Úzvölgyi katonatemetőNem történt vádemelés a fakeresztek ügyében

2024. április 25., csütörtök, Belföld

Vádemelés nélkül lezárta a csíkszeredai ügyészség azokat a büntetőjogi eljárásokat, amelyeket az úzvölgyi katonatemetőben a nacionalista Calea Neamului (Nemzet útja) egyesület által tavaly engedély nélkül felállított 150 fakereszt ügyében indítottak. Erről a szervezet vezetője, Mihai Tîrnoveanu számolt be Facebook-oldalán.

  • Fotó: Facebook / Mihai Tîrnoveanu
    Fotó: Facebook / Mihai Tîrnoveanu

Tîrnoveanu felidézte: Hargita Megye Tanácsának elnöke, Csíkszentmárton önkormányzata és az Erdélyi Magyar Szövetség feljelentései nyomán több eljárás is indult ellene, majd az ügyészség összevonta ezeket a dossziékat. A vádpontok a következők voltak: nyilvános uszítás, gyűlöletre, erőszakra és diszkriminációra való felbujtás, rongálásra való felbujtás, birtokháborításra való felbujtás, sírgyalázás, építési engedély nélküli munkálatok kivitelezése a temetőben. Az ügyészség megállapította, hogy az első vádpontban a tényállás nem áll fenn. A 150 fa emlékkereszt felállításával kapcsolatban megállapították, hogy bár fennáll a lehetősége annak, hogy az engedély nélkül történt, ez a cselekmény nem tartozik a büntetőjogi körbe, mivel „a temető nem rendelkezik műemlék státusszal” – mutatott rá  Tîrnoveanu Facebook-bejegyzésében.

A Maszol megkeresésére Borboly Csaba, a Hargita megyei önkormányzat elnöke elmondta: megfellebbezik a döntést. „Nem tartjuk elfogadhatónak az indoklást. Folytatjuk a csíkszeredai bíróságon” – szögezte le Borboly Csaba.

Hasonlóképpen nyilat­kozott a Székelyhon.ro hírportál megkeresésére a román egyesület vezetőjét tavaly szintén feljelentő Birtalan Sándor csíkszentmártoni polgármester is. Jelezte: megkapták az ügyészségtől a tájékoztatást, miszerint az általuk jelzett bűncselekmények – gyűlöletkeltésre, tulajdon megrongálására, erőszakra, diszkriminációra való felbujtás – nem történtek meg. „Hargita Megye Tanácsával van egy megállapodásunk: a jogászok dolgoznak azon, hogy a bíróságon fellebbezzünk az ügyészség megállapítása ellen” – tette hozzá a községvezető a további lépésekre utalva.

A fakereszteket tavaly júliusban állították fel az úzvölgyi katonatemetőben a Calea Neamului egyesület hívei, miután az első térfoglalásukat az igazságszolgáltatás törvénytelennek minősítette, és egyúttal elrendelte a kihelyezett jelképek és építmények eltávolítását. A közigazgatásilag Csíkszentmártonhoz tartozó Úzvölgye sírkertjéből 2023. június 29-ére virradóra távolították el a 2019-ben önkényesen kialakított román parcella betonkeresztjeit, emlékművét és zászlósorát, miután jogerős bírósági ítélet kötelezte erre a szomszédos Bákó megyei Dormánfalva polgármesteri hivatalát.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2024-04-25: Közélet - :

„…szeretem…” /Tegez Lajos – Derék asszonyt, derék férfit kicsoda találhat? 3./ (Református Hírnök)

A legtöbb nagy, romantikus szerelmi regény úgy végződik, hogy a szerelmesek elől elhárul minden akadály, megtartják az esküvőt, a hét országra szóló lakodalmat. Az ifjú pár pedig kijelenti, hogy őket már csak az ásó, kapa, nagyharang (a halál és a temetés) választhatja el egymástól.
2024-04-25: Belföld - :

Korábban érkezhet a nyugdíj

A Román Posta az ortodox húsvét előtt kézbesíteni tudja a nyugdíjakat, ez azonban attól is függ, hogy mikor érkezik meg számlájára a pénz – nyilatkozta tegnap a vállalat vezérigazgatója.