A Ferences Család Királynőjének ikonja Sepsiszentgyörgyön

2024. július 30., kedd, Közélet

A Ferences Világi Rend meghívására a sepsiszentgyörgyi Krisztus Király-templomba érkezett július 27-én, szombaton a Ferences Család Királynőjének ikonja, amely európai zarándokútját járja. Szentmisét celebrált délelőtt P. Timár Sándor Asztrik OFM, a csíksomlyói kegytemplom igazgatója, a Ferences Világi Rend lelki vezetője, aki ismertette a különleges ikon történetét.

  • A sepsiszentgyörgyi Ferences Világi Rend közössége, középen P. Timár ­Sándor Asztrik lelki vezető. A szerző felvétele
    A sepsiszentgyörgyi Ferences Világi Rend közössége, középen P. Timár ­Sándor Asztrik lelki vezető. A szerző felvétele

A liturgia homíliájában Asztrik atya kiemelte, hogy „a ferences hivatás elsődleges célja egyszerűen csak létezni a világban. Élni az evangéliumot hűségesen, alázattal és szegénységben, bűnbánattal. Nem az számít, hogy milyen feladatot töltünk be, hanem hogy valakinek odaadtuk az életünket és ezt a szándékot naponta megújítjuk a hűség szerint. Mozgásba akarunk jönni Krisztusért naponta. Kötelesek vagyunk értékes életet élni naponta. Életünk Krisztus drága vére által van megváltva, annyiban vagyunk a világ világossága ebben a világban, amennyiben Krisztus átragyog rajtunk.” Majd arra a kérdésre kereste a választ, ami a ferenceseknek is és a világiaknak is kihívás: hogyan tudjuk az életünket az evangéliummal összhangba hozni? Beszélt az elakadásokról is, a holtpontokról való kijutásról, amely a Szentlélek által lehetséges. „Szükségünk van egymás erejére és támogatására. A mai világban csak egymást támogatva tudunk valami nagyon szépet tenni Istenért. Ott, ahol vagyunk, ott tudjuk szebbé tenni a világot.” Többek között beszélt a családi közösség felelősségeiről és örömeiről is.

A szentmise után P. Timár Asztrik lelki vezető bemutatta az ikont és történetét. Megtudhattuk, hogy az első ikonok a IV. és V. században jelentek meg. Az ikon rendeltetése megláttatni Istent, aki emberré lett; olyan eszköz, amely a hívőt segíti az imádkozásban, abban, hogy közelebb kerüljön Istenhez. A Litvániában készült ferences ikont 2018. március 17-én szentelték meg, és ekkor indult európai zarándokkörútjára. Célja, hogy eljusson a ferences közösségekhez. A gyengéd istenanya ikontípushoz tartozik, amely az anya és a fiú közti gyengéd kapcsolatot közvetíti, hangsúlyozva Mária emberségét. A ferences atya részletezte az ikon szimbolikáját. Az alsó részén három glóriában a ferences család három szentje látható: középen Assisi Szent Ferenc, mellette jobbra Assisi Szent Klára, ők a ferences család alapítói. Mellettük van Árpád-házi Szent Erzsébet, a világi rend pártfogója. Egy-egy kis ereklye is található a képek alatt. A Ferences Család Királynőjének ikonja Szlovéniából érkezett hozzánk, a hívek Erdély több templomában is tiszteleghettek előtte.

Erdélyben a Ferences Világi Rendet, régi nevén Ferences harmadik rendet (amelybe családosok is tartozhatnak) 1992. február 22-én alapította az Erdélyi Szent István Ferences Rendtartomány provinciálisa. Sepsiszentgyörgyön a Krisztus Király-plébánián minden hónap harmadik szombatján találkoznak. Vezetőjük Tüzes Katalin miniszter (tisztségének megnevezése ebben az összefüggésben szolgálót jelent), aki elmondta, hogy a sepsiszentgyörgyi közösségben 13 örök fogadalmas és egy egyszerű fogadalmas testvér alkotja a Ferences Világi Rendet.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1529
szavazógép
2024-07-30: Közélet - :

Faluünnep Miklósváron

Köpec után a közigazgatásilag ugyancsak Baróthoz tartozó Miklósváron ültek a hétvégén faluünnepet.
2024-07-30: Közélet - Iochom István:

Emléktáblát avattak Illyés Kinga szülőházán

Vasárnap délelőtt a Csomós László római katolikus plébános által a berecki Szent Miklós műemlék templomban celebrált ünnepi szentmisét követően – melyen a nagyszülők és idősek világnapját és a júliusban születetteket köszöntötték, és imádkoztak Illyés Kinga emlékére – a helybeli hívek és vendégek, illetve közeli rokonok a napjainkban a 106-os számot viselő ház elé vonultak. Itt született 1940. december 10-én és itt is gyermekeskedett Illyés Kinga színésznő, előadóművész és színészpedagógus, aki húsz esztendővel ezelőtt, 2004. július 28-án hunyt el marosvásárhelyi otthonában. A település nagy szülöttjének emlékére a Gábor Áron Alapítvány jelölte meg emléktáblával a szülőházat.