12 százalékkal emelte a minimálbért tegnapi ülésén a kormány. A július 1-jén hatályba lépő rendelet értelmében az országos bruttó minimálbér a jelenlegi 3300 lejről 3700 lejre emelkedik. Ebből 300 lej adómentes (eddig 200 volt az), így hát júliustól 2363 lejt kap kézbe a munkavállaló, 284 lejjel többet, mint jelenleg. A mostani emelés fél év alatt már a második, legutóbb január 1-jén nőtt 3000 lejről 3300-ra az országos bruttó minimálbér.
A munkaügyi minisztérium szerint jelenleg 760 000-en dolgoznak minimálbérért (az alkalmazottak 14 százaléka), de az emelés 1,871 millió munkavállalót érint; a mezőgazdasági és élelmiszeripari ágazatra nem vonatkozik, ezekről külön törvény rendelkezik. De sok közalkalmazotti fizetés emelkedik a minimálbérrel arányosan, és a közlekedési bírságok értéke is ehhez kötött (egy büntetőpont a minimálbér 5 százaléka, ha be nem fagyasztják az értékét). A kormányt az üzleti élet képviselői már több alkalommal kritizálták, amiért hat hónap alatt 23 százalékkal növelte a bruttó minimálbér értékét anélkül, hogy érdemi konzultációt folytatott volna a vállalkozókkal.
Radu Burnete, a 2000 vállalatot tömörítő Concordia munkáltatói érdekvédelmi szövetség elnöke szerint az erőltetett iramú bérfejlesztés miatti többletköltségek jelentkezni fognak az árakban. Florin Jianu, a kis- és középvállalkozásokat tömörítő CNIPMMR elnöke támogatást kért a kormánytól a minimálbér emelése miatt leginkább érintett ágazatok számára, valamint azt, hogy csökkentse a béreket terhelő adókat.
Július elsejétől egyébként az üzemanyagok jövedéki adója is megemelkedik, szintén másodszor az idei évben: a benzin litere januárban legkevesebb 29, júliustól 43 banival, a gázolajé pedig 26, illetve 40 banival drágult emiatt, ami összesen 11 százalékos ráadást jelent a benzinkutaknál.