Ne a betegeken spóroljanak!

2024. április 10., szerda, Máról holnapra
Demeter J. Ildikó

Az államháztartás reformja és az adminisztráció karcsúsítása ugyan ismét elmaradt, de Marcel Ciolacu kormányfő megtalálta azokat, akikre az elszabadult költségvetési hiány miatt mutogathat: a betegeket.

Újabban a „túl sok a betegszabadság” című nótát fújja egyre gyakrabban a miniszterelnök, ugyanolyan melldöngetéssel ígérve a rendteremtést, ahogy tavaly nyáron dörgött a túlduzzasztott és henye apparátus ellen. Ezúttal azonban homlokegyenest ellenkező az eredmény: míg a közalkalmazottak száma és a rájuk fordított kiadások összege az ősszel nagy garral meghirdetett létszámstop dacára egyre emelkedik, januártól a betegeknek járó, eleve alacsony táppénzre is kivetettek egy tízszázalékos adót (bocsánat, egészségbiztosítási járulékot), és az általános felháborodás dacára kitartanak mellette. Ez alól mindössze a krónikus betegeket és az anyákat voltak hajlandóak felmenteni, de ezzel sem siettek, ami nem csoda: az állam (az USR-s politikusok nem cáfolt állítása szerint) csak januárban tízmillió eurónál többet zsebelt be a betegektől, amiből félmilliót a daganattal küszködőktől. Épp azoktól, akik sok esetben késve kapják meg a számukra valóban létfontosságú kezeléseket és gyógyszereket, mert az államnak soha nincs pénze az egészségügyi ellátásra. De egyebekre sem figyel: a magánadományokból épült, valóban korszerű bukaresti gyermekkórház működési engedélyével is húzzák az időt, az egészségügyi szolgáltatások javítását célzó jogszabályok kidolgozását is csak ezután tervezi Alexandru Rafila tárcavezető. Hát eddig mit őrzött?

A betegek megsarcolása azért is bántó, mert Románia Európa-szinten vezető helyet foglal el az államapparátus méretét és árát tekintve (a közszféra a kiadások mintegy 36 százalékát viszi el, amikor az európai átlag 24 százalék), a betegpénz azonban egyéni és országos szinten is nálunk a legalacsonyabb (most már a munkabér 65, a nemzeti össztermék 0,2 százaléka). Valószínűleg ez az oka, hogy itt jóval kevesebben engedik meg maguknak a betegszabadság luxusát, mint másutt: a Spotmedia közlése szerint 2023 harmadik negyedévében a romániai alkalmazottak 2,5 százaléka volt betegszabadságon az esetleges csalókkal együtt (ezzel viszont a legutolsó helyen állunk, 0,6 százalékkal Bulgária mögött), miközben az uniós átlag 10,5 százalék volt (a csúcson Norvégia áll 18,2 százalékkal). Tegyük hozzá, hogy jelenleg minden harmadik kórház működését veszélyeztetik a felhalmozott adósságok (emiatt műtéteket halasztanak, ügyeleteket számolnak fel, esetenként a betegekkel vetetik meg az orvosságokat), az infláció dacára nem növelik, hanem csökkentik az alapellátási keretet, visszanyesik a támogatott gyógyszerek listáját, és még ilyen szűken is csak kilenc hónapra elég az egészségbiztosítási pénztár költségvetése. Megelőző programok gyakorlatilag nincsenek, a már sok éve beharangozott regionális kórházak sem épülnek, habár ezekre vissza nem térítendő uniós alapokat lehetne lehívni.

A legnagyobb baj az, hogy mindezt Marcel Ciolacu is tudja, mégis a betegekkel akarja befoltoztatni a koalíciós rablógazdálkodás által előidézett óriás költségvetési lyukat. A gondoskodó kormányáról zengedezve. Csalóka dal...

 

Marcel Ciolacu kórházlátogatáson. Gondtalan a hangulat. Fotó: gov.ro

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1529
szavazógép
2024-04-10: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Olvasásra nevelnek fél évszázada (Ünnepel a Bod Péter Megyei Könyvtár)

Rendhagyó esemény és sok vidám pillanat indította tegnap a Bod Péter Megyei Könyvtárban az intézmény ötvenedik születésnapja alkalmából szervezett rendezvénysorozatot: a fordított napon könyvbarátok és Sepsiszentgyörgy ismert személyiségei fogadták a látogatókat és bonyolították a kölcsönzést a könyvtár munkatársai segítségével. Meghívottaknak és olvasóknak egyaránt tartogatott meglepetést a szerepcsere, alkalom adódott arra, hogy a vendégek a megyeszékhely és Háromszék kulturális életében meghatározó szerepet játszó intézmény egy másik arcát is megismerhessék, az épületben a feldolgozórészlegtől a mélyraktárig tartó látogatáson pedig számos tudnivalóval gazdagodtak.
2024-04-10: Közélet - :

Székely hősök emlékkönyve

Vasárnap este mutatták be Gidófalván G. Szabó Ferenc helybeli író Zord idők című könyvét, mely a sorban hetedik műve a szerzőnek. Mostani kötetében Gidófalva, Fotosmartonos és Étfalvazoltán I. és II. világháborúban részt vett hősi halottjainak, sebesültjeinek, hadifogságot szenvedett lakosainak életét dolgozza fel, megjelölve nevüket, lakhelyüket, születési évüket, szüleik, testvéreik nevét, hadi rangjukat, rendfokoza­tukat, elhalálozási, sebesülési évüket vagy a fogságukhoz kapcsolódó adatokat.