Bartha József képzőművész, díszlettervező Az Éden keresése című kiállítása nyílt meg csütörtökön este Sepsiszentgyörgyön a Magma Kortárs Művészeti Kiállítótérben.
Köszöntőjében a házigazda Kispál Ágnes Evelin ismertette a Magma programját, és jelezte, az alagsorban egy másik kiállítás is megtekinthető, melynek kurátora Luciana Tamas: a Szimptomatikus/Aszimptomatikus csoportos kiállítás azt a témát járja körül, miként reagál a test a fenyegető körülményekre, a vírusfertőzésre és a traumatikus élményekre, amelyek minden sejtjében megváltoztatják nemcsak a valóság, de az intimitás, a környezeti tér és az otthonosság észlelését is.
Megnyitóbeszédében Ungvári-Zrínyi Kata művészettörténész hangsúlyozta: Bartha József installációs projektje szimbolikus töltetű tárgyakkal építkezik egy poétikus univerzumban. A világ álomszerű logikával épül fel: a tárgyak különös víziókban találkoznak, ugyanakkor viszont politikai utalásaikkal, illetve a komplex összefüggések érett kezelésével kicsit gyomorszájon is ütnek. Az Éden keresése II. és Az elveszett Éden a jelen kollektív imagináriumának tárgyi megnyilvánulásai, amely darabokra hullik, hogy új, még fel nem ismert modellek szerint álljon össze újra.
A nagyterembe belépő látogató először tucatnyi karácsonyfa méretű fenyővel találkozik. Erről Ungvári-Zrínyi Kata elmondta: „Az Éden keresésének fenyőerdője a hegyek, a természet és az emlékezet eredendő terének (vagy akár a hazának) birtoklásáért folytatott harc színtere. A fenyves, amely a hegyvidéki civilizációk helyi identitásának alapvető alkotórésze, így elkerítve a határok, az emberi rendszerek és az értékekhez való, sokszor bizarr emberi viszony megtestesülése. Például: szeretjük az erdőt… kivágni” – parafrazálta Szilágyi Domokost a méltató.
A kisteremben dartsokkal átszúrt narancsok installációja látható. Erről így szólt a művészettörténész: „A lokalitás másik megnyilvánulása a narancs – amely ugyan a kolonializmus maradványa kultúránkban, mégis – az installáció illuzionisztikus környezetében azokat a narancsokat juttatja eszünkbe, melyek a gyerekkor különleges, ünnepi ajándéktárgyai voltak.” Bartha installációiban különösen jelentős szerep jut a természeti elemeknek, melyek teret aktiválnak, jelenlétük erős és üdítő, összegzett Ungvári-Zrínyi Kata.