Egyszer azt mondta, minden megtörtént vele, amire vágyott. Nem részletezte, hogyan gondolja, de értettük. A dolgok nemcsak úgy megtörténtek vele, hanem ő alakította azokat szívós kitartásával, de még inkább senkit és semmit nem kímélő, őszinte szókimondásával.
Egyfajta néptáncpolihisztorként követte és vitte tovább nagy elődei örökségét, mert úgy tartotta: annak, aki néptáncanyanyelven szólal meg, műveltnek kell lennie a szó legnemesebb értelmében. Egy sok évvel ezelőtti beszélgetésünk alkalmával azt mondta, a koreográfus akkor fejlődik, ha nagy műveltségre tesz szert, tájékozott az irodalomban, képzőművészetben, zenében, zenetudományban, dramaturgiában, mert ha nem ér el egy adott műveltségi szintet, akkor állandóan csak ismétli önmagát, nem töltődik fel. Ennek a műveltségigénynek birtokában alkotott nagyot Novák Ferenc Tata, a néptánc-koreográfia magyar doyenje, aki éppen ennek a szemléletmódnak köszönhetően tudta a néptáncot az őt megillető helyére igazítani a magyar kultúra kincsestárában. Köszönet érte.
Kapott érte jót és rosszat, de hitt mindkettő hasznában, szerinte így vagy úgy mindkettő előrevitte a kultúra szekerét. Ezért mondhatta, hogy minden megtörtént vele, amire vágyott. Volt siker és hideg zuhany, elismerés és a néptáncot továbbértelmező alkotásai létjogosultságát megkérdőjelező bírálat, a társadalmi alulnézetből szemlélt kritikai megnyilvánulásai miatti mellőzés, a magyar kultúra védelmében kifejtett nézetei miatti kétféle megítélés, elismerő és szándékosan félreértelmezett. Tata alkotó pályafutását mindkettő meghatározta, mert hitt a magyar kultúra és ezen belül a magyar népi kultúra értékteremtő és értékmegőrző erejében. És abban is hitt, hogy ez a kultúra addig él, amíg mi éltetjük, amíg együtt élünk vele és általa. Ebbéli hitéből táplálkozott akkor is, amikor a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttesnél rendezett, koreografált – Ludas Matyi (2001), Forrószegiek (2002), A helység kalapácsa (2005) –, valamint azoknál a tánctörténeti barangolásoknál, amelyeket 2010–2013 között Sepsiszentgyörgyön tartott.
Lenne még szó bőven az emlékezéshez, de Novák Ferenc esetében nem illő csak a múltat idézni. Igaz, hogy fizikai valóságában néhány napja nincs közöttünk, de szellemisége továbbra is iránytű mindazok számára, akik a néptánc anyanyelvén kívánnak megszólalni és megszólítani az utánunk jövőket, mindazokat, akikre ez az örökség testálódik.
Novák Ferenc Tata a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas koreográfus, rendező, etnográfus, érdemes művész 2021 novemberében. Fotó: MTI / Kovács Attila