E-kereskedelemKét számjegyű bővülés

2024. június 12., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Az elektronikus kereskedelem egyik legnagyobb közép-európai szereplője, az eMAG csoport a legutóbbi pénzügyi évet több mint 2 milliárd eurós (10,2 miliárd lejes) üzleti forgalommal zárta, ami 11 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest – jelentették be a cég sajtótájékoztatóján. Az eMAG csoport jelenleg négy országban: Romániában, Magyarországon, Bulgáriában és Görögországban van jelen olyan vállalkozásokon keresztül, mint az eMAG, a Sameday, a HeyBlu, a Fashion Days, a Tazz, a Freshful és a Flip. A szakemberek egyébként idén a hazai e-kereskedelmi piac két számjegyű bővülésére számítanak.

  • Fotó: Pixabay
    Fotó: Pixabay

Az economedia.ro által közölt adatok szerint a 2024. március 31-én zárult pénzügyi évben a csoport nettó nyeresége a beruházások miatt ugyan negatív volt, de a kamat és az adózás előtti eredmény több száz millió lejre tehető.

Az eMAG Románia vállalat 5,949 milliárd lejes forgalommal zárta az évet, ami 11 százalékos növekedést jelent, míg a Dante International cég, amely az eMAG Romániát, a Fashion Days Romániát egyesíti és az eMAG Bulgaria, valamint az eMAG Hungary számára értékesít, 7,824 milliárd lejes üzleti forgalmat bonyolított le, ami egy év alatt 8 százalékos növekedésnek felel meg.

 

Terjeszkedés

Tudor Manea, az eMAG vezérigazgatója szerint a cégcsoport 900 millió lejes beruházási csomaggal számol az idei pénzügyi évre, ebből mintegy 320 millió lejt szeretne akvizíciókba, illetve a csoport cégeinek bővítésébe fektetni. Az e-kereskedelmi logisztika, nevezetesen a raktárakra vagy a kiszállítási pontok fejlesztésére a beruházási tervek 309 millió lejre rúgnak. A csoport emellett 161 millió lejt szán technológiai fejlesztésre, míg a fizetési módok és a hitellehetőségek diverzifikálására 85 millió lejes beruházást terveznek. A beruházások természetesen a termékskála bővítésére is irányulnak. A technológiai befektetések elsősorban a termékkínálat megjelenítését célozzák, amiben fontos szerepet kap majd a mesterséges intelligencia alkalmazása. Tudor Manea szerint arra törekednek, hogy a képközpontú böngészés kiterjesztésével fokozzák a vásárlási élményt, de a kiszállítás sebességét is növelik majd az új technológiai megoldások bevezetésével.

Három éve a cég 3,2 milliárd lejes beruházási tervet jelentett be, amelyet az e-kereskedelmi logisztikára, például easybox kézbesítési pontokra, raktárakra, üzletekre, nemzetközi fejlesztésekre (785 millió lej), továbbá technológiára és robotokra (447 millió lej) fordított, de beruháztak a piaci technológiák fejlesztésébe (251 millió lej), valamint a csoport vállalataiba is (740 millió lej).

A cég képviselői szerint ezek a beruházások 2,6-szor nagyobb megrendelést eredményeztek, mint a beruházási terv kezdete előtt. Így a megrendelések száma 21,5 millióról 56 millióra nőtt, a forgalom csaknem megduplázódott (2021-ben 5,8 milliárd lejt jelentettek).

Az elmúlt pénzügyi évben egy ügyfél átlagosan évi 7,5 rendelést adott le az eMAG-on, az ügyfelek száma 5 százalékkal, 4,5 millióra nőtt Romániában. A platformon található bevásárlókosár átlagos értéke áfával együtt 270 lej körül mozog. Az eMAG platform független eladóinak száma a 2020-as pénzügyi évben még közel 32 ezer volt, míg mostanra megközelítette az 57 ezret, a platformon értékesítő hazai kereskedők száma pedig meghaladta a 12 ezret. Ugyanakkor jelentősen nőtt az easybox-kézbesítések aránya, a rendelések immár 66 százalékát szállítják ezzel a módszerrel, míg 2022-ben ez az arány 42 százlék volt.

A csoport vezetői szerint a 2025-ös pénzügyi évben további 11–15 százlékos növekedést kívánnak elérni, amire van is esély, hiszen az első fél év nagyon jól indult. A cégcsoport Romániában és Magyarországon is tervez akvizíciókat, de nem az alaptevékenység területén, nem különálló vertikumokat, hanem olyan üzletágakat kíván felvásárolni, amelyek a már meglévő területeket támogatják. A Sameday például már bejelentette a Sprinter futárcég magyarországi felvásárlását. Ugyanakkor elemzik annak lehetőségét, hogy más ország piacaira is belépjenek, például a Moldovai Köztársaságba, ám előreláthatólag idén nem lépnek nagyot, hiszen az energiákat és az anyagi forrásokat a már meglévő lehetőségek bővítésére összpontosítják. A hazai e-kereskedelmi piac számításaik szerint idén 10 százalékkal bővül.

Ami az olcsó kínai platformok – például a Temu és a Shein – által támasztott versenyt illeti, a cég vezetői szerint ezek nem befolyásolták lényegesen a forgalmat, hiszen a termékek tekintetében kicsi az átfedés, de a digitálismarketing-költségeik megnövekedtek.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1543
szavazógép
2024-06-12: Pénz, piac, vállalkozás - Ferencz Csaba:

Elköltjük a jövedelem java részét (Pénzügyek)

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint az átlagos havi összjövedelem tavaly 7175 lej volt háztartásonként (az egy főre eső átlagos jövedelem 2872 lej), ami 11 százlékkal több, mint 2022-ben. A lakosság átlagos havi összkiadása ugyanakkor 6223 lej volt háztartásonként (2491 lej személyenként), vagyis az összjövedelem 86,7 százlékát el is költöttük.
2024-06-12: Pénz, piac, vállalkozás - :

Kereskedelmi mérleghiány

Éves szinten 5 százalékkal nőtt Románia első négyhavi külkereskedelmi mérleghiánya – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).