A Kovászna Megyei Vöröskereszt ötvenkilencedik elsősegélynyújtó versenyén tegnap délelőtt közel hatszáz háromszéki diák vett részt Sepsiszentgyörgy főterén. Az öttagú csapatoknak az elméleti kérdések megválaszolása mellett négy konkrét helyzetben kellett életet menteniük, illetve súlyos sérültet ellátniuk.
A kézdivásárhelyi Turóczi Mózes Általános Iskola VI. B osztályából két csapat érkezett, a Bátrak és a Segítők. Kádár Orsolya osztályfőnök lapunknak elmondta, miután részt vett a Vöröskereszt elsősegélynyújtó felkészítőjén, átadta tudását tanítványainak, és a felkészítésben a biológia szakos kollégája is segített. A két csapatnak egy fiú tagja van, Miklós Botond, aki az életmentés során a mellkaskompresszióban érzi legbiztosabbnak magát, szerinte sokkal könnyebb egy adott feladatot elvégezni az elsősegélynyújtás különböző szakaszaiban, mint felmérni a sérült állapotát és dönteni arról, hogy mit kell tenni.
Szabó Csengele, a sepsiszentgyörgyi Református Kollégium hetedik osztályos diákja szereti a csapatmunkát, számára az elsősegélynyújtás nem csak a konkrét teendőket jelenti, azt is megtanulta: ilyen helyzetben fontos, hogy az első benyomás jó legyen a segítőről, elnyerje a sérült bizalmát. Osztálytársa, Gyenge Lilla is szeret segíteni, tavalytól készül ilyen versenyekre.
Egy elsősegély-oktatóhoz méltó pontossággal magyarázta el lapunknak Imre Barbara Bernadett, a kézdivásárhelyi Apor Péter Szakközépiskola tizedikes diákja, hogyan kell eljárni az olyan esetekben, amelyeket tegnap a vöröskeresztes sátrakban szimuláltak. Életmentést kellett alkalmazni egy férfi esetében, akinek a vállára esett egy gerenda és eszméletlen állapotban találtak rá, egy másik sátorban áram alatt lévő kézicsiszolóra esett egy lány, szintén eszméletlen állapotba került, a harmadik feladatnál méhcsípésektől rosszul lett fiút kellett ellátni, a negyedik esetben fáról leesett, kezét és lábát nem érző lányhoz kellett hívni a mentőt.
A Kovászna Megyei Vöröskereszt évről évre újít a feladatokon, és fontosnak tartja, hogy minél több diák megtanuljon segíteni a sérült, bajba jutott embereken – mondta lapunk megkeresésére Berecz Ildikó, a szervezet igazgatója.
A száztizenhat csapat részvételével megtartott verseny szervezésében az önkéntesekkel együtt hetvenen vettek részt, szakmai koordinátor dr. Cezar Popescu mentős orvos, a Kovászna Megyei Vöröskereszt alelnöke. A helyszínen bemutatót tartott a Salvamont hegyimentő szolgálat, a megyei készenléti felügyelőség és a Vöröskereszt magán mentőszolgálata. Helyi vállalkozóknak, sportegyesületeknek és a háromszéki önkormányzatnak köszönhetően a nyertesek különböző díjakkal tértek haza.
Az elért pontszámok alapján az V–VIII. osztályos korcsoportban első díjas az uzoni Fürge csapat (Barabás Botond, Béres Otília, Dinka Zsanett, Bukur Kincső és Miklós Lola, felkészítőjük Botta Mária, Tatrangi Sándor Általános Iskola), a középiskolások között legnagyobb pontszámmal a kézdivásárhelyi Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium Stabil oldal nevű csapata végzett (Kádár-Mikola Zselyke, Lukács Anna Krisztina, Székely Henrietta, Debreczi Adrienn és Benkő Karola, felkészítőjük Bögözi Simon). A részletes eredmények elérhetőek a Kovászna Megyei Vöröskereszt Facebook-oldalán.