Erdély címeréről Csíkszeredában

2024. április 16., kedd, Közélet

Erdély címere különböző címerkompozíciókban címmel tartott előadást Szekeres Attila István sepsiszentgyörgyi heraldikus, az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület elnöke Csíkszeredában a városháza dísztermében pénteken délután A honfoglalás előttől az Európai Unió utánig című előadás-sorozat meghívottjaként.

  • Szekeres Attila István megköszöni a figyelmet. Fotó: Incze Réka
    Szekeres Attila István megköszöni a figyelmet. Fotó: Incze Réka

Az előadó elmondta, Erdély címere viszonylag későn alakult ki, hosszú folyamat eredményeként, kezdve a 16. század harmincas éveitől el egészen 1765-ig, amikor Mária Terézia adománylevele általi szentesítést nyert, nagyfejedelemségi koronával ékítve. Ettől kezdve Erdély címerét is beékelték a Habsburg-birodalom uralkodóinak címerkompozícióiba, majd az osztrák császársági összetett címerekbe. Az 1867-ben megkötött osztrák–magyar kiegyezést követően a Magyar Királyság középcímerében kapott helyet, végül az első világháborút követően megnagyobbodott Románia címerébe került át, ma is ott látható. (m. i.)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 482
szavazógép
2024-04-16: Kultúra - :

A vers ünnepe az Erzsébet Teremben (A magyar költészet napja)

A rendezvény népszerűségét igazolja a kilenc kézdi- és orbaiszéki településről – Kézdivásárhelyről, Kovásznáról, Lemhényből, Páváról, Székelytamásfalváról, Zaboláról, Bereckből, Esztelnekről és Szörcséről – érkezett több mint ötven versmondó részvétele a Háromszéki Népfőiskola Egyesület által szervezett, a magyar költészet napjára időzített szavalóversenyen.
2024-04-16: Közélet - Szekeres Attila:

Gábor Áron legenda és valóság között

Süli Attila őrnagy, hadtörténész Gábor Áron, a székely nemzet legendás hőse című, a budapesti Line Design Kiadónál tavaly megjelent kötetét mutatták be Sepsiszentgyörgyön a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Béla-termében múlt csütörtökön este. A szerzőt Demeter Lajos sepsiszentgyörgyi helytörténész faggatta, s mint kiderült, oszlik már a köd, de akad még homály Gábor Áron valós szereplését illetően.