A Financial Times állítólag hozzájutott Orbán Viktor magyar miniszterelnök uniós vezetőkhöz írt leveléhez, amelyben a magyar kormányfő a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel és Donald Trump volt (és akár leendő) amerikai elnökkel folytatott tárgyalásainak legfontosabb következtetéseiről írt. A lényeg: Donald Trump megválasztásával Európa igen súlyos dilemma elé kerül, ezért fontos lenne átgondolni az eddigi stratégiát Ukrajna kapcsán.
A Financial Times szerint Orbán Viktor a levélben javasolta az uniós vezetőknek, hogy újra kell indítani a közvetlen diplomáciai kapcsolatokat Oroszországgal, és magas szintű tárgyalásokat kell kezdeményezni Kínával az ukrajnai béke érdekében.
Orbán állítólag azt írta a levélben, hogy kijevi, moszkvai, majd pekingi látogatásain szerzett tapasztalatai arra mutatnak, a katonai konfliktus intenzitása a közeljövőben jelentősen eszkalálódni fog. Az Európai Tanács elnökével és más uniós vezetőkkel a magyar kormányfő közölte, hogy az amerikai elnökválasztás végéig konkrét békekezdeményezés nem várható Donald Trumptól. Azt is leszögezte ugyanakkor, hogy Trump megválasztása esetén nem fog várni a beiktatására, hanem azonnal béketeremtőként akar cselekedni, és ehhez megalapozott és részletes tervekkel rendelkezik. Felhívta a figyelmet, hogy mindez azt jelenti, az amerikai elnökválasztás után elmozdulás lesz az amerikai külpolitikában, és Európa számára két választás marad: vagy elfogadja a stratégiaváltást és az Ukrajna és Oroszország közti tárgyalások szükségességét, vagy vállalja, hogy az Egyesült Államok hozzájárulásának csökkenésével az EU-nak kell még nagyobb pénzügyi terheket vállalnia Ukrajna támogatása céljából.
Orbán Viktor kiemelte, hogy az EU eddig másolta az amerikai háborúpárti politikát, de nem rendelkezik saját stratégiával és politikai akciótervvel. „Azt javaslom, vitassuk meg, észszerű-e ennek a stratégiának a fenntartása” – fogalmazott Orbán a levélben. „Szilárd erkölcsi és racionális érveken nyugvó lehetőséget találhatunk arra, hogy új fejezetet nyissunk a politikánkban (…), és hogy erőfeszítéseket tegyünk a feszültség csökkentésére vagy az ideiglenes tűzszünet feltételeinek megteremtésére és a béketárgyalások megkezdésére.”