Háromnapos rendezvénnyel ünnepelte Kelemen Antal általi újraalapításának 45. évfordulóját a rétyi Kováts András Fúvósegyesület zenekara a 32. alkalommal megrendezett nemzetközi fúvóstalálkozó keretében a hét végén. Ugyanakkor gazdasági okokból a Réty Községi Napokat nem külön szervezték, hanem azokat is most tartották.
Az első rétyi fúvószenekart Kováts András lelkész alapította 1935-ben, ám korai halála az egyesület felbomlásához vezetett. Többszöri próbálkozás után a településre került Kelemen Antal zenetanár alapította tartósan újra 1979-ben. Ennek 45. évfordulóját ünnepelték pénteken a rétyi kultúrotthonban, ahol ünnepi hangversenyt tartottak, méltatások hangzottak el, bronz, ezüst és arany fokozatú emlékokleveleket adtak át a 10, 20, illetve több mint 30 éve szolgáló tagoknak, és emlékoklevelet kaptak a támogatók. Ugyanakkor leleplezték a rétyi Kováts András Ifjúsági és Koncert-fúvószenekar mai tagjainak a portréit tartalmazó tablót.
A fúvóstalálkozón három magyarországi és öt székelyföldi zenekar vett részt. Az anyaországi Bicske, Heves és Tótkomlós együttese szombaton térzenével lépett fel Sepsiszentgyörgy központjában.
Ugyancsak szombaton zajlott a községi napok legtöbb rendezvénye Rétyen. Dombora Lehel polgármester lapunknak elmondta, ez alkalommal megerősítették a testvértelepülési megállapodásokat. Inárccsal pontosan 20 éve, Bicskével 10 éve írták alá a szerződést, ám utóbbival már több mint húsz éve tartják a kapcsolatot.
Sepsiszentgyörgy központjában. Albert Levente felvétele
Vasárnap megemlékező istentiszteletet tartottak, Deák Botond helybeli református lelkipásztor hirdette az igét, majd megkoszorúzták a templombejárattal szembeni kettős kopjafát, melyet az elhunyt zenekari tagok emlékére állítottak. Délben a település központjából szabályos időközönként zenélve vonultak fel az együttesek a hangverseny helyszínére, a sport- és kulturális központba. Elsőként a kézdivásárhelyi Tanulók Klubja Fúvószenekara és Mazsorettcsoportja, városzászlókat lengedeztetve, utolsóként a házigazda rétyi együttes a zenekar zászlaja alatt. A felvonulókat tapssal fogadták és az út mentén is köszöntötték a helybeliek.
A színpad előtt felsorakozott zenekarokat és a közönséget Maksai József, a Kováts András Ifjúsági és Koncert-fúvószenekar karnagya köszöntötte, bemutatva az együtteseket: Korondi Fúvószenekar Molnár Andor vezetésével, barátosi Ferencz Ernő Fúvós Egyesület Zenekara (Szántó Zsombor), uzoni Atlantis Fúvósegyesület (Lázár László), Tótkomlósi Ifjúsági Koncert-fúvószenekar (Krecsméri János), Bicskei Fúvószenekar (Nagy Nándor Gábor), Hevesi Fúvószenekar (Tatai József), kézdivásárhelyi Tanulók Klubja Fúvószenekara és Mazsorettcsoportja (Gyergyai Barna). Ezt követően ünnepélyes zászlóátadásra került sor. A zenekar zászlóvivője, Fábián Imre bácsi az alapító zenekarban 22 éven át klarinéton játszott, aztán tiszteletbeli tagként továbbra is ő vitte a zászlót, most még unokájával együtt vállalta, hogy felvonul azzal, de egészségügyi okokból kénytelen átadni. A zászlót fia, ifj. Fábián Imre vette át. Maksai József hangoztatta, a zászló élni fog, és reményét fejezte ki, hogy majd Imre bácsi dédunokája is fogja azt vinni.
A kézdivásárhelyi Tanulók Klubja Fúvószenakara és Mazsorettcsoportja
Dombora Lehel polgármester az önkormányzat nevében szeretettel köszöntötte a „zene ünnepén a zene otthonában” összegyűlteket. Elmondta, még 40 fokban is szemet gyönyörködtető látvány a zenekarok felvonulása. Kifejtette, a Kováts András Ifjúsági és Koncert-fúvószenekar kiemelkedő tevékenységet folytat a község életében, Réty névjegykártyája, és kívánta, hogy a többi zenekar is váljon települése névjegykártyájává.
Az összes zenekar közös indulókat játszott, elsőként Mihály Béla volt szentesi karnagy vezényelt, majd utódja, Mihály Erna, közben a kézdivásárhelyi mazsorettek táncoltak. Ezt követően a zenekarok egyenként léptek színpadra, elsőként a házigazdák Maksai József karnagy vezetésével.