Gábor Áron legenda és valóság között

2024. április 16., kedd, Közélet

Süli Attila őrnagy, hadtörténész Gábor Áron, a székely nemzet legendás hőse című, a budapesti Line Design Kiadónál tavaly megjelent kötetét mutatták be Sepsiszentgyörgyön a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Béla-termében múlt csütörtökön este. A szerzőt Demeter Lajos sepsiszentgyörgyi helytörténész faggatta, s mint kiderült, oszlik már a köd, de akad még homály Gábor Áron valós szereplését illetően.

  • Tóth-Bartos András, Süli Attila és Demeter Lajos. A szerző felvétele
    Tóth-Bartos András, Süli Attila és Demeter Lajos. A szerző felvétele

Házigazdaként Tóth-Bartos András történész, a Székely Nemzeti Múzeum munkatársa köszöntötte az egybegyűlteket, bemutatva a szerzőt, akinek a téma legszakavatottabb kutatójaként számos könyve és tanulmánya jelent meg az 1848–49-es szabadságharc erdélyi, főként székelyföldi eseményeiről.

Demeter Lajos megjegyezte, míg Mikes Kelemen a hűség és a kitartás jelképe, Gábor Áron alakjában a hősiesség és a székely leleményesség emelkedik példaképpé Háromszéken. Gábor Áron már a maga korában legendává vált, és idővel a legenda csak duzzadt. Kérdésekkel ostromolta a szerzőt az ágyúöntő magán­életéről, iskoláiról, katonai tevékenységéről, majd a háromszéki önvédelmi harcban vitt szerepéről is.

Süli Attila elmondta, az 1848–49-es szabadságharc eseményeit kutatva azzal szembesült, hogy Gábor Áronról még a meglévő anyag jelentős része sincs feldolgozva, így kezdett el a témával foglalkozni. A kötetben ismerteti Gábor Áron életrajzát, tevékenységét, szerepét a hadszíntéren, Háromszék önvédelmének megszervezését, az ágyúöntést, de teret szentelt a hőskultusz történetének, valamint Gábor Áron képének a szépirodalomban is. Gábor Áron kultusza nem csak Erdélyben, hanem Magyarországon is él.

Amint a beszélgetésből kiderült, más a legenda és egész más a valóság. Míg az író számára előnyt jelent az alkotói szabadság, vagyis használhatja fantáziáját, a történész helyzete hátrányosabb, neki a valóságot kell bemutatnia. Mindennek, a legendának is megvan a maga helye és szerepe egy nép kollektív emlékezetében, a probléma ott kezdődik, ha a legendát valóságnak fogjuk fel. Gábor Áron valós képe más, de az is van olyan szép, mint a legenda – mondotta Süli Attila.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 484
szavazógép
2024-04-16: Közélet - :

Erdély címeréről Csíkszeredában

Erdély címere különböző címerkompozíciókban címmel tartott előadást Szekeres Attila István sepsiszentgyörgyi heraldikus, az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület elnöke Csíkszeredában a városháza dísztermében pénteken délután A honfoglalás előttől az Európai Unió utánig című előadás-sorozat meghívottjaként.
2024-04-16: Közélet - Nagy D. István:

Miért kell védőkorlát az új bicikliút mentén? (Sepsiszentgyörgy)

Sepsiszentgyörgyön többen felvetették a közösségi oldalakon, hogy a Kilyéntől a város Csíkszereda felőli kijáratáig az Olt töltésén futó, hét kilométer hosszú, építés alatt lévő kerékpárút mentén miért kellett fém védőkorlátokat felszerelni – sokan balesetveszélyesnek ítélik ezeket –, illetve mi történik a gyalogos átkelőhelyekkel a bicikliút mentén. Az önkormányzat tegnap közleményben ismertette: törvényi előírásnak tettek eleget, kötelező a védőkorlát, mivel a kerékpárút két oldalán lejtő van. Ami a gyalogos átjárókat illeti, a városháza szerint a már létező ösvényeknél alakítják ki ezeket az út több pontján.