A Sepsiszentgyörgy területén megfigyelt gombák nagy többsége a fogyasztásra alkalmatlanok csoportjába sorolható, igazán mérgező gombából csak alig néhányat találtam. Közülük most egy kisebb termetű, gyakoribb fajt mutatok be, amely főleg a játszadozó kisgyermekekre jelenthet veszélyt. Játszótereken, udvarokon, kertekben, parkokban mindenképp érdemes átvizsgálni a terepet.
Húsbarnás őzlábgomba
(Lepiota brunneoincarnata)
Domború kalapja 3–5 cm széles, húsbarna, vörösbarna, szemcsés pikkelyekkel sűrűn borÃtott. A pikkelykék nagyrészt koncentrikusan rendezÅ‘dnek. A lemezek fehérek, sűrűek, szabadon állnak, a tönkön múlékony gallér (vagy annak maradványa) figyelhetÅ‘ meg. Húsa fehér, vizenyÅ‘s, törékeny, nincs kellemetlen szaga (kóstolása nem ajánlott!). ErdÅ‘szélek, valamint bolygatott területek, parkok, kertek jellegzetes korhadéklakó faja.
Városi környezetben többnyire egyedül vagy másodmagával, ritkábban négyes vagy ötös csoportokban terem. Szerte a városban megtaláltam: a központi parkban, lakónegyedi kisebb zöldövezeteken, sövénykertek alatt, út- és járdaszéleken, csupasz talajon vagy gyepen. Ugyanazon a termÅ‘helyen nemigen bukkan fel többször. FÅ‘ termÅ‘ideje a nyár, Å‘sszel ritkábban jelenik meg. VÃzigényes faj, a száraz idÅ‘szakokat kihagyja. Â
Településünk egyik legmérgezÅ‘bb gombája, a gyilkos galócához hasonlóan amatoxinokat tartalmaz. Mérgezése akár halálos kimenetelű is lehet. Csak az ember számára persze, mert a csigák és a bogarak, ahogy a mellékelt felvételen látható megrágott kalapok is bizonyÃtják, vÃgan lakmározhatnak belÅ‘le. Több hasonló kis termetű, bolygatott talajokon is megjelenÅ‘ Lepiota faj van, amelyek elkülönÃtése kizárólag makroszkopikus bélyegek alapján nem egyértelmű. A kisebb, vöröses szÃnű Å‘zlábgombákat mindenképp kerüljük!
Farkas János