Hamarosan újra lehet pályázni a biztosítási összegek megtérítésére

2024. július 9., kedd, Gazdakör

A megyei vidékfejlesztési hivataltól kaptuk az információt, hogy az országos ügynökség honlapján (www. afir.ro) július 2-án közvitára bocsátották a 17.1-es intézkedés ideiglenes pályázati eligazító füzetét. Ez az intézkedés eddig elég népszerű volt a megyében, évente 50–60 gazdálkodó, illetve mezőgazdasági cég élt a lehetőséggel és igényelte a biztosítási összeg részleges megtérítését.

  • Fotó: Pixabay.com
    Fotó: Pixabay.com

A közvita tíz napot tart, így július 12-éig várják az érdekeltek javaslatait. A tapasztalat szerint a javaslatokat két hét alatt elemzik, s ha jónak találják, bekerülnek a végleges eligazító füzetbe. Ha az felkerül az ügynökség honlapjára, általában két hét múlva indítják el az intézkedés pályázhatóságát. Ez gyakorlatilag egy, másfél hónap múlva esedékes.

A hivatal szakemberei egyelőre nem tudják, hogy mekkora lesz a pályázható keret, de remélik, hogy az előző évekhez hasonlóan, ha az igénylés nagyobb, az összeget megpótolják, így minden letett pályázat kifizetésre kerül.

Az intézkedésre pályázhatnak magánszemélyek és mezőgazdasági vállalkozások egyaránt. Az intézkedés lényege, hogy a biztosítótársaságoknak kifizetett biztosítási összeg 70 százalékát a vidékfejlesztési ügynökség visszatéríti a pályázónak, a gazdaság méretétől függetlenül. A feltételrendszer szerint a pályázónak valamelyik biztosítótársaságnál a teljes gazdaságát vagy valamely kultúrájának összes területét, illetve állatait be kell biztosítania szárazság, forróság, árvíz, jég, kora vagy késő tavaszi fagy, vihar, nagy erősségű záporok, hosszan tartó túlzott csapadék, valamint a karanténlistán szereplő növényi és az intézkedés leírásához csatolt mellékletben felsorolt állatbetegségek okozta károk esetére. Az igénylőnek az őszi, tavaszi kultúrákra, ültetvényre a fentebb említett esetek legalább egyikére kell szerződést kötnie. A növénytermesztésben a támogatás csak a megfelelő kultúrákra kötött biztosítások esetében kifizethető (tavaszi vagy őszi kultúrák), és a szerződésnek érvényesnek kell lennie egészen a betakarításig, vagyis egy gazdasági évre.

A megyei vidékfejlesztési hivatal szakemberei felhívják az érdekeltek figyelmét, hogy abban az esetben, ha egyetlen biztosítási szerződésben több növénykultúra is szerepel, nem kell külön pályázatot letenni mindenikre, egyetlen pályázatban is lehet igényelni a támogatást.

Az elkészített pályázatokat az országos ügynökség számítógépes rendszerébe kell majd feltölteni. Az ideiglenes pályázati eligazító füzet az országos vidékfejlesztési ügynökség honlapján a Comunicare tárhelyen, a Documente in dezbatere publică címen tanulmányozható.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 554
szavazógép
2024-07-09: Gazdakör - Incze Péter:

Egy alintézkedésnél elfogyott a pályázható pénz

A 4.1.1-es intézkedés keretében a növénytermesztő vállalkozásoknál, illetve a takarmányt is termelő vegyes gazdaságoknál elfogyott a pályázható pénz, de a növénytermesztő szövetkezetektől, valamint a cukorrépa-termesztőktől továbbra is várják a pályázatokat.
2024-07-09: Szabadidő - :

Mit főzzünk ma? (Sztrapacska)

Hozzávalók: 5 db közepes krumpli, annyi liszt, amennyit felvesz a krumpli (nokedliállagú legyen), olaj, só, savanyú káposzta, juhtúró, túró, szalonna, tejföl.