Az immár sokéves hagyományhoz igazodva az őrkői roma közösség tagjai a Gyulafehérvári Caritas háromszéki csapatával karöltve idén is ünnepséggel és emlékezéssel jelölték április 8-át, mely 1990 óta a Nemzetközi Roma Nap. Mint a korábbi alkalmakkor, a hagyományaik, kultúrájuk felmutatását, ápolását, az identitásuk megerősítését célzó megnyilvánulások mellett a közösség tagjai ezúttal is próbálták felhívni a közvélemény figyelmét az őket érintő ügyekre. A rendezvény során idén is virágkoszorúkat dobtak az Olt vizébe, őseik áldozatai, szenvedéseik és vándorlásuk előtt tisztelegve.
A Nemzetközi Roma Nap ünnepi rendezvényei az őrkői közösségi háznál kezdődtek Dima Mihály köszöntőjével, melyet egy ökumenikus előadás követett Dima Kornél pünkösdista prédikátor és Makkai Péter lelkipásztor jóvoltából. Az előadók a feltámadás, a szeretet, a békesség, a változás kérdéseit járták körbe. Ezt követően Tóth-Birtan Csaba, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere szólt a megjelentekhez, majd a Néri Szent Fülöp Iskola diákjainak versekből és énekekből összeállított műsorát hallgatták meg az összegyűltek. A délelőtt az Amenkha Egyesület gyermektánccsoportjainak előadását, valamint Fekete Zsolt színművész és társai produkcióját foglalta még magában.
A sokéves hagyományhoz igazodva, az ünnepi műsor után a közösség mintegy félszáz tagja, néhány hivatalosan elfogadott roma zászlóval felszerelkezve, gépjárművekkel átvonult Sepsiszentgyörgyön, majd a már megszokottnak számító helyen, az Olt partján vízbe dobták koszorúikat a mindenkori roma hősök, az évszázados vándorlások emlékére. A gesztus egyben a tavasz köszöntése is, és amint Dima Mihály fogalmazott, újabban a felejtést, a múltbéli rossz hátrahagyását is jelképezi. Az emlék- és ünnepnapot közös ebéd és rövid mulatság zárta.
Dima Mihály, a közösség képviselője lapunk kérdésére elmondta, a romák nemzetközi napja a felszabadulást is jelenti számukra, 1971 óta ugyanis végre önálló nemzetiségként tekint rájuk a világ, az e napon szervezett ünnepséggel, emlékezéssel a közösséggel szembeni előítéleteket is szeretnék mérsékelni, visszaszorítani. Még nagyon sok a tennivaló ezen a téren, a romák hosszú ideig kitaszítottak voltak, a diszkrimináció és a fajgyűlölet célpontjai. Rendezvényeikkel próbálják a közösség jó oldalát megmutatni, bizonyítani, hogy az előítéletek tévesek. Nem mindenki tolvaj, nem mindenki gazember, köztük is sok a jóakaratú ember, akik próbálnak beilleszkedni és egyben a roma kultúrát is továbbvinni. Egy jó nagy lépést már sikerült megtenni a beilleszkedés útján, sok minden változott a közösségben, de hosszú út áll még előttük, de reméli, sikerül elérni a céljukat: kilépni a társadalom peremén élők világából – fogalmazott Dima Mihály.
Ugyanő hozzátette, hogy a roma közösségben is vannak még, akik számára furcsa, hogy létezik egy nemzetközi nap, ünnep, amely csak nekik, róluk szól, hogy egy jó ideje már hivatalosan is egy nemzetiségnek számítanak. Lassan beletanulnak abba is, hogy lehetnek elvárásaik, de ezekért cserébe adni is kell valamit. Dima Mihály azt is megemlítette, hogy a nemzetközi napon túl a közeljövőben szeretnék, ha a roma holokausztról is meg tudnának méltóan emlékezni. Egy emlékmű felállításáról is egyeztettek már, mely helyszínéül szolgálna ennek az eseménynek.