Székelyföldi alkotók második táborát tartották augusztus 2-a és 10-e között Csernátonban a Haszmann Pál Múzeum kertjében. A Pro Humanity Egyesület szervezésében és a Székelyföld örök csoportosulás égisze alatt az első tábornak Csíkszentsimon adott otthont május elején.
A résztvevők akkor többek között egy haranglábat faragtak ki a Szent György Lovagrend ajándéka, egy ötven kilogrammos békeharang számára az ottani Szent László Otthon udvarán. A második felvonás a csernátoni Haszmann Pál Múzeum udvarán zajlott, és szombaton kopjafaállítással, közös tokányolással és kerti partival ért véget.
Tamás Olivértől, az egyik fő szervezőtől megtudtuk: a nyolc nap alatt több mint tizenöt székelyföldi fafaragó és a magyarországi Mónus Béla fordult meg a táborban hosszabb-rövidebb ideig. „Összejött a múlt iránti tisztelet a jelennel, ami még van, és remélhetően ez az alapját képezi a jövőnek, mert a folytatás nem maradhat el” – hangsúlyozta Tamás Olivér. A közös munka tárgyát ezúttal egy kopjafa képezte, amit Jakabos István tanár, fafaragó emlékére készítettek, s amelyen a kezdő vésést Balázs Antal rangidős fafaragó végezte el, és a tábor legfiatalabb fafaragója, Bagoly Gergő fejezte be. A szervezők gazdag szakmai, kulturális és szabadidős programokról is gondoskodtak.
A székelyföldi székelykapu-restaurálási mozgalom elindításáról Magyarosi Imola Piroska és Tamás Olivér, magáról a helyreállításról Damokos Levente beszélt, akinek vezetésével a csernátoni régi kapuk állapotát felmérték. Szőcsné Gazda Enikő a Székelykapu mint hungarikum címmel tartott szakmai előadást, de volt kerekasztal-beszélgetés a zágoni Mikes-tölgyekről és környezetük rendezéséről. A kopjafa mellett különféle alkotások készültek Mónus Béla, Kövér György, Vargha Mihály, Haszmann József irányításával Mikes Kelemen tölgyfáinak – Tamás Olivér útmutatása mellett előzetesen konzervált – lehulló ágaiból és egyéb faanyagokból; ezek a későbbi táborok finanszírozását és a Mikes-fák megmentését szolgálják. A résztvevők ellátogattak Kézdivásárhelyre, Zágonba, a zabolai Mikes-kastélyba, de tánctáborban és táncházban is megfordultak.
A dálnoki egykori farm előtt álló székely kapu restaurálásával kezdődött el a felújítási program. Szombat délután avatták fel a száz évvel ezelőtt született Jakabos István tanár, fafaragó emlékére állított kopjafát. Tamás Olivér köszönetet mondott mindazoknak, akik lehetővé tették a tábor megszervezését, külön megköszönve Mónus Bélának, hogy eljött Csernátonba és jelenlétével emelte a tábor színvonalát. Haszmann József elmondása szerint az elmúlt hét eseménydús volt, a közös munka pedig mindenkit arra buzdít, hogy még többet tegyen. „Kezdetnek kiváló volt, és ennek folytatása lesz, a tábort más tájegységekre, Csíkba, Udvarhelyre, Gyergyóba, Kalotaszegre és Erdővidékre is el fogják vinni, és így fog kiteljesedni és gazdagabbá válni a mi munkásságunk” – mondotta Haszmann József, aki Mónus Bélának adta át a szót. „Számomra paradicsom ez a helyszín, ahol nagyon jól éreztem magam, hálás vagyok azért, hogy itt lehettem” – összegezett Mónus Béla.
Berszán Lajos tiszteletbeli kanonok, a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Gimnázium alapítója arról beszélt, hogyan került kapcsolatba fiatal papként, 27 évesen néhai Jakabos István tanárral, amikor Feltorján volt plébános, és kérésére milyen faragványokat készített Jakabos István a karatnai templom részére. „A két lélek találkozott és egyre jobban összebarátkoztunk” – mondotta a tb. kanonok, megemlítve: nem csak Jakabos István, hanem a Haszmann fivérek is faragtak a karatnai templom részére. Ők készítették el a faragott bejárati ajtót és a keresztúti képek rámáit gyönyörű díszítéssel. Mónus Béláról sem feledkezett meg, aki megmentette a Mikes-tölgyfák letört ágait. Miután a tb. kanonok megszentelte az emlékjelt, a jelenlévők elénekelték a magyar himnuszt, majd Tamás Olivér kérésére Berszán atya a faragósátorba vonult, ahol megszentelte a Mikes-tölgyek ágaiból készült faragványokat.