A megye tizenegy településéről – Bereckből, Kézdialmásról, Nyujtódról, Gelencéről, Zágonból, Sepsiszentgyörgyről, Uzonból, Málnásfürdőről, Mikóújfaluból, Kézdivásárhelyről és Haralyból – verbuvált HŐseink ösvényén túracsoport Pál Ferenc kézdiszentléleki római katolikus plébános áldását követően a lovas zarándokokkal egy időben, de más úton, Esztelnek irányába indult a Perkőről Csíksomlyó felé csütörtök délelőtt.
A tizenkilenc főből álló csoport élén haladók a Kelemen Levente által faragott fakereszttel – annak közepében havasi gyopár, a csapat szimbóluma látható – és a Csorba Tímea által megálmodott és megfestett csapatnévtáblával vonultak. A legfiatalabb túrázó tizennyolc, a legidősebb pedig hatvanegy éves volt. A Mária-út egy részén haladó gyalogos zarándoklatot Kerekes László segédpüspök is felkarolta és támogatta, illetve az útvonalat is ő javasolta.
A HŐseink ösvényén névre keresztelt túracsoport négy éve alakult meg a Lemhényi Ifjúsági Szervezet égisze alatt Lukács Botond kezdeményezésére azzal a céllal, hogy történelmünket összekössék a természettel. Minden hónapban szerveznek egy túrát, amit igyekeznek egy történelmi helyhez vagy dátumhoz kötni. Ilyen például a doni emléktúra Dálnok és Torja között, hiszen mindkét falunak vannak olyan jeles szülöttei, akik a Don-kanyarral köthetők össze. A Rika-vára és a Vargyas-szoros szintén kedvenc célpontjuk, de Almás és Csomortán várát is felkeresték. Ezek egynapos túrák, de vannak többnaposak is, mint például a háromnapos az Ojtoz–Úz-völgyi szakaszon minden augusztusban. A csoport nevében a H betű a hőseinket, míg az Ő betű az őseinket jelenti. Ezért írják mindkettőt nagybetűvel.
A csapat útvonala: Perkő–a Csángótelepi Gombásbérc–Kászonjakabfalva–Disznó-tető, a Pap-hegy mellett–Csíkszentmárton–Csíkszentsimon–Csíkszentimre–Csíkszentkirály–Csíksomlyó. Első nap harminc kilométert tettek meg főleg erdei útakon Kászonjakabfalváig, ahol a művelődési otthonban biztosított számukra szállást a községháza. A túra második napján Kászonjakabfalvától Csíkszentkirályig Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor csatlakozott hozzájuk és volt a túravezetőjük a negyven kilométeres szakaszon. Csíkszentkirályban a szenátornál vacsoráztak és reggeliztek szombaton, a második éjszakát pedig a sportcsarnokban töltötték. Tánczos Barna útravalóval is felpakolta és egy darabon még el is kísérte őket. Szombatra már csak tizenhat kilométeres útjuk maradt, míg megérkeztek a csíksomlyói nyeregbe.