Különleges technikával készült grafikák töltik be péntektől az Erdélyi Művészeti Központ (EMŰK) emeleti kiállítótermét, a fiatal képzőművész, Szabó András sajátos alkotásaival nem csak a hazai, de a nemzetközi szakma figyelmét is felhívta magára.
Szabó András marosvásárhelyi születésű, Kolozsváron élő és dolgozó grafikus az általa kifejlesztett egyedi, vissszakarcolásos eljárással készült alkotásaival korán felhívta magára a figyelmet, fotórealisztikus grafikái a csoportos kiállításokon is kitűnnek, mostani, EMŰK-beli egyéni tárlata is ennek köszönhető: a 2021-ben Ösztön címmel szervezett csoportos kiállítás óta tervezi a művészeti intézmény ezt a bemutatkozást, mondta el a tárlat péntek délutáni megnyitóján Bordás Beáta, az EMŰK vezetője.
A művészt és művészetét méltató Portik-Blénessy Ágota művészettörténész a kísérletezéstől a látható eredményig vezető útról szólva felelevenítette, Szabó András feketére alapozott telefonkártyákba karcolt képekkel kezdte sajátos művészetének megalapozását, ezt a technikát fejlesztette aztán tökélyre: mostanára nagy méretű műanyag lapokat használ, azokba karcolja sablonkésével fotórealisztikus hűséggel fantáziája vagy magánélete isten- és szörnyalakjait, antropomorfizált robotjait, bizarr enteriőrjeit. Kiemelte, a művész képi világa fura asszociációkkal van tele, gondolkodásra és elgondolkodtatásra késztetve a nézőt. Sorozatain gyakran visszaköszönnek számára kedves személyek, családtagok és barátok valós vagy átértelmezett ábrázolásban, grafikáira az aprólékos kidolgozottság, a részletek gondos visszaadása jellemző, tette hozzá.
A méltatás után Szabó András elmondta, ilyen méretű egyéni kiállítása még nem volt, húsz év terméséből közel hatvan grafikát állíthatott ki az EMŰK-ben, amelyeknek összegyűjtése sem volt egyszerű, hiszen majd’ harminc helyről kellett összeszednie az alkotásokat, és ez a folyamat olyan volt, mint a húsvéti locsolás, mindenhol leültették, megkínálták, jó volt látni a régi arcokat, tette hozzá.