Az amerikai elnökválasztási verseny friss fejleményei ellenére is az a legfontosabb, hogy a Republikánus Párt színeiben Donald Trump indul, aki a béke reményét jelenti a világ számára – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tegnap Budapesten.
A tárcavezető arról számolt be Joe Biden amerikai elnök visszalépése kapcsán újságíróknak nyilatkozva, hogy az Egyesült Államok választása komoly kihatással van a világpolitikára, ezért nyilvánvalóan fontos, de ennél is fontosabb, hogy a Republikánus Párt színeiben Donald Trump indul.
„Azt is mindannyian tudjuk, hogy Donald Trump a béke reményét jelenti a világ számára. Mindannyian tudjuk, hogy ha Donald Trump meg tudja nyerni az elnökválasztást, akkor az hatalmas esélyt kínál arra, hogy a világba, azon belül Európába is, és azon belül, ami nekünk még fontosabb, Közép-Európába is visszatérjen a béke” – mondta.
„Látható, hogy mivel egyre brutálisabbak a harcok az orosz–ukrán fronton, szükség van egy olyan külső hatásra, külső tényezőre, amely képes lenne a háborúzó feleket a tárgyalóasztalhoz ültetni, és világossá tenni számukra, hogy nincs megoldás a csatatéren” – tette hozzá. „Most ilyenre egyedül Donald Trumpnak lesz esélye, s őszintén reméljük, hogy minél előbb találkozunk is ezzel az eséllyel” – szögezte le.
Szijjártó Péter ezután úgy vélekedett: nincs nagy jelentősége annak, hogy az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője az eredetileg tervezett Budapest helyett Brüsszelbe hívja össze a blokk informális külügyi tanácsát augusztusban. Kifejtette: a hétfői tanácskozáson jóval többen érveltek amellett, hogy az ülés Budapesten legyen, de végül ennek ellenére ez a döntés született. „Nekem az elején is mindegy volt, meg most is mindegy. Most annyi van, hogy nem a Puskás Stadionba kell mennem, amit sokkal szívesebben megtettem volna, mivel ott lett volna a helyszín, hanem megint el kell majd mennem Brüsszelbe, amely sokkal kevésbé jó hely” – jelentette ki.
Az EU-s külügyi tanács előző napi üléséről szólva arról beszélt, hogy „elképesztő hisztivel” találta magát szemben, „a háborúpárti politikusok minden frusztráltságukat kiadták magukból, ami annak nyomán keletkezett, hogy nem tudták elviselni: a magyar miniszterelnök egy békemissziót hajtott végre”. „Nem is tudom, három vagy három és fél órán keresztül hallgattam a sirámaikat, és én ott is világossá tettem nekik, hogy az, hogy hol lesz a külügyminiszterek informális tanácsülése, nekem oly mindegy” – fogalmazott. A miniszter teljes újdonságként értékelte, hogy volt egy olyan ország, Szlovákia, amely a nyomásgyakorlás ellenére is nyíltan kiállt Magyarország mellett. „Az első olyan alkalom volt, hogy valaki ott nyíltan, világosan állt ki Magyarország mellett, és azt hiszem, ezt a szlovák barátainknak soha nem szabad elfelejteni” – hangsúlyozta.