Közösségi összefogással mentettek meg molnárfecskéket, gólyákat lelkes természetszerető háromszékiek, miután a viharban fészkeik megsérültek. A Rara Avis Madártani Egyesület közbenjárásával a sérült madarak menedékre leltek, illetve fészküket is helyreállították.
Egy július eleji éjszakai viharban egy molnárfecskecsalád otthona sérült meg, fészküket leverte az erős szél, Uzonban pedig villám csapott egy gólyafészekbe – számolt be lapunk érdeklődésére Kelemen László, a madártani egyesület vezetője. A vihart épségben megúszó fecskefiókák szervezetüknél leltek menedékre, az uzoni gólyafiókák esetében már nagyobb mozgósításra volt szükség, hogy a villanyoszlopon található fészküket rendbe hozzák.
Kelemen László elmondta, a villámcsapást követően Bordás Enikő, Uzon polgármestere riasztotta a tűzoltókat, illetve az áramszolgáltatót, a helyi rendőröket, de a környezetvédelmi hivatal és a madártani egyesület képviselőit is a helyszínre hívta, hogy minél előbb megoldják a helyzetet. Szerencsére a fiókákat sikerült épségben kimenteni, a megrongálódott fészek helyreállításához azonban egy időre meg kellett szüntetni az áramszolgáltatást, így a környező háztartások, utcák a beavatkozás idejére áram nélkül maradtak. Közben az önkormányzat darut rendelt, a munkások leemelték a fészket, majd a villanyoszlop tetejére felszereltek egy fémszerkezetű fészektartót, s miután ebbe belepakolták az ágakat, a gólyákat visszahelyezték új otthonukba, végül az áramszolgáltatás is helyreállt a környéken – számolt be Kelemen László. Kiemelte, hálás, hogy a háromszékiek ennyire érzékenyen reagálnak, figyelnek a környezetükben élő madarakra, és köszönetet mondott mindenkinek, aki bekapcsolódott a mentésbe.
A Rara Avis egyesület idén 3–4 gólyafészektartó állvány kihelyezését tervezi a megye különböző településein, a darabonként mintegy 1200 lejbe kerülő szerkezetek beszerzésére a megyei önkormányzattól nyertek támogatást, ezt saját forrásaikból egészítik ki. Bár évente sok igénylés fut be, az anyagiak miatt csak korlátozott számban tudnak ilyen állványokat készíteni – jegyezte meg az egyesület vezetője. Jelenleg két kosár gyártása van folyamatban, az Uzonban kihelyezett tartó mellett tervezik, hogy Árkoson, Lisznyópatakon és Sepsiszentgyörgyön is felszerelnek egyet-egyet, továbbá Szentivánlaborfalván is szükség lenne újabbra.
Kelemen László szerint Háromszéken növekvőben a gólyapopuláció – becsléseik szerint közel négyszázra tehető a gólyafészkek száma –, ám úgy véli, ez a jelenség nem feltétlenül a helyi szaporulatnak tudható be. Mint elmondta, a klímaváltozás miatt a madarak a szárazság sújtotta délről egyre inkább fennebb, a kissé hűvösebb területekre húzódnak. Minden bizonnyal ez a magyarázata annak is, hogy néhány éve térségünkben is felbukkantak a sirályok, Sepsiszentgyörgyön is azonosítottak néhány példányt, s bár fészküket is látták, a költés még nem bizonyított – mutatott rá.