Eredményes volt a szombati Olt-parti takarítás, és az előző évek munkája is beért, mert az idén jóval kevesebb szemetet gyűjtöttek, mint korábban – derült ki azon a sajtótájékoztatón, amelyen azt is bejelentették, hogy Sepsiszentgyörgy önkormányzata átveszi a folyón érkező pillepalackok kifogására szolgáló úszó gátat. Tóth-Birtan Csaba alpolgármester megköszönte a Háromszéki Közösségi Alapítványnak (HKA) az évenkénti szemétgyűjtést és a Mai Mult Verde bukaresti egyesületnek a támogatást; véleménye szerint nagyon jó, hogy vannak ilyen civil szervezetek, akik ennyi embert tudnak mozgósítani, akik a társadalom és az élet minőségén is javítanak, mert az önkormányzat nem tud mindent elvégezni.
Az Olt partjának takarításához a Mai Mult Verde egyesület adta meg az első lökést, ők keresték meg a sepsiszentgyörgyi alapítványt három évvel ezelőtt – mesélte Bereczki Kinga, a HKA elnöke, aki szerint az együttműködés már baráti szintre emelkedett, és az eredménye is várakozáson felüli: ha három évvel ezelőtt 300 zsáknyi szemetet gyűjtöttek össze az önkéntes takarítók a folyó városi szakaszán, idén már csak 50 zsáknyi lett, pedig most először a vízfelszínen is tisztogattak (csónakból). Az első évben féléves szervezés után 18 Olt menti település csatlakozott a felhíváshoz Hargita és Kovászna megyében, az idén rövid idő alatt 14, amiből négy háromszéki (Sepsibükszád, Sepsikőröspatak, Sepsiszentgyörgy és Szotyor, de Bodokról is jött egy személy). A szombati folyótakarításon összesen 1100-an vettek részt, 400 felnőtt és 700 diák, akik 925 zsákot töltöttek meg hulladékkal. Sepsiszentgyörgyön 70 önkéntes jelentkezett (köztük 60 diák a Plugor Sándor Művészeti Líceumból, Deák Mária tanárnő vezetésével), akik három csoportra oszolva szedegették az eldobált szemetet.
Ahol térfigyelő kamerát helyeztek el, ott már nincs szemét, de az egész folyópart nincs bekamerázva: eddig összesen nyolcat szereltek fel, amiből négyet Sepsiszentgyörgy területén – mondta még Bereczki Kinga. Tóth-Birtan Csaba hozzátette: a webkamerákat a Kovászna Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Egyesület figyeli, és amikor illegális lerakást észleltek, értesítették a helyi rendőrséget, amely azonosította, megbírságolta a kihágókat; valószínűleg ennek is volt hatása.
És az úszó gát is bevált. Ezt a Mai Mult Verde egyesülettől kapta a HKA, és bár eleinte voltak gondok vele, kijavították, most már jó szolgálatot tesz; azért adják át az önkormányzatnak, illetve a Tega köztisztasági vállalatnak, mert az alapítványnak nincs kapacitása a működtetésére, karbantartására, eddig is a Tega emberei szállították el a felgyűlt hulladékot. Mennyiséget nem tudtak mondani, mert sohasem mérték le, de Máthé László cégvezető szerint a folyótakarítás már nagyon olajozottan működik Sepsiszentgyörgyön.
Országszinten hét úszó hulladékfogó gátat szerelt fel a Mai Mult Verde egyesület a Cu Apele Curate (Tiszta Vizekkel) program keretében – közölte Marta Popescu, aki a sepsiszentgyörgyi hozzáállást példaértékűnek tartja: elmondása szerint ilyen együttműködést szeretnének látni másutt is az önkormányzatok, köztisztaságiak, civil szervezetek között, és ennyi lelkes önkéntest. A vízszennyezés mindenkit érintő gond, tudatában kell lennünk annak, hogy a műanyag nagyon lassan, 500 év alatt bomlik le, de akkor sem tűnik el; ezért mindenkinek törekednie kell arra, hogy csökkentse az általa használt mennyiséget. A folyótakarítást 2019-ben a Dunával kezdték, de hamar rájöttek, hogy a mellékfolyókkal is foglalkozniuk kell, ehhez kerestek partnereket. Az úszó gátak több ezer euróba kerülnek (a szélesebb folyókon nyilván nagyobbakra van szükség, mint az Olt székelyföldi szakaszán), eleinte nem tartottak, nem mindenütt fogadták örömmel (volt, ahol a horgászok vágták el), ennek ellenére idén még négyet akarnak felszerelni, és más programjaik is vannak: táborokat szerveznek, tájékoztató táblákat és konténereket helyeznek el, mert a palackvisszaváltó rendszer nem minden műanyagot fogad be.