A túlszaporodott medveállomány ritkítását célzó vadászati kvótákról fogadott el törvénymódosítást tegnap a képviselőház, amelynek rendkívüli ülésszakát azt követően hívták össze, hogy múlt héten egy 19 éves lányt ölt meg a medve egy turistaösvényen.
Az elfogadott jogszabály a lakosság elleni támadások és anyagi károk megelőzése érdekében 2024-ben és 2025-ben is 426 barna medve kilövését engedélyezi, és évente 55 sürgősségi kilövést tesz lehetővé olyan esetekben, amikor az emberéletet veszélyeztető medvék eltávolítására nincs más mód. A törvénymódosítás szerint 2026-tól kezdődően a medvepopuláció alakulását folyamatosan nyomon követő tanulmányok alapján évente fogják meghatározni a megelőzési kvótát.
A törvénymódosítás szerint a medvék túlszaporodásának megfékezését célzó vadászat nem irányulhat a kétévesnél fiatalabb bocsokat nevelő anyamedvék, illetve a domináns hímek ellen. Ha a populációszabályozásnak olyan medve esne áldozatul, amelynek trófeája meghaladja a törvényben megszabott 400 pontot, akkor a trófea nem a vadász, hanem a román állam tulajdonába kerül.
A Tánczos Barna RMDSZ-szenátor, volt környezetvédelmi miniszter által kidolgozott törvénytervezetet korábban a szenátus már elfogadta, hatálybalépéséhez az államfő aláírására van még szükség.
A 2016-ban betiltott, populációszabályozó célú medvevadászat újbóli engedélyezése ellen több civil szervezet tiltakozott. Azzal vádolják a döntéshozókat, hogy a múlt heti tragédiát csak ürügyként használják az „öncélú, védett állatok életét szórakozásból kioltó” trófeavadászat újraindítására ahelyett, hogy természetes élőviláguk megvédésével előznék meg a Romániában is védett fajnak számító medvék megjelenését lakott településeken.
A képviselőház tegnapi ülése után kiadott közleményében az RMDSZ rámutatott: a medvéket nem a kihalás veszélye fenyegeti Romániában, hanem éppenséggel túlszaporodásuk okoz tarthatatlan helyzetet, amit a populációszabályozás betiltása idézett elő.
Európában 18 ezerre becsülik a barna medvék számát, a populáció csaknem fele Romániában él. A környezetvédelmi tárca tavaly májusban egy felmérés alapján 7500 és 8100 közöttire becsülte a vadon élő barna medvék számát. A településekre bejáró nagyvadak nemcsak tetemes anyagi károkat okoztak, hanem az elmúlt öt-hat évben több mint 150 esetben támadtak emberre, és emiatt 14 haláleset is történt.