Rendhagyó esemény és sok vidám pillanat indította tegnap a Bod Péter Megyei Könyvtárban az intézmény ötvenedik születésnapja alkalmából szervezett rendezvénysorozatot: a fordított napon könyvbarátok és Sepsiszentgyörgy ismert személyiségei fogadták a látogatókat és bonyolították a kölcsönzést a könyvtár munkatársai segítségével. Meghívottaknak és olvasóknak egyaránt tartogatott meglepetést a szerepcsere, alkalom adódott arra, hogy a vendégek a megyeszékhely és Háromszék kulturális életében meghatározó szerepet játszó intézmény egy másik arcát is megismerhessék, az épületben a feldolgozórészlegtől a mélyraktárig tartó látogatáson pedig számos tudnivalóval gazdagodtak.
Milyen utat járnak be a könyvtár birtokába került könyvek, dokumentumok, amíg a polcokra kerülnek? Mit jelent a dokumentumok bibliográfiai és tartalmi feltárása? Mi az állományapasztás? Egyebek mellett erről, de sok más érdekességről is beszélt tegnap délelőtt a vendégeknek a könyvtár részlegeit érintő látogatás első állomásán Varga Csilla, aki immár 33 éve munkatársa a megyei könyvtárnak. Érdekes, de óriási türelmet és figyelmet igénylő munkáról van szó – jegyezte meg felvetésünkre.
A szomszédos gyermekrészlegen Nagy-Bákai Réka, valamint Szilágyi-Nagy Imola számolt be mindazon programokról, illetve játékkal, kézműves-tevékenységekkel is ötvözött kezdeményezésekről – a Könyvkelengyéről, a Mozgókönyvtárról, a Könyvkaland és Könyvcsata programokról, családi olvasójátékukról –, melyeknek közös célja az olvasásra nevelés, a könyvtárhasználat ösztönzése. Azt tapasztalják, hogy nőtt a gyermekek olvasásra való hajlandósága, s ebben nagy szerepük van a szülőknek, pedagógusoknak is – mondták el. Ezt a kedvező trendet a könyvtár munkatársai azzal is magyarázzák, hogy nagyon sok tartalmas és szép kiadású gyermekkönyv kerül a piacra, ők maguk pedig igyekeznek „valóban értékes irodalmat” adni a gyermekek kezébe. „Állandóan tele van a könyvtár” – jegyezték meg mosolyogva. Nem mellékes az sem, hogy „egy új szülőnemzedék jelent meg, akik tudatosan olvasóvá póbálják nevelni a gyermekeiket” – hangzott el.
A megyei könyvtár felnőtt olvasókat célzó kölcsönzője több mint 86 ezer kötetet kínál az olvasóknak négy nagyobb teremben, illetve négy kisebb raktárban. A beiratkozás, az olvasókkal történő kapcsolattartás is itt zajlik – utóbbi pedig tartogatott némi meglepetést tegnap a könyvtár egyik kitartó olvasójának. Păcurar Ilonát ugyanis Tamás Sándor, a megyei tanács elnöke köszöntötte és fogadta a kölcsönzőpult túloldalán, ő végezte az ilyenkor szokásos adminisztrációs munkát. Bár rövid volt, a találkozó igen tartalmasra sikeredett: Ilonka néni elmesélte, hogy több évtizede hűséges látogatója a könyvtárnak, népes családjában sokan olvasnak, tízen járnak könyvtárba. „Sehol sem érzem magam ilyen jól, mint itt. A járvány alatt sem a vírus miatt voltam beteg, hanem azért, mert nem jöhettem a könyvtárba” – mondta el Tamás Sándornak, aki az Édes ízek Székelyföldről című receptes könyv nemrég megjelent második, bővített kiadásával ajándékozta meg Ilonka nénit.
Kipróbálhatta a könyvtárosi teendőket tegnap mások mellett Gál Ramóna, a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház gyermekgyógyásza is. Miután hallgatóságával, a Református Kollégium harmadikosaival együtt – mindannyian visszajáró, lelkes olvasók – kényelembe helyezték magukat egy csendes teremben, Zalka Virág Csenge Nagyvárosi népmesék című könyvéből olvasott fel egy kedves történetet. Érdeklődésünkre elmondta, az ő gyermeke ma már önmagának olvas, de természetesen volt kedvenc olvasnivalójuk, és Kertész Erzsi Állat KávéZoo-ját említette. „Imádtuk, ő is, én is!” – fűzte hozzá mosolyogva.
A hangulatos fordított napon a megye és Sepsiszentgyörgy elöljárói mellett színészekkel, pedagógusokkal és újságírókkal, a sport terén tevékenykedő ismert személyiségekkel találkozhattak az olvasók, az évfordulós rendezvénysorozat pedig további érdekes programokat kínál: ma délután az intézmény múltját, jelenét és szerepét taglaló beszélgetésre várják az érdeklődőket, a magyar költészet napján, csütörtök délután pedig a 80 éve született Farkas Árpád tiszteletére szerveznek felolvasást az olvasóteremben, ahol közönségként, hallgatóságként lehet majd csatlakozni a rendezvényhez 17 és 20 óra között.