Életszínvonal: Háromszék a középmezőnyben

2024. május 29., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Románia vásárlóerő-paritáson (PPP) számolva az egy főre eső nemzeti össztermék (GDP) tekintetében az Európai Unió átlagához képest 77–78 százalékot ért el, ezzel megelőzve Magyarországot és Görögországot (mindkettő esetében 67 százalékot mértek). Az országon belüli különbségek azonban, mint ahogy az elmúlt évtizedben tapasztalt dinamika is, rendkívül változatosak megyéről megyére.

  • Fotó: Pixabay
    Fotó: Pixabay

Bár az életszínvonal mérésénél több szempontot is figyelembe vesznek, az egy lakosra eső nemzeti össztermék általánosan elfogadott mutató. E tekintetben Románia lassan felzárkózik az Európai Unió átlagához – közli a Hotnews.ro. A regionális különbségek azonban óriásiak, a leggazdagabb Bukarest és a legszegényebb Vaslui megye között hétszeres a szorzó. Bukarestben vásárlóerő-paritáson számolva az egy főre eső GDP az uniós átlag 260 százalékára rúg (50 ezer euró fölötti), ezt követi ennek csaknem felével Kolozs megye (közel 27 ezer euróval). A lista végén Vaslui, Botoșani és Giurgiu megye áll, itt az egy főre eső GDP nem éri el a kilencezer eurót. A hírportál megjegyzi, hogy ezek a megyék és még néhány dél-romániai (Vâlcea, Teleorman) nem tudja fenntartani magát, így pénzügyileg (s így politikailag is) a fővárostól függenek.

Az egy főre eső nemzeti össztermék növekedése az elmúlt évtizedben régiónként teljesen más képet mutat. Az adatok alapján felállított rangsorban Háromszék például az előkelő hatodik helyen áll, hiszen csaknem 162,5 százalékkal nőtt ez a mutató 2014 és 2024 között, megelőzve Bukarestet és Hargita megyét is (ezzel egyébként megyénk a középmezőnyben helyezkedik el). Ebben a tekintetben az első helyen Mehedinți áll, itt tíz év alatt 192,14 százalékkal nőtt az egy főre eső GDP, ám ez annak is köszönhető, hogy jelentős, több mint 11 százalékos lakosságcsökkenéssel számoltak. Így nem csoda, hogy Kolozs megye a maga 179,59 százalékával a második ebben a rangsorban, ám itt nem egészen két százalékkal élnek kevesebben, mint tíz évvel ezelőtt.

A legkisebb gazdasági növekedést Prahova, Beszterce-Naszód, Botoșani, Galac és Vrancea megye  produkálta.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1543
szavazógép
2024-05-29: Szabadidő - :

A nap fotója

2024-05-29: Pénz, piac, vállalkozás - Ferencz Csaba:

Bérköltség-növekedés és következményei (Munkaerőpiac)

Miközben a kormány júniustól újabb minimálbér-emelést jelentett be, a cursdeguvernare.ro egy elemzéséből kiderül, hogy az elmúlt években mért bérköltség-növekedés mellett jelentősen csökkent a munka termelékenysége. A folyamatok egyértelműen a versenyképesség gyengülését okozzák, de hatással vannak az inflációra is.