Ötödik kiadásához érkezett a 2015-ben útnak indított FLOW Fesztivál: az e hónapban esedékes rendezvény előadásaira már kaphatóak a jegyek a biletmaster.ro oldalon, illetve a sepsiszentgyörgyi központi jegyirodában. Idén hét táncprodukció, egy műhelymunka-bemutató, közönségtalálkozók és záró parti színesíti az M Studio nemzetközi fesztiválját – lapunkban ezekkel a produkciókkal ismerkedhetnek meg alább és a következő napokban.
Grecsó Zoltán, Simkó Beatrix: #ORPHEUS#EURYDICE
Simkó Beatrix és Grecsó Zoltán duója mai viszonyok közé helyezi Orfeusz és Eurüdiké mítoszát, sajátos értelmezést adva ennek az oly sokszor előadott szerelmi történetnek. Előadásukban Eurüdikét száműzik mai világunk poklába, ide követi őt szerelme, a görög mitológia híres énekese. De hiába érti Orfeusz az állatok nyelvét, ez a világ ismeretlen számára, és ismeretlen is marad, hiszen hirtelen tehetetlenné és alkalmatlanná válik – nincs ereje szembeszállni a 21. század ethoszával.
Simkó Beatrix táncos, koreográfus és médiaművész. A budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen és a Hamburgi Egyetemen végzett performance és médiaművészet szakon. Tizenöt éve aktív alkotója és előadója a magyar táncéletnek, az elmúlt nyolc évben pedig számos nemzetközi színházi és táncos együttműködésben dolgozott.
Grecsó Zoltán táncművész és táncpedagógus. Linzben végzett a Művészeti Akadémián, előtte pedig dráma tagozatos volt Szentesen. Számos produkcióban táncolt itthon és világszerte, fellépett a New York-i Joyce Színházban is. Tanított a Színművészeti és a Táncművészeti Egyetemen, jelenleg a tanítás mellett a Willany Leó Improvizációs Táncszínház közreműködője.
Az alkotók többéves közös munka tapasztalatait halmozzák fel a produkcióban, Dömölky Dániel letisztult szcenikai konstrukcióját felhasználva, a Gryllus Ábris hangtervező által megteremtett atmoszférában. „Izgalmas kihívást jelentett feltárni az előadásban felbukkanó összeütközéseket, a disszonanciát és a sokféleséget csupán a mozzanatok nyelvén bemutatni. A tánc lehetővé teszi, hogy megmutassuk az emberi kapcsolatok mozgatórugóit, a belső erőket, amelyek megoldhatatlan konfliktusokat generálnak” – vallják az alkotók.
Simkó Beatrix és Grecsó Zoltán előadása június 19-én 19 órától látható a Háromszék Táncstúdióban.
Közép-Európa Táncszínház: Ageless Generation
A Közép-Európa Táncszínház Magyarország egyik leginnovatívabb tánctársulata. Egyedülálló repertoárjának darabjai aktualitásra és reflektivitásra törekszenek. A mindennapokban felmerülő problémák felvetéséhez és az arra adott válaszok megfogalmazásához a kortárs tánc változatos nyelvét választották. A KET Magyarország elsőként alakult táncszínháza, amely a független kortárs táncegyüttesek között is kiemelkedő művészeti tevékenységet tudhat magáénak.
A FLOW5 Fesztiválon az Anton Lachky koreográfiájában készült Ageless Generation produkcióval vesznek részt. Ez egy olyan világba kalauzol el minket, ahol az ellentétek generációkat és kultúrákat kötnek össze. Egy olyan történetbe csöppenünk, ahol bármi lehetséges. Az előadás úgy örvénylik, mint a víz, néha lágyan körülölel és könnyed érintéssel simogat, néha őrülten hullámzik és magába szippant az erejével. A játékmester láthatóvá válik, aki minden lépést irányít, a játék generációkat ejt rabul.
Anton Lachky neve már ismerősen hangzik a sepsiszentgyörgyi nézők számára, hiszen a FLOW3 keretében, szintén a Közép-Európa Táncszínház előadásában a Special Society produkció kirobbanó energiáját csodálhatta meg a fesztivál közönsége, a FLOW4-en pedig az Anton Lachky Company The Others c. előadásával varázsolta el a résztvevőket.
A Közép-Európa Táncszínház június 20-án 19 órától lép fel a Háromszék Táncstúdióban.
Ivan Vazov Nemzeti Színház: Fiesta
Ahogy már a cím is – bárminemű diszkréció nélkül – elárulja, az előadás egy partiról szól. Az alkalom lényegtelen, minden egyes néző számára maga az élmény a fontos. Mindenkinek megadatik a szabadság, hogy felismerje önmagát, másokat vagy csak a társadalmat általában ezen a partin.
A Fiesta egy fizikai színházi előadás rendkívül kidolgozott mozgásanyaggal, amely minden másodpercből a legtöbbet hozza ki. Nincs kimondott szöveg, amely elmagyarázza az éppen történőt, a színészek testi jelenléte mindent elmond. Így a nézők nemcsak racionálisan, hanem az ösztöneikkel és az érzelmeikkel is érzékelik az előadást.
Andrea Gavriliu a tőle megszokott izgalmas és dinamikus koreográfiát valósít meg az Ivan Vazov Nemzeti Színház színészeivel. A nézőknek már ismerős lehet egyedi stílusa, hiszen két alkalommal is dolgozott az M Studio színészeivel: 2016-ban a Tavaszi áldozat, 2020-ban pedig a Pam param című előadás koreográfusa volt.
A Fiesta kihívást jelent nemcsak az előadóknak, hanem a nézőknek is: a megszakítatlan 59 perces zenei aláfestést, amelyet lélegzetvisszafojtva hallgat a néző, a nyolc előadó állandó színpadi jelenlétét, a gondosan felépített átmenetet a józanságból / kontrollból / önismeretből a szabadjára engedésbe / brutalitásba / transzállapotba. Mindezek a jelzők nem gúnyolódnak vagy ujjal mutogatnak – minden nézőnek megvan a szabadsága, hogy megteremtse a saját üzenetét, és ami a legfontosabb, hogy értékelje a művészi teljesítményt.
Előadók: Yavor Valkanov, Plamen Dimov, Snezhina Petrova, Nadia Keranova, Ioana Titkova, Elena Ivanova, Kire Gyorevski, Asen Dankov, koreográfus: Andrea Gavriliu, zeneszerző: Mihai Dobre.
Az előadást június 21-én 19 órától lehet megtekinteni a Tamási Áron Színház nagytermében.
BLOT – Body Line of Thought
Erősek és törékenyek vagyunk, az izzadság, az izomzat és a mikrobiom összekapcsolt rendszerei. A BLOT-ban testünket a mikrobiológiai lényekkel való együttélésünkön keresztül határozzuk meg újra. Az előadást saját anatómiánk ihlette, a test nyelvét használva az ismétlődés, a folyékonyság, az együttérzés és az empátia állapotainak megteremtésére.
A nyelv által meghatározott társadalmi jelentésektől megfosztva a mozgás átmeneti jelenlétté és interszubjektív tapasztalattá válik, amely utat nyit új megértések felé. A táncosok testéből tenyésztett baktériumok és a sódűnék képei felfedik azokat a láthatatlan rendszereket, amelyek összekötnek bennünket a bioszféránkkal.
A BLOT Simona Deaconescu és Vanessa Goodman táncművészek együttműködéséből jött létre. A közös projekt a portugáliai Sao Luisban található Cultivamos Cultura kereteiben kezdődött, miután a két koreográfust a Biofriction, az európai BioArt projekt rezidens művészeinek választották. Az előadást Romániában, Kanadában, Lengyelországban, Svédországban, Bulgáriában és Mexikóban is bemutatták már.
Simona Deaconescu a romániai táncszcéna egyik legizgalmasabb koreográfusa. A Bukaresti Nemzeti Színház- és Filmművészeti Egyetemen szerzett diplomát alap és mester fokozaton, koreográfia szakon, valamint filmrendezésből alap fokozaton a Media University Romania főiskolán. 2014-ben megalapította a Tangaj Collective független társulatot, amely transzdiszciplináris művészekkel és kutatókkal dolgozik. 2015-ben társalapítója és művészeti vezetője lett a Bukaresti Nemzetközi Táncfilm-fesztiválnak.
A produkciót előadják: Simona Dabija és Maria-Luiza Dimulescu, alkotók: Simona Deaconescu és Vanessa Goodman, zene: Monocube. Az előadás koprodukciós partnerei: Tangaj Collective, Action at a Distance, The National Centre for Dance in Bucharest.
A BLOT június 22-én 19 órától látható a Háromszék Táncstúdióban.
Az előadásokra jegyek kaphatók a biletmaster.ro oldalon, valamint a sepsiszentgyörgyi központi jegyirodában.