Kihirdette Klaus Iohannis államfő a medveállomány kezeléséről szóló törvényt, amely összesen 481 példány kilövését teszi lehetővé az idén és jövőben is.
„Nyolc év után ismét vadászható a barna medve Romániában, meg lehet állítani a medvepopuláció túlszaporodását, és életeket menthetünk meg. 2016 óta az RMDSZ volt az egyetlen politikai alakulat, amely folyamatosan megoldást keresett a medveproblémára, az emberi életek védelmében. Ez a sokéves munka ért révbe ma, amikor az államfő kihirdette a megelőzési és beavatkozási kvótákról szóló jogszabályt” – nyilatkozta Tánczos Barna szenátor, a medvekvótákról szóló törvény kezdeményezője azt követően, hogy Klaus Iohannis államfő kihirdette a parlamentben múlt héten elfogadott jogszabályt. Hozzátette: gyakorlatba kell ültetni a vadászatot, és folytatni kell azt az intézkedéscsomagot is, amelyet miniszteri mandátuma alatt indítottak el. „Meg kell kötni a finanszírozási szerződéseket a villanypásztorokra, alkalmazni kell az azonnali beavatkozást, folytatni kell a felméréseket, hogy a következő években is ki lehessen adni a kvótát, és gyakorlatba kell ültetni a vadászatot. Hosszú távon csak így lehet kezelni a medvepopulációt, csökkenteni a medve–ember konfliktusokat és megelőzni egy újabb tragédiát.”
A kihirdetés után azonnal életbe lépő törvény szaktanulmány alapján meghatározott éves vadászati kvótákat vezet be a medvepopulációra. 2024-re és 2025-re 426 egyedre szóló megelőzési és 55 egyedre vonatkozó beavatkozási kvótát hagy jóvá. Ugyanakkor előírja, hogy a következő években is kötelező újabb kvótákat jóváhagyni a populációbecslések alapján.
A törvénytervezetet a képviselőház a július 15-én tartott rendkívüli ülésszakon fogadta el, amelyet azután hívtak össze, miután a Bucsecs-hegység egyik legismertebb túraösvényén egy medve megtámadott és megölt egy 19 éves lányt. Mivel a hegyimentőcsapattal is agresszíven viselkedett, a medvét a helyszínt biztosító intervenciós csapat lelőtte, ami miatt ismét kitört a medvék vadászatával kapcsolatos vita. Ezt 2016-ban tiltotta be a Cioloș-kormány környezetvédelmi minisztere, Cristiana Pașca-Palmer, aminek következtében úgy elszaporodott az állomány, hogy már olyan megyékben is megjelentek a medvék, ahol eddig még sohasem éltek, és egyre több gondot okoztak. A helyzet rendezésére a Tánczos Barna által kidolgozott törvénytervezetet a szenátus 2023. november 6-án fogadta el.