Ukrajnának biztosítania kell a magyar kisebbség jogait

2024. július 29., hétfő, Közélet

Ukrajna nem lehet az Európai Unió (EU) tagja, amíg nem szünteti meg a Kárpátalján élő őshonos magyar kisebbség jogfosztását – hangoztatta Semjén Zsolt Tusványoson. A miniszterelnök-helyettes az RMDSZ elnökével együtt vett részt a Brüsszeli tájkép csata után című péntek délutáni pódiumbeszélgetésen, ahol leszögezte: magyar és román érdek is az, hogy szoros együttműködés legyen a két egymásra utalt ország között, és olyan történelmi kiengesztelődés valósuljon meg Romániával is, mint Magyarország és Szerbia között.

  • Semjén Zsolt, Kelemen Hunor és Deák Dániel. Fotó: Facebook / Kelemen Hunor
    Semjén Zsolt, Kelemen Hunor és Deák Dániel. Fotó: Facebook / Kelemen Hunor

Semjén Zsolt nagy disznóságnak nevezte, hogy Románia mindmáig nem léphetett be szárazföldi határaival a schengeni övezetbe, holott minden feltételt teljesített, mint ahogy Szerbiát is régen fel kellett volna venni az EU-ba. Úgy értékelte: fontos, hogy az RMDSZ kormányzati tényező legyen, és felhívta a figyelmet arra, a szociálliberális nagykoalíciónak megvan az a politikai kockázata, hogy a kormánypártokkal szemben a szélsőségesen nacionalista AUR lesz a váltópárt.

Az európai parlamenti választások kapcsán a kereszténydemokrata politikus elmondta: érzelmileg is nehéz döntés volt számára az Európai Néppártból (EPP) történt kilépés, amelynek a KDNP 34 évig tagja volt. Úgy értékelte: a néppárt eltávolodott az alapítók konzervatív, kereszténydemokrata értékeitől, és az utóbbi időben egy sor liberális pártot is soraiba fogadott csak azért, hogy a legnagyobb frakció maradhasson az EP-ben. Mint mondta: politikai és elvi okai is voltak annak, hogy a KDNP-nek már nem volt maradása az EPP-ben. A politikai ok az, hogy Magyar Pétert felvették a néppárti frakcióba. Az elvi ok az, hogy a KDNP nem tud azonosulni azzal a néppárti állásponttal, amely feltétlen és teljes támogatást nyújt – a háborút is beleértve – Ukrajnának, magyarázta Semjén Zsolt.

Felidézte: a KDNP tagja volt annak az Antall József vezette kormánynak, amely a világon elsőként ismerte el Ukrajna szuverenitását. Hozzátette: aligha vádolhatják ukrán­ellenességgel, hiszen annak idején személyesen vállalt szerepet abban, hogy az 1932–33-as nagy ukrajnai éhínséget, a holodomort a Magyar Országgyűlés elismerje népirtásnak, melyet a Szovjetunió követett el az ukrán néppel szemben.

Leszögezte: amíg a magyar kisebbség totális – nyelvi, oktatási, állampolgársági – jogfosztásának Ukrajnában nem vetnek véget, addig Magyarországnak nincs más eszköze, mint Ukrajna EU-s és NATO-csatlakozásának akadályozása, másképp nem tudja megvédeni a kárpátaljai magyar kisebbséget. Magyarország ragaszkodik ahhoz, hogy Ukrajna garanciális elemekkel biztosítsa a magyar kisebbség jogait, amire három módszert is kínált: az Európai Unió nyelveinek elismerése Ukrajnában, a magyarság őshonos kisebbségként történő elismerése a krími tatárokhoz hasonlóan vagy – ami Semjén Zsolt szerint a legegyszerűbb lenne – azoknak a szerzett jogoknak a visszaállítása, amelyeket korábban élvezett a kárpátaljai magyarság. Ukrajna uniós integrációja kapcsán azt is megfontolandónak nevezte, hogy jelenleg senki nem tudja, a valóságban hol vannak és hol lesznek ennek az államnak a határai, kik lesznek európai uniós polgárok. Például a krími oroszok is.

Magyarországot bírálják azért, mert Ukrajna NATO-csatlakozását ellenzi a kárpátaljai magyar kisebbség miatt, de Semjén Zsolt szerint az Oroszországgal háborúban álló Ukrajna NATO-tagsága a harmadik világháborút jelentené. „A józan ész és a normális erkölcsi érzék szerint el kell kerülni a legfőbb rosszat, el kell kerülni, hogy egy orosz–NATO háború legyen, annak a vége könnyen egy harmadik világháború lehet, annak a vége pedig egy atomháború, ami az emberiség végét jelentheti. Tehát ezért vagyunk békepártiak” – jelentette ki a miniszterelnök-helyettes.

Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke beszámolt arról, hogy jelen volt Orbán Viktor magyar és Marcel Ciolacu román miniszerelnök pénteki megbeszélésén, és úgy értékelte: a tavalyi találkozóhoz képest látszott, hogy a „kapcsolatok javíthatók és javulnak, és javítani is kell”. A bukaresti találkozó kapcsán elmondta: a Románia schengeni csatlakozásához nyújtott következetes magyar támogatás nagyobb hangsúlyt kap ebben a fél évben, amikor Magyarország tölti be az unió soros elnökségét. Úgy értékelte: előrébb léptek egy sor olyan közös beruházásban, amelyek a vasúti összeköttetést, infrastruktúrát, energetikát érintik. Érdekeltek vagyunk a pragmatikus és rendszeres egyeztetésekben, a magyar–román kapcsolatok erősítésében, mert ez jó a mi közösségünknek – fogalmazott Kelemen Hunor.

Bár Kelemen Hunor is bírálta az EPP-t, amiért a baloldal követésével, a liberálisok vagy a zöldek majmolásával feladja identitását, azt mondta, az RMDSZ nem lép ki a néppártból, belülről próbálja visszatéríteni középjobboldali érté­keihez. A balra tolódott EPP szerinte még javítható, és rámutatott: a kisebbégvédelemben az RMDSZ támogatókra lelt a néppártban, és úgy látja, hogy most ott tudja leghatékonyabban érvényesíteni az erdélyi magyar közösség érdekeit.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1531
szavazógép
2024-07-29: Sport - :

Európa-bajnokságon versenyzett Simó Éliás Máté (Asztalitenisz)

Simó Éliás Máté, a kézivásárhelyi Nagy Mózes SK kettős állampolgársággal rendelkező sportolója ott volt a svédországi Malmőben megtartott ifjúsági asztalitenisz-Európa-bajnokságon, ahol a svájci korosztályos válogatott tagjaként kamatoztatta tudását. Pingpongozónk legjobb eredményét csapatversenyben érte le, ahol a kantonok országának nemzeti csapatával a kilencedik helyen fejezte be a múlt héten véget ért kontinentális tornát.
2024-07-29: Közélet - :

Az önrendelkezés legmagasabb foka az autonómia

Demokráciadeficit állapotában van ma az Európai Unió a nemzeti kisebbségek kapcsán – állapította meg Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Tusnádfürdőn a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor Önrendelkezés Brüsszel árnyékában címmel tartott kerekasztal-beszélgetésén. Mint kiemelte: az európai polgároknak több mint tíz százaléka őshonos kisebbségi sorban él, az Európai Unió politikájának a prioritásai között ugyanakkor ez a kérdés az utolsó helyen áll, lényegében nem foglalkoznak vele.