Tábor rászoruló gyerekeknek

2024. július 22., hétfő, Közélet

A megye egyik legrégebbi gyerektábora ér ma véget Felsőcsernátonban: a háromszéki Vöröskereszt szervezésében immár 29. alkalommal vakációztattak egy héten át rászoruló gyerekeket. A közel háromtucatnyi gyerekkel önkéntesek foglalkoztak.

  • Csoportkép az ugrálóvár előtt – a gyerekek imádták. Fotó: Bartos Lóránt
    Csoportkép az ugrálóvár előtt – a gyerekek imádták. Fotó: Bartos Lóránt

 A Hanna Panzióban – amely 2014 óta befogadója a tábornak – Berecz Ildikó, a Vöröskereszt Kovászna megyei szervezetének pénzügyi igazgatója és Opra Zsófia Szende önkénteskoordinátor fogadott, és egyebek mellett azt is vázolták, hogy a táboron részt vevő gyerekek vidám arca mögött igencsak szomorú sorsok rejtőznek.

Opra Zsófia elöljáróban közölte: a részt vevő harminc gyerek Miklósvárról, Szárazajtáról, Nagyajtáról, Középajtáról, Bölönből, Illyefalváról, Szentivánla­borfalváról, Lisznyóról, Szépmezőről, Nagyborosnyóról és Kisborosnyóról, illetve Felsőcsernátonból érkezett a Hanna Panzióba, rossz körülmények között élő, első táborozó 7–13 évesekről van szó. „Célunk olyan élményt nyújtani, amely egy életre szól, továbbá elősegíteni a szocializációban a gyerekeket. Tematikus napjaink voltak, interaktív programokat tartottunk – mindezeket önkéntesek bevonásával. Az ismerkedés mellett volt múzeumlátogatás, mozgó délután, sportnap, Vöröskereszt-nap, de meseerdő is” – mondotta a koordinátor. A panzió személyzetével együtt tíz felnőtt gondoskodott a kiskorúakról.

Berecz Ildikó kifejtette: előző években külföldi támogatásból oldották meg a mintegy negyvenezer lejt felemésztő egyhetes táboroztatást, idén viszont ez megszűnt, így a Vöröskereszt országos szervezeténél pályáztak, továbbá magáncégek segítettek abban, hogy a rászorulók vakációja ne maradjon el. „Amikor elkezdtük a táboroztatást 29 évvel ezelőtt, két csoportban száz gyereket nyaraltattunk, a Csipkésben voltunk, majd egy évben Besenyőn, tíz éve pedig Felsőcsernátonban vagyunk” – magyarázta az igazgató.

„A Vöröskereszt állja a költségeket, a családoknak az a dolguk, hogy a gyerekeket elengedjék. Elég nagy összefogásról van szó, bevontuk az iskolákat, de a szállítást is meg kellett oldanunk. Alapos terepmunkát végzünk, feltérképezzük a családokat, hat-hét hónap alatt választjuk ki azokat a gyerekeket, akikről úgy érezzük, hogy itt a helyük” – magyarázta Opra Zsófia, aki azt is vázolta, hogy milyen körülmények között élnek a táborban részt vevő kiskorúak. „Még mindig vannak családok, amelyek nélkülözik az elektromos áramot, nincs folyó vizük vagy csatornázás – igaz, egyre kevesebben. Ennek ellenére sok gyerek itt találkozott életében először zuhannyal, angolvécével, és olyan táborozónk is akadt, aki most fogott először villát és kanalat a kezében, meg kellett tanítanunk a használatukra. Legtöbbjük egy- vagy kétszobás lakásokban él, általában nagycsaládból származnak. Az is jellemző, hogy sokan nem étkeznek naponta háromszor, ez is újdonság volt számukra, mondhatni ezt az egy hetet úgy élték meg, mintha megérkezett volna számukra a nyári Mikulás. 2024-ben vagyunk, és akadnak olyanok, akik bizonyos ételeket nem fogyasztottak, például egy kislány számára teljesen ismeretlen volt a pizza” – magyarázták, kiemelve azt is, hogy sok az olyan család, amelyeknek nincs családorvosuk, így a táborozáshoz szükséges orvosi papírok beszerzése is a Vöröskereszt munkatársaira hárult.

Sokkal több lenne a rászoruló, de elsősorban az anyagiak nem engedik számukra, hogy több gyereket táboroztassanak, sokszor a szülők ellenkezése is közrejátszik. Pozitívumként értékelték, hogy volt olyan korábbi táborozójuk, aki időközben néptáncoktató lett, és felajánlotta, hogy segít a Vöröskeresztnek, de általában az a visszajelzés a korábbi résztvevők részéről, hogy meghatározó élmény volt számukra Csernátonban vakációzni. „Igény lenne a táborozásra, de a pénzhiány miatt aggasztó a folytatás, pedig ennek az egy hétnek olyan üzenete is van, hogy bár nehéz kitörni, de nem lehetetlen, és a tapasztaltak egy löketet is adnak számukra” – summázott Berecz Ildikó.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 480
szavazógép
2024-07-22: A múlt hét - Kuti János:

Șoșoacă Brüsszelben

Hiába készült szorgalmasan idehaza alaposan bejáratott műsorának brüsszeli „bemutatójára” Diana Șoșoacă, az Európai Parlamentben nem sikerült a maga teljességében eljátszania a jól ismert drámai mutatványt, mert – eléggé el nem ítélhető módon – a nagy mutatványost rövid úton kivezették az ülésteremből.
2024-07-22: Közélet - Váry O. Péter:

Kísérlet és eredménye

Különleges technikával készült grafikák töltik be péntektől az Erdélyi Művészeti Központ (EMŰK) emeleti kiállítótermét, a fiatal képzőművész, Szabó András sajátos alkotásaival nem csak a hazai, de a nemzetközi szakma figyelmét is felhívta magára.