Négy szerzőcsoport kiadványából választhattak az iskolák román nyelv és irodalom tankönyvet az idei tizenkettedikes magyar diákok számára, akik jövő nyáron elsőkként érettségizhetnek sajátos, a román anyanyelvű diákokétől eltérő tételek alapján ebből a tantárgyból.
Tanév kezdetéig több mint huszonötezer újranyomtatott tankönyv érkezett Háromszékre, ezek 407 címet képviselnek. Azok az iskolák igényeltek ezekből a kaidványokból, amelyek ebben a tanévben adott osztályban egy-két diákkal nagyobb létszámmal kezdenek, vagy néhány tavalyi példány úgy megrongálódott, hogy nem adható tovább. Új tankönyveket kaptak a hetedikesek, részben az ötödikesek és hatodikosok, azokból a tárgyakból volt teljes csere, ahol lejárt a korábbi tankönyv érvényességi ideje. Ezekből 41 655 példányt kaptak az iskolák – tudtuk meg Farkas Istvántól, a tanfelügyelőség munkatársától. Minden esztendőben új tankönyveket kapnak az elsősök, nekik júniusban nem kell azokat visszaadniuk, az új nemzedéket minden szeptemberben vadonatúj tankönyvekkel várják.
A kisebbségi végzős diákok számára nyomtatott román nyelv és irodalom tankönyveket az iskolák igényei alapján rendelték, két-kétféle kiadványból választhattak az elméleti és a szaklíceumok, ezek még nem érkeztek meg. A középiskolákban nem túl rózsás a tankönyvhelyzet, 15–20 éves könyvekből tanítanak, ami egyes tantárgyak esetében, mint például a közgazdaságtan, igen visszás, hisz nem igazodik a gazdasági szemlélet változásaihoz, sok pedagógus pedig a fordításokkal is elégedetlen – közölte lapunk megkeresésére egy iskolai könyvtáros.
Tény, hogy akik ebben a tanévben érettségiznek, ők az első nemzedék, amely első osztálytól sajátos tanterv és tankönyvek szerint tanulja a román nyelvet és irodalmat, ezért érettségizhetnek ennek megfelelően sajátos tételek alapján.