Főleg társasjátékokra várják a gyermekeket az idei városünnepen, a fiatalok számára öt különböző rendeltetésű helyet rendeznek be a dohánygyárban, a borudvar pedig a romkertben nyit sokféle zenei csemegével. A Szent György Napok egyik legfontosabb újítása, hogy kizárólag visszaváltható poharakban szolgálnak fel.
Szórakozás és szakmai műhelyek a fiataloknak
Az ifjúsági bázis programjait Vargha Fruzsina alpolgármester ismertette. Elmondása szerint az előző években bevált szerkezeten nem változtattak túl sokat, mert jól működött, vonzó és megközelíthető volt. Sokféle tevékenységben lehet részt venni az egykori dohánygyár területén: lesznek szakmai előadások, kézműves, irodalmi, zenei, rekreációs programok, és természetesen bulik is, idén főként elektronikus zenére. A dohánygyárban szervezik meg a közönségtalálkozókat a főszínpadi fellépőkkel, lesz slam poetry, pszichológiai és kézművesműhely, kozmetikai előadás, olvasósarok, kísérleti könyvturkáló, képzőművészeti kiállítás, szoborpark, tollaslabda, csocsó, teqball, és a tehetségkutató sem marad el. Egy „nagyon szép és hasznos” építészeti tábor és szimpózium is ott fog lezajlani; az április 18-án kezdődő tíznapos tábor során a kompresszorházat ifjúsági térré alakítják át Budapesten élő fiatal sepsiszentgyörgyi műépítészek tervei alapján (bútorzatot és multifunkcionális berendezéseket építenek a meghívottjaikkal), a nagyközönség számára is nyitott hétvégén pedig magyarországi és romániai építészekkel tartanak szakmai beszélgetéseket, illetve előadásokat. A leendő ifjúsági létesítményről Vargha Fruzsina elmondta: nem bulizóhely lesz, hanem egy olyan közösségi tér, ahol a különböző ifjúsági szervezetek összegyűlhetnek, előadásokat tarthatnak, megtárgyalhatják közös ügyeiket. A dohánygyári ifjúsági bázis április 26–28-a között 12 órától éjfélig lesz nyitva, és nem csupán a fiatalokat várják oda.
Bor és zene a romkertben
Hat boros és egy pálinkás standot állítanak fel az idei borudvarban, amely nem a régi helyére, a Székely Nemzeti Múzeum kertjébe költözik vissza (az ’56-os emlékparkból, ahova a múzeum felújítása miatt került át tavaly), hanem a szomszédos romudvarba – közölte Erdei Anita. A Kónya Ádám Művelődési Ház munkatársa elmondta: sajtok és más harapnivalók is lesznek a borok mellett, a kulturális program összeállításánál pedig az ínyenc zenei igényeknek próbáltak megfelelni. Lesz régizene, népzene, világzene, dzsessz, blues, még valódi marokkói koncert is a vásári hétvégén. Naponta három együttes lép fel 17, 19 és 21 órától; április 26-án (pénteken) a Codex régizene-együttes, a marokkói zenét játszó Chalaban és a Napfonat női acapella-zenekar, április 27-én, szombaton a Katlan (népzene), a New Fossils (dzsessz), majd a Besh o droM (világzene), április 28-án, vasárnap pedig a David Luca trió, a Bega Blues Band és a Hajdú Klára Quartet koncertjén vehetnek részt a helyszín vendégei.
Közös játék gyermekeknek, családoknak
Minőségi, kütyümentes időtöltést kínál a gyermekeknek és családjaiknak az idei városnapi gyermekváros, amelyet két helyen rendeznek be: az Erzsébet parkban a mozgásos foglalkozásokat szervezik meg, a múzeumkertben pedig a csendesebb, kézműves, mesélős, zenés programokat; a hangsúly a közös játékon van, amit az elektronikai eszközök melletti elmagányosodás ellen vetnek be a gyermekváros szervezői, Dáncsuj Annamária és Gáspár Anna Mária. A telefonokat amúgy nem kobozzák el a gyermekektől, de nem is kell: tavaly úgy belefeledkeztek a nagy nyüzsgésbe, hogy nemigen jutott eszükbe elővenni. Az idei műsort úgy állították össze, hogy ne csak az óvodások-kisiskolások, hanem a 14 évesek is találjanak maguknak szórakozást, erre ugyanis van igény. A parkban lesznek asztali és óriás társasjátékok, fényképezés, kétnyelvű interaktív műsor 0–99 éveseknek (ezt az Andrei Mureșanu Színház színésze, Ioana Costea tartja), kosaras piknik, érzékenyítő akadálypálya (ennek is nagy sikere volt tavaly, 70 gyermek próbálta ki, hogy milyen bekötött szemmel, kerekesszékkel, összekötözött végtagokkal végigjárni), tiroli csúszda, babaruha-mosoda kicsiknek, kutyasimogató (ezt is sokan szeretik, tavaly három kutyát is örökbe fogadtak a városnapok után), táncház és pontgyűjtés (5 pont ér majd egy tiroli csúszást), a lovaglás azonban idén is hiányzik majd a kínálatból. A múzeumkertben három jurtát állítanak fel, az egyikben a Guzsalyas Játszóház szokásos kézműves-tevékenységeivel várják a gyermekeket, a Könyves jurtában a Bod Péter Megyei Könyvtár munkatársai egész órákban magyar nyelvű, fél órákban pedig román nyelvű meséket olvasnak fel, a Csodajurta pedig a művészeteké: hangszersimogatás, felolvasószínház, mesekollázs-készítés, papírsárkány-műhely lesz benne. A múzeumkerti gyermekprogramokat rossz időben is megtartják: ez esetben a Guzsalyas-jurta a Míves Házba, a másik kettő pedig a múzeum szépen felújított hátsó épületeibe költözik át.
Visszaváltható poharak a vásárban
A városnapok környezeti hatásának csökkentésére az idéntől kezdve kizárólag visszaváltható poharakban árulhatnak mindennemű italt a vásári lacikonyhákban; a Sepsi feliratú poharakért tízlejes betétdíjat kell fizetni, amit visszakap az ügyfél, amikor leadja az üres ivóedényt – közölte Erdély András. A Szent György Napok sajtófelelőse elmondta: azért nincs Szent György Napok felirat a visszaváltható poharakon, mert a készletből más rendezvényeken is használni fognak, legközelebb a SepsiBook könyvfesztiválon. A visszaváltható poharakat nem muszáj a vásárlás helyén leadni, bárhol megtehetjük. A kiürült poharat nem töltik újra, hanem beveszik, és másik, tiszta pohárban szolgálják fel a következő sört. A borudvarban továbbra is üvegpohárban szolgálnak fel.