Vasárnap délelőtt a Csomós László római katolikus plébános által a berecki Szent Miklós műemlék templomban celebrált ünnepi szentmisét követően – melyen a nagyszülők és idősek világnapját és a júliusban születetteket köszöntötték, és imádkoztak Illyés Kinga emlékére – a helybeli hívek és vendégek, illetve közeli rokonok a napjainkban a 106-os számot viselő ház elé vonultak. Itt született 1940. december 10-én és itt is gyermekeskedett Illyés Kinga színésznő, előadóművész és színészpedagógus, aki húsz esztendővel ezelőtt, 2004. július 28-án hunyt el marosvásárhelyi otthonában. A település nagy szülöttjének emlékére a Gábor Áron Alapítvány jelölte meg emléktáblával a szülőházat.
A szülőház előtt Biszak-Török Tünde, a Comenius-iskola tanítónője köszöntötte Illyés Kinga gyermekeit, Török-Illyés Orsolyát és Török-Illyés Botondot, valamint négy unokáját, a család tagjait, a rokonokat és minden megemlékezőt. Ugyanakkor arra is emlékeztetett, hogy 1992. július 4-én, a Gábor Áron-szobor avató ünnepségén páratlan tehetségével Illyés Kinga Wass Albert Üzenet haza c. versének szavalatával emelte az esemény színvonalát.
„Kis közösségünk méltán büszke nagybetűs embereire. Elérkezett az idő, hogy jelt állítsunk örök emlékként a Bereckben született Illyés Kingának, az erdélyi értelmiség kiemelkedő alakjának. Itt állunk a ház előtt, ahol 1940. december 10-én megszületett és mostantól ez a tábla is arra emlékeztet minket, hogy vannak elődeink, akik innen indultak, messzire jutottak és példaképként jártak előttünk” – mondotta a tanítónő, majd felkérte Balogh Andrást, a művelődési központ nyugalmazott igazgatóját, aki megálmodta és létrehozta az általa vezetett intézményben 2006. december 10-én az Illyés Kinga-emlékcsarnokot, hogy méltassa a művésznő életútját, elsősorban a Bereckkel való kapcsolatát.
Elmondása szerint mindig szeretettel tért haza szülőfalujába, ahol az itteni emberekkel találkozott és felidézhette gyermekkorát. Pódiumműsorait nemcsak a nagyvilágban élő magyaroknak mutatta be, hanem szülőfalujába is elhozta. Balogh András arról is szólt, hogy 2007-ben a művelődési központ kiadásában megjelent az Illyés Kinga-emlékkönyv, majd 2011-ben annak bővített változata a Thália papnője. In memoriam Illyés Kinga című könyv a Charta Kiadónál. 1996. december 6-án, Szent Miklós püspök napján a berecki templomban a Bennünk fénylő csillag című karácsonyváró műsorával ajándékozta meg szülőfaluját. Balogh András méltató beszédét Kányádi Sándor Gyász című versének soraival zárta: „felköltöztek a szavak a mennybe, csönd van, csak az úr léptei kongnak az űrben”.
Az emléktáblát Bodó Csaba, a Gábor Áron Alapítvány elnöke, Török-Illyés Orsolya és Török-Illyés Botond leplezte le, majd Csomós László, az egyházközség plébánosa megáldotta azt. „Hálát adunk neked minden kegyelemért, amelyet Illyés Kinga előadóművész, színész és színészpedagógus személyében ajándékoztál szülőföldjének, Berecknek. Áldd meg ezt az emléktáblát és segíts nekünk, hogy mindenkor szilárdan higgyünk gondviselésedben. Ezt kérjük Krisztus, a mi Urunk által” – mondotta a plébános. Az emléktábla alá a család, az Illyés Kinga Közművelődési Egyesület és a Gábor Áron Alapítvány helyezte el a megemlékezés koszorúit.
Ezt követően Biszak-Török Tünde köszönetet mondott a tábla elkészítéséért a bélafalvi Vasilov Jánosnak és csapatának, Györgyjakab Levente és Györgyjakab Hubert helybeli vállalkozóknak a betűk bevéséséért, valamint Tutunaru Mártának, a ház mostani tulajdonosának, hogy megengedte, hogy megjelöljék Illyés Kinga egykori szülőházát. A rövid ünnepség a székely himnusz eléneklésével és állófogadással ért véget.