Nagyon izgultam, hogy sikerüljön megegyezni két kormánypártunknak (a PSD-nek és PNL-nek) arról, hogy közös listán induljanak a június 9-i európai parlamenti választásokon. Aztán nagy megkönnyebbülésemre pénteken letették a közös listát a Központi Választási Irodához.
Azután a pártvezérek megnyilatkoztak, amiből egyértelműen kiviláglik, hogy ez a vegyes válogatott csapat nem egyik vagy másik párt (vagy a maga) hasznát lesi, hanem csakis Románia érdekeiért megy Brüsszelbe azért, hogy minden erejével a hazáért dolgozhasson. A pénzzel, amit onnan hoznak, a helyi közösségeket, a közúti és vasúti hálózatot, az egészségügyet, a tanügyet fejlesztik. (Eddig is mind fejlesztették, csak az eredmények nem nagyon látszanak.)
A liberális (PNL) pártvezér, Nicolae Ciucă szerint az állampolgárok ebben a közös listában a Románia iránti elkötelezettséget láthatják. A miniszterelnök, a PSD-s Marcel Ciolacu is megmondta, hogy a két párt választási szövetséget kötött, de nem (ó, nem!) egyik vagy másik párt érdekében vagy saját érdekükben, hanem csakis Romániáért, a stabilitásért. (De azért nekik sem jönnek rosszul az EU-s juttatások.)
Aztán újabb harcra is indulnak, a schengeni csatlakozásért. Lám, máris bevettek a légi és vízi Schengenbe, és azon gondolkodom, hogy ha Európában akarok utazgatni, egyszerűen leutazom Konstancára, felülök egy hajóra, és így minden határellenőrzés nélkül eljutok Európa több fővárosába, Belgrádtól Budapesten és Pozsonyon át egészen Bécsig, de akár Németországba a Fekete-erdőig is.
A listavezető – a székelyakasztós Mihai Tudose – nagyon bízik a románok jóindulatában, hogy a kormányprogram támogatásra talál a parlamentben, és az uniós határozatokat a román realitásokhoz lehet alakítani. Második a listán – és szintén nagy magyarbarát – Rareș Bogdan, aki megmondta, hogy nehéz idők járnak Európára, úgy, mint a 30-as években, a szélsőségesség mutogatja agyarait.
Persze így általában ezek a pártok nagyon harcolnak a szélsőségesség és így az AUR ellen, de nem hallottam, hogy egyáltalán fel mertek volna szólalni konkrétan a magyarellenesség ellen. Kíváncsi vagyok, hogy fellépnek-e például most, amikor nyilvánosságra került egy eset: egy 15 éves magyar gyereket, aki a nemzeti tornászválogatott tagja, Resicabányán egy edzőtáborban megaláztak, kínoztak, azt kiabálva, hogy te magyar! Ebben az ügyben megnyilvánult Kelemen Hunor is, ami megjelent a G4media honlapján is, és a hírt kommentálók véleményéből már messziről látni a nálunk dúló toleranciát, ami a politikusok hallgatásának is az eredménye.
Íme néhány vélemény távirati stílusban:
Az RMDSZ = AUR+SOS. Régen is volt ilyen „beavatás”, ami fájdalmas fenéken veréssel járt, és lehetséges, hogy ilyesmi történt, és most ezt a politikusok etnikai tragédiává alakítják. Fogadjunk, hogy nincs köze az etnikumhoz, de jó alkalom az RMDSZ-nek az áldozat szerepében tetszelegni. Egyetértek Kelemen Hunorral, helyezzék törvényen kívül az AUR-t és küldjék Magyarországra átnevelésre. Azt hiszem, hogy ez elszigetelt jelenség, lehetséges, hogy a gyerek káromkodott, vagy valami ilyesmi történt, pechjére az agresszor is tudott magyarul. És így tovább…
Különben az RMDSZ is készül a választásra, és együttműködési megállapodást írt alá az Erdélyi Magyar Szövetséggel és a Magyar Polgári Erővel. Az induláshoz aláírásokat is kell gyűjteni, ami nem mindenütt egyszerű. Például Székelyudvarhelyen a kórházban nem, mert azt megtiltotta a város polgármestere, Gálfi Árpád a kórház igazgatójának, de még azt is, hogy a kórház bejáratánál levő portásnál hagyják az aláírandó íveket, mert az alkalmazottak nem foglalkozhatnak mással, mint a gyógyítással.
Gálfi Árpád a Szabad Emberek Pártjának (POL) színeiben szerzett újabb polgármesteri mandátumot, és vannak vitái az RMDSZ-szel. Az RMDSZ ott tévedett, hogy választási együttműködést kellett volna kötnie a POL-lal is, és Gálfi Árpádot bejutó helyre kellett volna tennie a közös listán. Úgy akkor biztosan nem gáncsoskodna az aláírásgyűjtés miatt. De az összefogást parlamenti befutó hellyel is meg lehet venni, ha az RMDSZ kegyet gyakorolva felvesz valakit a listára, annak támogatói aztán az RMDSZ-t támogatják. És akkor Kelemen Hunor berollerezhet – mint legutóbb, 2019 szeptemberében az elnökválasztáskor – az Országos Választási Irodához a listával.
Pártelnökök és EP-listavezetők. Fotó: Facebook / Nicolae Ionel Ciucă