„Sepsiszentgyörgy felnőtt az egyetemi várossá válás feladatához, egyértelmű, világos stratégiai célokat fogalmazva e tekintetben, és bízom abban, hogy nekünk, egyetemi oktatói közösségnek is sikerül felnőnünk az itt ellátandó feladathoz” – jelentette ki szombaton Tonk Márton, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektora a felsőoktatási intézmény központi tanévzáró ünnepségén, melynek helyszínéül idén a sepsiszentgyörgyi kart választották. A jeles esemény egyben a Sapientia megyeszékhelyi karán idén végző 24 hallgató ballagási ünnepsége is volt.
Hagyományos momentum, a Sapentia elnöksége, valamint a végzős hallgatók bevonulása nyitotta az egyetem sepsiszentgyörgyi kara udvarán megtartott rendezvényt, melyen elsőként Dénes Katinka református lelkész asszony szólt az ünneplőkhöz. „Legyetek jók, mindhalálig” – kívánta a végzősöknek Móricz Zsigmond regényére utalva, mert a jóságra szüksége van ennek a világnak; a jóság magvetés, gyümölcsöt terem; „a jóság alkotás, mert mindig valami jó kerül ki annak az embernek a keze alól, akinek feddhetetlen, jó a lelke” – fogalmazott.
Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke, a Sapientia Alapítvány elnöke arról beszélt, hogy a négy évvel ezelőtti felvételihez képest a jelentkezők alig fele tartott ki és végezte el tanulmányait Sepsiszentgyörgyön. Mint mondta, ma egyre gyakrabban tapasztaljuk, hogy gyermekeink, fiataljaink meggondolják magukat, abbahagyják az elkezdett foglalkozást, tanulmányt, s álláspontja szerint ennek magyarázata, hogy „egyszerre szeretnének mindent”. Köszönetet mondott a sepsiszentgyörgyi kar végzőseinek, amiért vállalták tanulmányaik befejezését, s ezáltal – mint mondta – nem csupán szakmát, hanem hivatást is választottak, utóbbit pedig sosem lehet abbahagyni – szögezte le.
Az egyetemi időszak segít abban, hogy megtaláljuk önmagunkat és helyünket a világban, az egyetem pedig olyan lépcsőfok, melyről a legmesszebbre lehet látni, amely a legtöbb és legbiztonságosabb lehetőségeket sorakoztatja fel – mutatott rá személyes hangvételű köszöntőjében Ambrus Fruzsina, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere.
A Sapientia egykori sepsiszentgyörgyi tanulmányi központját vezető Nyárádi Imre István egyetemi docens erdélyi szellemiségünk továbbörökítésének fontosságát hangsúlyozva szólt a végzős hallgatókhoz. Kiemelte, azáltal, hogy itthon tanultak és tudásukat remélhetőleg itthon is kamatoztatják, a végzős hallgatók maguk is hozzájárulnak eme gazdag kulturális és történelmi örökség megőrzéséhez, továbbadásához.
Náhlik András, a házigazda Sepsiszentgyörgyi Kar dékánja az új kar létrehozásával, működtetésével járó kihívásokról beszélt, egyben jelezvén a jövőbeli feladatokat is: a hallgatói létszám növelése újabb képzések indításával, s ezáltal a gazdasági stabilitás növelése és a működés hatékonyabbá tétele, az alapképzést teljesítő hallgatók számára a továbbtanulás lehetőségének biztosítása, a helyi oktatói közösség megerősítése, a pályázati hatékonyság és a tudományos színvonal növelése.
A Sapientián a hallgatót tisztelet, partnerként való megbecsülés illeti meg – szögezte le beszédében Tonk Márton, a Sapientia EMTE rektora. Jelezte, a Sepsiszentgyörgyi Karon megtartott központi tanévzáróval kívánják ismételten hangsúlyozni, hogy „az intézmény vezetősége kiemelt fontosságúnak tartja a Sepsiszentgyörgyön egy évvel ezelőtt elindított önálló kar alapítását, képzési portfólió bővítést, az infrastrukturális beruházást, valamint azt is, hogy mindezeket a tevékenységeket nem Sepsiszentgyörgy, hanem a teljes Sapientia közös ügyének tekinti” – mutatott rá. Az eredmények kapcsán kifejtette, tavaly újabb szakkal bővült a kar portfóliója, az idei év költségvetése révén pedig először gazdálkodhatott 400 millió forintos keretösszegből, a tanév során végrehajtott humánerőforrás-fejlesztés révén jelentős mértékben megnövekedett többek közt a kar főállású oktatói létszáma, ugyanakkor „egy 10 milliárd forintos campusberuházás zajlik a Sapientia sepsiszentgyörgyi helyszínén” – sorolta. „Legnagyobb sikerünk az a közel hatszáz erdélyi magyar fiatal, akik most hagyják el az egyetem padjait, őrájuk vagyunk legbüszkébbek” – fogalmazott a Sapientia EMTE rektora.
Az ünnepség záróakkordjaként az évfolyamok felelős oktatói okleveleket adtak át a végzős hallgatóknak, majd a harmadévesek, illetve a ballagók nevében is búcsúztak a sapientiás egyetemisták, a kiemelkedő hallgatói tudományos munka elismeréseként pedig Opra Boglárka erdőmérnöki szakos végzős hallgató vehette át a Maximus-díjat.