Vasárnap választások: hogyan szavazzunk?

2024. június 7., péntek, Belföld

Június 9-én, vasárnap önkormányzati és európai parlamenti választásokat tartanak Romániában. Szavazni reggel 7-től este 10 óráig lehet, a választásra jogosultak öt szavazólapot kapnak kézhez: a helyitanácstag-jelöltek, a megyeitanácstag-jelöltek listáit, illetve a polgármesterjelöltek és a megyeitanácselnök-jelöltek névsorát, valamint az EP-képviselőjelöltekét.

  • Fotó: Albert Levente
    Fotó: Albert Levente

Az önkormányzati választásokon 18. életévüket betöltött, szavazásra jogosult, állandó romániai lakóhellyel vagy romániai tartózkodási hellyel rendelkező román állampolgárok vehetnek részt. A választópolgárok csak az állandó lakóhelyük vagy tartózkodási helyük szerinti településen szavazhatnak a polgármesteri hivatalok által frissített állandó választói névjegyzék alapján, amely az adott területi-közigazgatási egység összes szavazásra jogosult lakóját tartalmazza. (Nem lehet tehát például Sepsiszentgyörgyön szavazni a baróti polgármesterjelöltre.)

A helyhatósági választásokon külföldön szavazni nem lehet. Kivételt azok a Romániában lakóhellyel rendelkező uniós polgárok képeznek, akik felvetették magukat a speciális választói pótlistára. Ők a tartózkodási helyük szerinti szavazókörzetben szavazhatnak, ha a választások napja előtt legkevesebb 60 nappal igazolást szereztek a tartózkodási lakcímükről, és a választás napja előtt legkevesebb 45 nappal a tartózkodási lakcímmel regisztráltak a választói névjegyzékbe.

A választópolgárok a választói névjegyzék alapján tájékozódhatnak arról, hogy melyik szavazókörzetben adhatják le szavazatukat – Sepsiszentgyörgyön például a tömbházak lépcsőházaira is kifüggesztették ezeket. A választói névjegyzék egy országos informatikai adatbázis, amely az összes 18. életévét betöltött és szavazásra jogosult román állampolgárt tartalmazza. Az Állandó Választási Hatóság honlapja (roaep.ro) szerint Romániában jelenleg 18 987 675 személy szerepel az állandó névjegyzékben. (Ez a valóságtól meglehetősen távol álló adat, kis túlzással többen szerepelnek a választói névjegyzékben, mint ahányat regisztráltak a népszámláláskor, miközben utóbbi szám a 18 éven aluliakat is magában foglalja. Ez torzítja a részvételi arányt is, érdemes ezért utóbbi adatot is fenntartásokkal kezelni – szerk. megj.)

Június 9-én a szavazóhelyiségek 7-kor nyitnak, és az urnákat 22 órakor zárják le. Azok a választópolgárok, akik 22 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodnak vagy a szavazóhelyiség előtt sorban állnak, legkésőbb 23.59 óráig leadhatják a szavazatukat. Szavazni érvényes személyazonossági okmánnyal lehet.

Az európai parlamenti választásokon azt a 33 képviselőt választjuk meg, akik Romániát képviselik majd az Európai Parlamentben. Az EP-listákra szavazni Romániában és külföldön egyaránt lehet. Az országban az állandó lakóhely vagy tartózkodási hely szerinti szavazókörzetben az állandó választói névjegyzék alapján, a lakóhely szerinti településén kívül bármely más szavazóhelyiségben a választói pótlista alapján lehet szavazni. Külföldön bármelyik külképviseleti szavazókörzetben lehet szavazni választói pótlista alapján. A szavazásra való jogosultság nem függ a választói névjegyzékbe való bejegyzéstől, sem az állandó külföldi lakóhely vagy tartózkodási hely bejelentésétől. A román állampolgárok a következő okmányok alapján szavazhatnak külföldön: személyazonosító igazolvány, elektronikus személyazonosító igazolvány, ideiglenes személyazonosító igazolvány, diplomata-útlevél, szolgálati útlevél, egyszerű útlevél, egyszerű ideiglenes útlevél. A más uniós tagállamok választói névjegyzékében szereplő román állampolgárok csak úgy vehetnek részt a romániai EP-választásokon, ha nyilatkoznak arról, hogy nem szavaztak az EP-választásokon abban a tagállamban, amelynek a választói névjegyzékében szerepelnek.

A betegek, ágyhoz kötöttek, mozgáskorlátozottak mozgóurnát igényelhetnek. Ebbe a kategóriába tartoznak a beteg vagy az utazásra képtelen, kórházban tartózkodó, idősotthonban vagy más állami/magánintézményben élő, valamint a fogva tartott személyek. Az urnára a kérelmet a helyi választási irodákban lehet leadni, a típuskérelem mellett igazolni kell, hogy a választópolgár utazásra képtelen. Az RMDSZ háromszéki szervezete segít a mozgóurna igénylésének folyamatában: jelentkezni a 0267 352 552-es telefonszámon lehet. (farcádi/Agerpres)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 547
szavazógép
2024-06-07: Belföld - :

Júliustól emelik a minimálbért

12 százalékkal emelte a minimálbért tegnapi ülésén a kormány. A július 1-jén hatályba lépő rendelet értelmében az országos bruttó minimálbér a jelenlegi 3300 lejről 3700 lejre emelkedik. Ebből 300 lej adómentes (eddig 200 volt az), így hát júliustól 2363 lejt kap kézbe a munkavállaló, 284 lejjel többet, mint jelenleg. A mostani emelés fél év alatt már a második, legutóbb január 1-jén nőtt 3000 lejről 3300-ra az országos bruttó minimálbér.
2024-06-07: Belföld - :

Hírsaláta

25 ÉVESEN NYUGDÍJAZOTT REND­ŐR. Egyre több rendőr vonul nyugdíjba depresszióra vagy társult betegségekre hivatkozva. Az egyik legkirívóbb eset egy 25 éves rendőré, aki ötévi szolgálat után, depresszióra hivatkozva nyugdíjaztatta magát, miután tavaly bedrogozva vezetett és elkapták.