MunkaerőpiacBérköltség-növekedés és következményei

2024. május 29., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Miközben a kormány júniustól újabb minimálbér-emelést jelentett be, a cursdeguvernare.ro egy elemzéséből kiderül, hogy az elmúlt években mért bérköltség-növekedés mellett jelentősen csökkent a munka termelékenysége. A folyamatok egyértelműen a versenyképesség gyengülését okozzák, de hatással vannak az inflációra is.

  • A növekvő bérköltség teher a magánszektornak. Fotó: Pixabay
    A növekvő bérköltség teher a magánszektornak. Fotó: Pixabay

Az Eurostat adatai szerint tavaly Romániában a bérköltség nem kevesebb, mint 16,1 százalékkal növekedett az előző esztendőhöz képest, elérve az óránkénti 11 eurót. Ezzel egyébként még mindig Európa sereghajtói közé tartozunk, hozzánk képest csak Bulgáriában volt alacsonyabb a bérköltség (9,3 euró óránként). Ez a mutató az elmúlt hét esztendőben minden uniós országban növekedett (leszámítva a járvány időszakát, amikor stagnált), tavalyra az uniós átlag kevéssel meghaladta a 31 eurót. A növekedés minden közép-európai országban tetten érhető, Magyarországon például egy év alatt csaknem húszszázalékos volt a bérköltség bővülése, tavaly­ra elérve a 12,8 eurós óránkénti szintet.

A bérköltség-növekedés önmagában a munkavállalók életszínvonalának emelkedését jelentené. Ám mindez akkor lenne egészséges a gazdaságban, ha a munka termelékenysége is hasonló mértékben növekedne, s így nem róna több terhet a vállalatokra. Ez azonban Romániára korántsem jellemző. Az iparban mért munkatermelékenységi növekedés (ezt szokták általánosítani az egész gazdaságra) már 2020-ban több mint négy százalékkal esett vissza, mint egy évvel korábban, s bár a járvány utáni évben százalékos arányban növekedett (mivel a bázis, vagyis az előző évi rendkívül alacsony volt), 2022-től ismét csökkenő tendenciát mutat: tavaly mínusz három százalékot mértek, idénre pedig – két hónapos átlaggal számolva – mínusz 2,1 százalékos változás becsülhető. Vagyis a bérköltség növekedésével és a termelékenység csökkenésével egyre nagyobb teher nehezedik a vállalkozásokra, és általában a versenyképesség csorbul.

A költségvetésre és közvetett úton a reálgazdaságra, illetve a versenyképességre nehezedő nyomás azáltal is növekszik, hogy a közszférában az elmúlt néhány évben jelentős béremelést hajtottak végre, az idénre pedig a költségvetési dolgozók egyes kategóriáinak újabb tízszázalékos emelést terveznek. A versenyszféra pedig nem tud lépést tartani, így egyre csak növekszik a különbség az állami költségvetésből fizetett és a magánszektorban alkalmazott bérek szintje között. Ha pedig a beígért nyugdíjkorrekcióval is számolunk – ami a számítások szerint csaknem hárommillió nyugdíjas számára jelent növekedést –, egyértelművé válik, hogy az állam költségeit egyre nehezebb lesz finanszírozni, ami a költségvetési, illetve a folyó fizetési mérleg hiánya jelentős növekedésében már az első negyedévi adatok alapján – tehát a bejelentett bér- és nyugdíjemelések előtt – tetten érhető. Igaz, a növekvő bérköltségek növekvő költségvetési bevételeket is eredményeznek, főként a munkabért terhelő magas adó- és járulékszint miatt.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1542
szavazógép
2024-05-29: Pénz, piac, vállalkozás - Ferencz Csaba:

Életszínvonal: Háromszék a középmezőnyben

Románia vásárlóerő-paritáson (PPP) számolva az egy főre eső nemzeti össztermék (GDP) tekintetében az Európai Unió átlagához képest 77–78 százalékot ért el, ezzel megelőzve Magyarországot és Görögországot (mindkettő esetében 67 százalékot mértek). Az országon belüli különbségek azonban, mint ahogy az elmúlt évtizedben tapasztalt dinamika is, rendkívül változatosak megyéről megyére.
2024-05-29: Pénz, piac, vállalkozás - :

Növekvő deficit

A pénzügyminisztérium adatai szerint 57,29 milliárd lejes deficittel zárult a költségvetés végrehajtása 2024 első négy hónapjában, vagyis az első három hónapos 2,06 százalékról 3,24 százalékra nőtt április végére a GDP-arányos államháztartási hiány.