Mikesesnek, mikósnak, refisnek, művészetisnek, berdésnek, puskásosnak lenni jó! – olyan meggyőződéssel és meggyőző erővel mondták ezt a különböző sepsiszentgyörgyi magyar középiskolák diákjai a pénteki iskolabörzére látogató nyolcadikosoknak, hogy leány/legény legyen a talpán, aki könnyen választ ezek közül. Velük együtt népszerűsítették iskolájukat a román tannyelvű Mihai Viteazul Főgimnázium és a Constantin Brâncuși Szakközépiskola tanulói is. Néhány órára iskolavásárrá vált a város főtere, bőven volt kínálat a különböző szakokból.
Miközben a kőszínpadon egymást váltották a fellépő egyéni és csoportos előadók, az iskolák standjainál is láttunk, hallottunk különböző produkciókat: a Református Kollégium diákjai gitárkísérettel énekeltek; a Plugor Sándor Művészeti Líceum drámatagozatosainak élő szobrai megszólaltak, ha közel mentünk hozzájuk; de voltak videós bemutatók is zenei kísérettel, illetve szöveggel, amelyek adott iskola életébe engedtek bepillantani. Két robottal is találkoztunk a Puskás Tivadar Szakközépiskola standjánál, amelyek tárgyakat képesek megfogni és odébb tenni, ezeket érdeklődésünkre Rákosi Nándor végzős diák mutatta be, és a diáktársaival együtt készített, több egységből álló kisebb készülékek kijelzőjén láthattuk, a valós hőmérséklet (20 Celsius-fok) és a páratartalom (43,6%) értékét déli tizenkét órakor Sepsiszentgyörgy főterén. A másik Puskás-standnál az asztalos szakosok a kis bútoraikkal büszkélkedtek, a textilesek varrott termékeikkel, Kolozsvári Csaba oktatómester pedig arról beszélt, a speciális kertészeti osztályban tanuló diákok milyen jól boldogulnak a gyakorlati feladatokkal. Látni-hallanivaló bőven volt a Berde-iskola bemutatóján is: a fodrászat/borbélyda, a szörpös, kürtőskalácsos kínálmáció sikere mellett az iskoláról készült kisfilm is vonzotta az érdeklődőket, de a különböző tevékenységekről, versenylehetőségekről élőben is tájékoztattak az iskolájukat népszerűsítő diákok, akik leginkább azt hangsúlyozták, az itt tanult szakmákkal jól lehet boldogulni az életben.
Az elméleti középiskolák is kitettek magukért: elért eredményeikről, hagyományaikról számoltak be, a diáktanácsok pedig iskolaújságról, diákrádióról, kórusról, bulikról, sportról, közösségi összefogásról, a diákélet színes oldaláról beszéltek és osztogatták szórólapjaikat.
Szabó Tamás, a Református Kollégium diákpresbitériumának elnöke elmondta, idén a MAKOSZ nekik ítélte a legfeltörekvőbb diáktanács díjat, büszkék erre és szeretnék, ha minél több diák megismerné iskolájuk értékeit. A Székely Mikó Kollégium már egy nappal korábban megkezdte a nyolcadikosok tájékoztatását, nyílt napon fogadták az érdeklődőket és tematikus foglalkozásokat tartottak számukra. Főtéri bemutatkozásukon iskolatörténeti kiadványaikat is felsorakoztatták, történelmi visszapillantó gyanánt két nagy méretű pannón feltüntették az első világháborúban hősi halált halt mikós diákok névsorát. Külön asztalon népszerűsítette tevékenységeit a diáktanács, a röplabdások pedig rövid bemutatóval jelentkeztek.
„Ne aggódjatok! Nem azon fog múlni az életetek a Mikesben (Mikes Kelemen Elméleti Líceum), hogy melyik osztályba juttok be, hisz itt mindenki megtalálja a helyét és jól érzi magát” – ezekkel a szavakkal válaszolt a Mikes DT egyik tagja a sepsibodoki Henter Károly Általános Iskolából érkező nyolcadikosoknak. Joós Réka Beáta a biológia–kémia osztályba szeretne bejutni, mert szerinte erről a szakról a legtöbb a lehetőség a továbbtanuláshoz, és azért választja a Mikes-iskolát, mert sokat hallott az itteni színes diákéletről. A szintén bodoki Ilyés Botond is ide iratkozna, őt az informatika és az angol érdekli. Dénes Bianka Melánia, a nagyajtai Kriza János Általános Iskola nyolcadikosa is a Mikest választja, osztálytársa, Varga Hunor a Református Kollégiumba szeretne bejutni, mindketten kiemelték, nagyon megfogta őket az, ahogyan a nagyobb diákok beszéltek iskolájukról.