Az idei helyhatósági választásokon sok olyan jelölt önjelöltette magát, akinek mindene (még bűnügyi dossziéja is) megvan ahhoz, hogy újraválasszák. A román mondás szerint az el nem kapott tolvaj becsületes kereskedő. De ha el is kapják és ellene bűnvádi eljárást folytat a korrupcióellenes ügyészség, azt addig teheti, míg el nem évül az ügy.
Most, a választások előtt az Amerikai Egyesült Államok külügyminisztériuma összevonta szemöldökét, és közzétette jelentését az emberi jogok tiszteletben tartásáról a 2023-as esztendőben, s ezzel bizony nem nagyon dicsekednek vezéreinek. A dokumentum „apró” problémákra hívja fel a figyelmet, a kormányzati korrupcióra, a kenőpénzekre, túlkapásokra, megkülönböztetésekre, az igazságügy rossz működésére, az emberkereskedelemre és az átláthatóság, az áldozatok védelmének hiányára stb...
Mindezt baráti jelzéseknek tekinthetjük, hisz végül is az ember sok mindent megbocsát a barátjának, hát még a partnerének, mi pedig az Egyesült Államok fontos stratégiai partnere vagyunk.
Fel is sorolnak néhány ügyet a tavalyról, de az nem baj, majd elfelejtik. Mindezek a gondok csak távolabbról látszanak, innen közelebbről, Brüsszelből már nem annyira. Írnak az amerikánusok a közpénzek jogtalan használatáról és a korrupció széles körű elterjedéséről. A Transparency International is jelezte, hogy igen magas szintű a korrupció a vámhatóságoknál, a rendőri egységeknél, valamint az egészségügyi ágazatban. A bizonyítási eljárások sokszor addig húzódnak-nyúzódnak, amíg az ügy elévül, és a korábbi vádlottnak színtiszta lesz az erkölcsi bizonyítványa.
Emlékezhetünk még az ítélete elől kereket oldó Cătălin Cherecheșre, aki Nagybánya polgármestere volt. Azon ritka (jó) madarak (fehér hollók) közé tartozik, akit végül elkaptak és hazatoloncoltak Németországból. Azok, akik most ismét polgármesteri vagy tanácselnöki szék elnyeréséért indulnak, tarsolyukban egy-egy bűnvádi eljárással, jó eséllyel nyerhetnek, és még eltölthetnek egy-két mandátumot puha, meleg, jól fizető székben, hiszen Cătălin Cherecheș ellen is 2013-ban indult bűnvádi eljárás, és úgy választották újra 2016-ban, hogy börtönben csücsült, de az emberek 70 százaléka mégis rá szavazott, és végül csak 11 év után kapcsolták le. (Lehet, megérdemelné, hogy most ismét újraválasszák?)
Az emberek úgy gondolhatják, hogy akik ellen bűnvádi eljárás indult, talán tanultak saját esetükből (nem mondom, hogy saját kárukon, hanem inkább saját hasznukon), és többet nem követnek el olyasmit, amiért aztán felelősségre vonhatják őket. Más azt mondhatja, hogy már elég sokszor megvesztegették őket, és annyi pénzt szedtek össze, amennyit el sem tudnak költeni, és ezért hátha nincs is szükségük többre. Aztán az is lehet, hogy a kapott pénzek egy részével pártjukat gazdagították, és a szavazó azt mondhatja, ha arra a pártra szavaz, hátha neki is lesz belőle némi haszna? (Micsoda tévedés!)
Ha eddig is magas beosztásban volt a jelölt, akkor már összes ismerősét, barátját, szeretőjét álláshoz juttatta, de ha egy újabb jön, ő, hogy saját protekciósait vegye fel, újabb posztokat kreál, mivel fél kitenni a régieket, mert hátha mégis fordul majd a kocka, és akkor hálából majd az övéit sem rúgják ki. (És így nő a köztisztviselők száma, s ürül az államkassza.)
Említsünk meg néhány régi motorost, aki újrázna (majd újra rázná a rongyot). Csak a fővárosban három kerületben jelentkezett polgármesternek olyan politikus, aki bűnügyi dossziéval dicsekedhet. Egyikük az ötödik kerület polgármestere, Cristian Popescu Piedone, akit a Colectiv-tűzeset (64 halott) miatt ítéltek el, és több eljárást is indítottak ellene más ügyekben, de most főpolgármesteri babérokra pályázik.
Jászvásár polgármestere, Mihai Chirica szintén újra indul, őt okirat-hamisítással vádolták, és 60 napra bírósági felügyelet alá is helyezték.
A Prahova megyei tanácselnök, Iulian Dumitrescu ismét megyeitanács-elnök akar lenni. Őt a korrupcióellenes ügyészség azért vizsgálja, mert állítólag 16 millió lej csúszópénzt fogadott el.
És így tovább… Állítólag több százan vannak ilyenek.
Fotó: Pixabay