Az idős- és otthoni beteggondozás folytonosságát teszi lehetővé az a támogatás, mellyel Kovászna Megye Tanácsa az ágazatban tevékenykedő háromszéki szervezetek munkáját segíti évről évre. A megyei önkormányzat idén egymillió lejt biztosít erre a célra, a keret jelentős részét – több mint 800 ezer lejt – idős- és beteggondozásra fordítják, derül ki a megyeháza tájékoztatójából.
Háromszéken több mint 2000 személynek biztosítanak idős- és otthoni beteggondozást az ágazatban tevékenykedő akkreditált szervezetek. Amint Tamás Sándor, a megyei önkormányzat vezetője jelezte, a terepen végzett munka azt igazolja, hogy szükség van ezekre a szociális szolgáltatásokra, ezért a folytonosság biztosítása érdekében idén a Diakónia Keresztyén Alapítvánnyal, a Gyulafehérvári Caritas szociomedikális és szociális gondozási ágazatával, valamint a Vöröskereszt Kovászna megyei szervezetével kötött szerződést a megyei tanács. Az együttműködés célja, hogy olyan szolgáltatásokat biztosítsanak, amit „az önkormányzati rendszerben nem áll módunkban biztosítani” – fogalmazott az elöljáró.
A szerződéseket hétfőn írták alá: a Diakónia Keresztyén Alapítvány 355 ezer lejes támogatást kap otthoni beteg- és idősgondozásra, a Kovászna Megyei Vöröskereszt 125 ezer lejt fordíthat otthoni betegápolásra, míg a Gyulafehérvári Caritas szociomedikális ágazata hasonló szolgáltatásokra szintén 355 ezer lejt kap. Az utóbbi szervezet szociális ágazata számára elkülönített 165 ezer lejből a nappali központok működtetését, illetve más szociális szolgáltatásokat biztosítják.
Tóth Anna, a Diakónia Keresztyén Alapítvány idősgondozó ágazatának igazgatója elmondta, évek óta pályáznak a házigondozó szolgálatuk fenntartására, a megyei önkormányzat hozzájárulása pedig kiszámítható támogatást jelent munkájukhoz. Szervezetük Háromszék 22 településén 950 személyt részesít otthoni beteggondozásban.
A Kovászna Megyei Vöröskereszt 210 személynek biztosít otthoni betegápolást, valamint idősgondozást, és igyekeznek bővíteni az ellátottak körét, mert azt tapasztalják, vidéken és városon egyaránt nagy az igény az ilyen típusú szolgáltatásokra – mutatott rá Ferencz Ildikó, a szervezet képviselője.
A megyei tanács támogatásának kiszámíthatóságát értékelte Péter György, a Gyulafehérvári Caritas szociomedikális ágazatának vezetője, míg Hubbes Kinga a szervezet szociális gondozás ágazatának képviselője a finanszírozás állandóságát és megbízhatóságát tartja fontosnak. Mint mondta, a finanszírozás főként a vidéki programjaik megvalósításához fontos.