A hétvégén Románia legnagyobb szabású autós rendezvényének házigazdája volt Kézdivásárhely: a Table Japoneze (Japán Vasak) autós blog a céhes városban második alkalommal szervezte meg a japán autók találkozóját. A rendezvényre az előválogatás után 130 autó részvételével került sor.
Japán autó és japán autó között is van különbség. A minőségre fektetve a hangsúlyt a mennyiséggel szemben – ahogy azt a szervező Tudor Triponescu a Háromszék érdeklődésére elmondta – a szervezők a benevező több száz gépkocsi közül végül 130 jármű részvételét hagyták jóvá.
Az egyszerű internetesblog-oldalból az immár harmadik alkalommal megszervezett Saisho Festté kinőtt ötlet mögött álló autós szakember – számos társával együtt – a japán autók igazi szerelmese, így ennek a szellemében zajlott a céhes városban ez a két nap is: érdekes konstrukciók, tuningolt gépek érkeztek az ország minden részéből, sőt, külföldről is, egyedi Lexusokra, Toyotákra, Subarukra, Mazdákra, Hondákra és az ázsiai autógyártás más különlegességeire lehetett rácsodálkozni.
A szervezők a támogatókra való tekintettel, valamint a „sokszínűség” jegyében beengedtek pár amerikai és európai autót is, így nem csoda, hogy a driftmezőny javát elsősorban a hátsókerék-meghajtású, szintén átépített BMW-k uralták. A folyamatosan vízzel locsolt pályán több japán gyártmányú autó sofőrje is bravúrozott. A Skat-Kart gokartpályájára a hétvégén összesen 45 autó mehetett fel időmérő versenyre, a járművek a kisautókra tervezett, roppant technikás pályán több kategóriában is bizonyíthattak.
Látnivaló ezenkívül is volt, a szenvedélyüknek hódoló tulajok pedig szívesen meséltek arról, hogy mi áll egy-egy autó mögött. Az ötletgazda maga is kifejtette: ez is sokat nyomott a latban, amikor a találkozót szervezték, arra törekedtek, hogy minden autó mögött legyen valami valami történet, technikai érdekesség.
„Mindenik autó egyedi a maga módján. Közönséges utcai gépkocsik részvételére is úgy bólintottunk rá, hogy legyen valami plusz ezekben, ne tucatautók legyenek. A találkozón megjelent autók között van, amelyből az országban csak egy példány létezik, mások világviszonylatban is ritkák. Jó pár olyan autó is van, amely csak a japán piacnak készült, máshol nem forgalmazták azokat. A tulajok pénzt, munkát és rengeteg törődést áldoztak rájuk, sokan gyakorlatilag egész életüket, ez egy különleges világ” – mondotta a szervező.
Jövő évben ismét Kézdivásárhely lesz a Saisho Fest otthona, de Tudor Triponescu nem tartja kizártnak, hogy egy tavaszvégi tematikus találkozót is tartanak, erre vélhetően 2025 májusában kerül sor.