Vízhiány fenyeget Kézdiszéken

2024. július 16., kedd, Közélet

Akad település, ahol kritikussá kezdett válni a helyzet, máshol a megnövekedett vízfogyasztás is jelzi, hogy kánikula tombol Kézdiszéken is: idősek szerint ehhez hasonló szárazságra tán 1946-ban volt példa. Körképet készítettünk a felső-háromszéki települések ivóvízhelyzetéről.

  • Patak helyén állóvíz Bereckben. Bartos Lóránt felvétele i
    Patak helyén állóvíz Bereckben. Bartos Lóránt felvétele i

„Mára a patakunknak csak a medre maradt, ilyen nem volt! Imádkozzunk esőért!” – írta egy esztelneki lakos a közösségi oldalon, pár fényképet mellékelve arról, hogy kiszáradt Esztelnek pataka, amely mostanság inkább emlékeztet szekér­útra, mint patakmederre. A patak igazából egy csermely, és korábbi években is volt rá példa, hogy hosszabb csapadékmentes időjárást követően kiszáradt vagy alig csordogált benne a víz.

Salamon Balázs esztelneki elöljárótól megtudtuk: a település felső felében immár válságos a helyzet, a kutakban félméternyi víz van, jó esetben másfél méter. „Ha a szárazság folytatódik, a helyzet kritikussá válik” – mondotta a polgármester. Jelezte: az állattartó gazdák már egy ideje a község mélykútjából hordják jószágaiknak a vizet – ha a kutakból itatnák az állatokat, emberi fogyasztásra már rég nem lenne elég víz. Alsóesztelneken is csökkent a kutak vízállása, pedig az a hely köztudottan vizenyősebb. Érdekes, hogy a Jézus kútjában van ivóvíz. A hidrológiai anomáliaként is felfogható kis kút – amely bár közvetlen a patak mellett található, a meder és a kút vízszintje között pedig kb. háromméteres szintkülönbség van – az idősebbek szerint az egyetlen volt, amely a legnagyobb szárazságban sem hagyta cserben a település lakóit.

 

Esztelnek. nem szekérút, patakmeder. Fotó: Facebook / Ilyés Anka

 

Nem jobb a helyzet a szomszédos Csomortánban és Kézdialmáson sem. Reketes István megbízott polgármestertől és az önkormányzati választásokat megnyerő Molnár Istvántól megtudtuk: rendkívül súlyos gondok vannak az ivóvízellátásban. „A gyümölcsöskertben lévő források teljesen kiszáradtak, jelenleg a határban lévő két kútból tudunk vizet kinyerni. A legnagyobb vízmennyiség, amit naponta ki tudunk pumpálni, 150 ezer litert tesz ki. A falu alsóbb részén lakók öntöznek, így a magasabban lévőkhöz nem mindig jut fel az éltető folyadék. Próbáltunk az emberekre hatni, de kevés eredménnyel” – mondta Molnár István. Reketes István kiegészítette: a Feketeügyben is alig van már víz.

Az öntözés miatt van gond Lemhényben is. Jénáki Csongor polgármestertől megtudtuk: a vízfogyasztás megnőtt, mert az olcsó víz miatt az emberek inkább csapról öntöznek, mintsem a portákon lévő kutakat használnák. A település egyébként az Almásréten lévő kutakból, a szintén ott kiépített tározókból kapja a vizet. „A teljesítményük csökkent, a patakok is sokat veszítettek hozamukból. Az a tervünk, hogy fúratunk még egy kutat, és elképzelhető, hogy a közeljövőben még egyet. Nem szeretnénk arra ébredni, hogy ilyen szárazságban nincs, ahonnan vizet pumpálnunk a rendszerbe” – magyarázta érdeklődésünkre Jénáki, aki azt is közölte, hogy Kézdialmással és Bereckkel közösen létrehoznak egy céget, amely a vízszolgáltatást fogja intézni a három településen.

A Kászon-patak siralmas vízállásáról a Facebookon jelentek meg fotók, a mederben Oroszfaluban is alig van víz. Balogh Tibor, a Perkő alatti nagyközség polgármestere szerint csak az idősek emlékeznek ilyen szárazságra, és az 1946-os évet emlegetik. „A Kászon-patak immár egy csermely, a gazdák onnan locsolják a földeket, de hamarosan annak is vége, mert egyszerűen nem lesz víz öntözni. A község egyébként Kézdivásárhelyről kapja az ivóvizet, így egyelőre nincs gond a vezetékes vízzel, de a portákon lévő kutak vízállása jelentősen esett.

Az ivóvíz vonatkozásában Gelencén valamivel jobb a helyzet. Ilyés Botond polgármestertől megtudtuk: a község vízfogyasztása a duplájára emelkedett, jelenleg napi 300 köbméter megy be a rendszerbe. „A kutakban van víz, mi szerencsésebb helyzetben vagyunk az erdők közelsége miatt. A Gelence-patak sem száradt ki, bár csökkent a benne lévő víz mennyisége. A meleg miatt az emberek a kisebb-nagyobb medencéket feltöltötték, ezért növekedett meg a vízfogyasztás. Volt gondunk is, két csőtörés, amelyeket nagyon nehezen tudtunk azonosítani, mert olyan helyen következtek be, ahol a talaj kavicsos, a víz nem tört a felszínre” – magyarázta érdeklődésünkre az elöljáró.

 

Oroszfalu között is épp csak csordogál a Kászon pataka

 

Optimizmusra Gábor Áron szülőfalujában sincs ok: Dimény Zoltán polgármester megkeresésünkre elmondta, hogy a Bereck- és a Martonos-patak egyaránt kiszáradt. „Víz ugyan van, de a fogyasztás ötszörösére nőtt. Amennyiben közelebbről nem lesz eső, súlyos gondokkal fogunk szembesülni” – mondotta.

Kézdivásárhelyen egy­előre nem kell aggódni a vízmennyiség miatt, ahogy azt Pap Lajostól, a vízszolgáltató kézdivásárhelyi megbízottjától megtudtuk. „Az ötven méter mély kutakban a vízállás 4–5 métert esett, vagyis tíz százalékot. Kritikussá akkor válik a helyzet, ha negyvenszázalékos az esés. Korábbi években is volt rá példa, hogy a vízállás csökkent, de eddig még nem volt gond” – mondotta el érdeklődésünkre.

A fogyasztás azonban a céhes városban is másfélszeresére nőtt, több vizet pumpálnak a két víztározóba, és gyakrabban kell a szűrőket is tisztítani. „Eddig 48 óránként tisztítottuk a szűrőket a két tározónál, most 36 óránként szükséges ezt elvégezni. A fogyasztás nőtt, az emberek is több vizet használnak, ugyanakkor több területet – így például a sportpálya gyepjét is – öntözni kell” – magyarázta Pap Lajos.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1529
szavazógép
2024-07-16: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Víz és pihenőidő az alkalmazottaknak

Tartósan magas hőmérséklet, több napon át tartó kánikula idején a munkáltatóknak gondoskodniuk kell alkalmazottaik egészségének megőrzéséről, a munkakörülmények javításáról – hívta fel a figyelmet tegnap a Kovászna megyei területi munkafelügyelőség.
2024-07-16: Máról holnapra - Mózes László:

Medve és ember, avagy érték és értéktelenség

Miközben a képviselőház tegnapi rendkívüli ülésszakán elfogadta a romániai medveállomány kezeléséről szóló törvénytervezetet – 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát állapítva meg –, az indulatok e témában továbbra is magas hőfokon perzselnek, akárcsak odakint a kánikula.