A tánc világnapjaTörténeti barangolás a Kincskeresőkkel

2024. április 29., hétfő, Közélet

Mi a néptánc? A néptánc az, amit a nép táncol  – érkezett a válasz egyszerre több gyermektorokból. Ezzel a kérdéssel indította csütörtökön délután a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron-termében tartott, A magyar tánc évszázadai című tánctörténeti kiselőadását Tőkés Csaba Zsolt koreográfus, néptáncoktató, aki a Tőkés Edittel közösen irányított Kincskeresők Néptáncegyüttes és az Apró Kincsek Gyermek Néptáncegyüttes helyszíni bemutatóinak segítségével illusztrálta a különböző korok táncait. Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány sepsiszentgyörgyi területi irodája által megszervezett esemény méltó emlékeztető volt a tánc világnapjára (április 29.).

  • A Kincskeresők Néptáncegyüttes. A szerző felvétele
    A Kincskeresők Néptáncegyüttes. A szerző felvétele

Tőkés Csaba Zsolt neves néptánckutatók munkáiból állította össze előadását, különösképpen kiemelve Martin György szerepét a néptáncgyűjtésben. Nélküle és kortársai nélkül jelenleg nem beszélhetnénk arról a hatalmas magyar néptánc-dokumentációról, amelyhez hasonló nincs más népek történetében, és amely felhasználásával megtanulható és fenntartható ez a kincs – mondotta. Elő­adásában archív felvételeket mutatott be az említett gyűjtésekből, de a Kincskeresők és az Apró Kincsek nélkül aligha lett volna hiteles ez az állítás. Az alábbiakban közöljük az előadásban elhangzottak rövid összefoglalóját.

Az, amit ma néptáncnak nevezünk, a 19. század végére kikristályosodott kelet-közép-európai paraszti tánckultúrára vonatkozik, de táncról már az őskortól és az ókortól lehet beszélni a különböző szertartások rituális táncai, a későbbi harci, fegyveres táncok révén. A görögök és a rómaiak pantomimje már egy kifejezőbb mozgáskultúra, a középkor uralkodó tánctípusa pedig a körtánc volt. Haladunk a fegyveres táncok mutatványjellege felé, a késő középkor és a reneszánsz magával hozza a körtáncok felbomlását, és párban kezdenek táncolni az emberek vonulós, ugrós és forgós táncokat, innen származik a három a tánc kifejezés. A főúri udvarokban – egészen a barokk korszakig – táncmesterek tanítanak egyszerűbb táncokat. A cifra barokk megjelenik a táncban is, erre legszembetűnőbb példák a legényesek, köztük a kalotaszegi legényes, de a forgatósokban is jelen van a sokszínűség. Az új magyar táncstílus teremti meg a verbunkot és a csárdást, valamint az olasz, német, francia hatású népies műtáncot.

Mindebből kitűnik, a tánc művészete és a szórakozás összefonódik – ebben volt része a nagyszámú közönségnek is csütörtökön a Gábor Áron-teremben. És ha lett volna még idő rá, szívesen barangoltunk volna tovább Tőkés Zsolttal, a Kincskeresőkkel és az Apró Kincsekkel.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1238
szavazógép
2024-04-29: Közélet - Bartos Lóránt:

Országos hittanverseny Kézdivásárhelyen

Három napon át tartó, nagyszabású rendezvény házigazdája volt a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Főgimnázium: a Római Katolikus Országos Hittan Olimpián tizenkét megye képviselői vettek részt. A megmérettetés végén a diákokat a Szentháromság-templomban díjazták.
2024-04-29: Közélet - Nagy D. István:

Hálásak lehetünk a sok lámpás emberért (Pro Urbe díjak)

Huszonhatodik alkalommal ünnepelték a közösség azon tagjait, akik munkásságukkal, a közösségért való tenni akarásukkal bizonyították, hogy Sepsiszentgyörgyön, itthon is lehet és kell is dolgozni azért a helyért, melyet valamennyien szülőföldünknek hívunk – hangzott el a Székely Nemzeti Múzeumban tegnap a Pro Urbe díjak idei átadóján. Idén négyen vehették át a kitüntetést.