Három sepsiszentgyörgyi kiállítótérben tartották meg a múzeumok éjszakáját a nyári napfordulóhoz legközelebb eső szombaton, az elmúlt hétvégén, és kulturális intézményeket lehetett látogatni – a Székely Nemzeti Múzeumban, az Erdélyi Művészeti Központban és a Magma Kortárs Művészeti Kiállítótérben 18 órától éjfélig az érdeklődők részt vehettek az alkalomra szervezett programokon.
Egyéjszakás kaland címmel a három intézmény közös kvízjátékot hirdetett kis létszámú csapatok számára. A nyeremények között szerepelt a múzeum tornyába való vezetett látogatás is. Vargha Mihály múzeumigazgató elmondta, ez egy különleges alkalom, hisz oda csak ritkán és korlátozott számban engednek be látogatókat.
A Székely Nemzeti Múzeumban
A múzeum alkalmazottai feliratos, kék egyenpólóban szívélyesen várták és kalauzolták a látogatókat. Két programban is részt vehettek a korán ide érkezők, gyerekek: egyrészt a KŐszínház független társulás Kőleves című mesés-zenés produkcióján Dávid Péter rendezésében, D. Gulácsi Zsuzsanna előadásában, továbbá Kolumbán Hanna képzőművész, fotográfus gyermekfoglalkozásán a pottyoni ház udvarán.
A főépületben a felújítás után berendezett fő kiállítást, a Géniuszok a hősök mögött címűt mutatták be. Tóth-Bartos András, a tárlat kurátora köszöntőjében elmondta, ezúttal kissé más szemszögből nézhetik meg a kiállítást az érdeklődők, úgy gondolták, külsős szakembert hívnak meg, így esett a választás Pénzes Lorándra, a Székely Mikó Kollégium történelemtanárára. És ténylegesen történelemóra zajlott, az előadó az 1848–49-es forradalom és szabadságharc történetébe vezette be a hallgatóságot, majd körbejárták a kiállított tárgyakat, azokhoz is történeteket fűzve.
A Bartók Termet megtöltő közönséget a házigazda Vargha Mihály köszöntötte, elmondva, intézményük tizennyolc éve csatlakozott a nyugati múzeumi világ kezdeményezéséhez, hogy a Szent Iván-naphoz legközelebbi szombaton kitolt programú rendezvényt tartsanak. Ez a múzeum ünnepe, tette hozzá, hisz sokan nem érnek el az intézménybe munkaidő után, így lehetőségük nyílik arra, hogy most itt legyenek. Majd József Álmos nyugalmazott matematikatanár, helytörténész, fényképgyűjtő tartott vetített képes előadást Sepsiszentgyörgy történetéről, kezdve a település korai írásos említéseitől, címertörténetén, térképészeti megjelenítésén át kiemelkedő épületeinek képéig. Nem hiányzott a zenei és sportélet, oktatás, művelődés, egyház, kisipar, gyári bemutató, egészen addig, hogy a Pro Urbe díjas sepsiszentgyörgyi polgár bemutatta legutóbbi foglalatosságát: régi utcaképeket rekonstruál.
Toró Attila fotográfus gyakorlati bemutatóval a gömbpanoráma világába vezette be az érdeklődőket, majd a sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskola Cserkész Emese által vezetett Voces Női Kara a nagybetűs Nőről szóló, a 20. századot felölelő koncertje következett, s a kvízjáték nyerteseit is kihirdették. A múzeumi rendezvényeken közel hétszázan vettek részt, tudtuk meg Bartha Zonga múzeumpedagógustól.
Az Erdélyi Művészeti Központban
Az EMŰK-ben meghívottként Benedek Ágnes, a Tamási Áron Színház művésze tartott lendületes tárlatvezetést néhai T. Szűcs Ilona (1930–1990) és Tóth László (1933–2009) festő házaspár retrospektív kiállításán, mely első ízben tárja a közönség elé a művész házaspár együttes életművét.
Ezt követően művészettel kapcsolatos műhelyfoglalkozásokat tartottak. Kusztos Attila mininyomdát működtetett, Hosszú Zoltán irányításával agyagszobrocskákat lehetett készíteni, Vetró Baji a gélprint technikájába vezette be az érdeklődőket, Mátyás Noémi pedig interaktív gyerekfoglalkozásokat vezetett. Az EMŰK munkatársai által berendezett fotóstúdióban a résztvevők betekintést nyerhettek a csendéletrendezés technikájába, elkészíthették saját különleges kompozícióikat, amelyeket Barabás Zsolt fotóművész örökített meg.
Az est Luiza Zan és a Jazzpar Trio koncertjével zárult. Az EMŰK programjain százötvenen vettek részt, mondta el Száraz Anna, az intézmény munkatársa.
A Magma Kortárs Művészeti Kiállítótérben
A Magmában kreatív műhelyfoglalkozáson lehetett részt venni délután hattól. A gyerekek Ujvárossy László egyik alkotásának mintájára saját kézfejüket rajzolták le.
Az intézmény legfrissebb, Beszámolók egy túlságosan zajos magányról című tárlatát annak kurátora, Mădălina Brașoveanu mutatta be.