Florin Barbu agrárminiszter nemrég az AGRO TV-ben jelentette be, hogy április végén programot szeretne elindítani traktor- és mezőgépvásárlásra a kisebb gazdaságok számára. Nem sokkal ezután a vidéki beruházásokat kifizető országos ügynökség (AFIR) honlapján közvitára is bocsátották a pályázati tájékoztatót, a kiírásra pedig május elején-közepén kerülhet sor.
A miniszter szerint a 2014–2020 közötti vidékfejlesztési tervből és a két év átmeneti időszak (2021 és 2022) pályázható összegeiből elköltetlen maradt 209 millió euró, amelyet erre a célra használnak fel, s a kifizetéseket 2025 végéig fejeznék be. Mint elmondta, a pályázásnál előnyt fognak élvezni azok a gazdálkodók, akik eddig uniós pénzekből nem vásároltak mezőgazdasági gépeket, berendezéseket.
A támogatást pályázat alapján ítélik oda, magánszemélyként nem igényelhető. Száz hektár alatti gazdaságok legtöbb egy 250 lóerős traktort vásárolhatnak, a 400 hektár alatti gazdaságok nagyobb teljesítményű traktort is vehetnek. Mivel azok a cukorrépa-termesztők, akik a romani és a ludasi cukorgyárral kötöttek szerződést, jelezték, hogy célgépek beszerzéséhez támogatásra lenne szükségük, a 209 millió euróból 40 milliót nekik különítettek el – részletezte a miniszter.
Időközben a megyei vidékfejlesztési ügynökségtől megtudtuk, hogy az országos ügynökség honlapjára (www.afir.ro) felkerült a pályázati tájékoztató füzet ideiglenes változata. A tíznapos közvita, amely alatt az érdekeltek megtehették javaslataikat, vasárnap lejárt, de a füzet továbbra is tanulmányozható a Dezbatere publică tárhelyen. Lássuk röviden a feltételeket – ezek nagyban hasonlítanak a 2021 és 2022 közötti átmeneti időszak 4.1-es intézkedésének (gazdaságok koprszerűsítése) 4.1.1 alintézkedéséhez, a pontszerzési lehetőségek azonban mások.
Magánszemélyként nem lehet pályázni, engedélyezett fizikai személyek, egyéni és családi vállalkozások, mezőgazdasági cégek, szövetkezetek és termelői csoportok nyújthatnak be pályázatot. A gazdaság, szövetkezet esetén a tagok gazdaságainak értéke (nagysága) legkevesebb 8000 euró SO lehet. Az intézkedés keretében növénytermesztésben használatos gépek szerezhetők be, állatokat is tartó vegyes farmok esetében a takarmányelőállításhoz használt gépek is megvásárolhatók.
Röviden ismertetjük a pontszerzési lehetőségeket. Ezek között a legfontosabb az a 40 pont, ami azoknak jár, akik a 2014 és 2020 közötti vidékfejlesztési, valamint a 2021 és 2022-es átmeneti időszakban nem pályáztak a 4.1-es intézkedés keretében gépvásárlásra. 15 pont jár, ha a gazdaság nagysága 8000 és 100 000 euró SO közötti, 13 pont pedig, ha a gazdaság 101 000 és 250 000 euró SO közötti. A szövetkezetek itt nem kapnak pontot. 10 pont jár annak a pályázónak, aki valamely mezőgazdasági szövetkezet részvényese vagy valamely termelői csoport tagja. Ugyancsak 10 pont jár annak a pályázónak, aki mellőzi a szántást és forgatás nélküli talajműveléshez szükséges gépeket vásárol (no tillage, minimum/low tillage, strip tillage). 20 pont szerezhető, ha a pályázó régisége 3 év feletti, 15 pont, ha 1 és 3 év közötti. Végül 5 pont jár azon pályázónak, aki ökogazdálkodást folytat vagy az átállás időszakában van.
A támogatás maximális értéke függ a pályázó gazdaság nagyságától. Négy kategóriát különböztetnek meg. Az elsőbe a 8000 és 250 000 euró SO közötti növénytermesztő gazdaságok és az 500 000 SO közötti gazdaságok tartoznak, a támogatás maximális értéke 350 000 euró. Viszont a répatermesztőknél a támogatás 1 millió euróig terjed. A támogatás intenzitása 50 százalékos. A második kategóriába a 250 000 és 500 000 euró SO közötti növénytermesztő és az 500 000 és 1 millió SO közötti gazdaságok tartoznak. A támogatás maximális értéke 400 000 euró, az intenzitás itt is 50 százalékos. A harmadik csoportba az 500 000, illetve 1 000 000 euró SO feletti gazdaságok tartoznak, a támogatás maximálisan 400 000 euró, intenzitása 30 százalékos. A negyedik csoportba a mezőgazdasági szövetkezetek és termelői csoportok tartoznak, a támogatás az ő esetükben legtöbb 1,5 millió euró lehet, a pályázónak ebben az esetben 50 százalék önrészt kell előteremtenie.
A támogatás mértéke a fentiekhez képest 20 százalékkal növekedhet, de nem haladhatja meg a 70 százalékot az első csoportba tartozó pályázók esetében és a 90 százalékot a szövetkezetek és termelői csoportok esetében. 20–20 százalékos intenzitásnövekedés jár a következő helyzetekben: ha a pályázó 40 év alatti fiatal, ha a pályázó ökogazdálkodást folytat, ha a pályázó hegyvidéken gazdálkodik és ha a szövetkezet közös beruházást valósít meg.
Természetesen a pályázati tájékoztató füzet módosulhat, de a vidékfejlesztési szakemberek tapasztalata szerint a lényeges pontoknál nem várható nagy változás. Ugyanakkor azt is jelezték, hogy a végleges füzet a közvita lejárta után két-három héttel szokott megjelenni az országos ügynökség honlapján. A pályázatok indítása ez után két-három hétre szokott megtörténni, így ez a pályázati kiírás május elején, közepén várható.