Vetró András Keresztútja

2024. október 15., kedd, Közélet

A Kézdivásárhely-kantai Szentháromság római katolikus templom folyosóján a vasárnap délelőtti szentmisét követően sor került Vetró András szobrászművész terrakotta Keresztútjának bemutatására, és ugyanott az érdeklődők megtekinthették Tóth László újságíró Akit a Golgota megérintett című dokumentumfilmjét az alkotás folyamatáról.

  • Vetró András és Tóth László. Fórika Balázs felvétele
    Vetró András és Tóth László. Fórika Balázs felvétele

A szentmisét követően mintegy hatvan érdeklődő tekintette meg a Vetró András által készített és kiállított Keresztút tizennégy stációját, pár stáció véglegesített vázlatával együtt. Fórika Balázs kántor az egyházközség nevében köszöntötte a szobrászt és az érdeklődőket, elmondva, óriási megtiszteltetés számukra, hogy egy ilyen rendhagyó esemény házigazdái és tanúi lehetnek. Vetró nem székelynek született, de azzá lett, hiszen életének kétharmadát a céhes városban élte le léleképítő, nevelő és alkotói munkássággal – hangsúlyozta a kántor, aki azt is elmondta, hogy a szobrász Jézus szenvedéstörténetének utolsó kilométerét örökítette meg a tizennégy stációval. Ezt követően levetítették Tóth László dokumentumfilmjét, majd Fórika Balázs felköszöntötte a másnap 76. életévét betöltő szobrászt.

 

 

Vetró Andrástól megtudtuk, hogy a téma nagyon régóta foglalkoztatta, de eddig még nem készített Keresztutat. A Keresztút megrendelője egy gyulafehérvári görögkatolikus egyházközség, annak képviselői fél évvel ezelőtt megkeresték a művészt, aki elgondolkozott azon, elvállalja-e vagy sem a felkérést, majd úgy döntött, hogy kipróbálja magát egy újabb kihívással. A konkrét alkotói munkát egy egész sor előtanulmány, kortárs Krisztus-ábrázolás tanulmányozása előzte meg. Azt is elmondta, hogy a megrendelő patinázott terrakottába és nem bronzba öntve kérte a Keresztutat, utóbbiban sokkal szebb lenne, de az sok pénzbe kerülne, amit a kis görögkatolikus templomi közösség nem engedhet meg magának.

 

 

Tóth László tizenkilenc perces kisfilmjében – amely megtekinthető a szek-helyek.ro honlapon – az egész alkotói folyamatot végigkövette, a vajúdástól a kész munkáig, a Cirenei Simonnal vitetik a keresztet című, ötödik stáción keresztül a vázlattól a kiégetett, falra került patinázott alkotásig. A stációkat László Károly keramikus műhelyében égették ki. 

A kiállítás november elejéig tekinthető meg a templomban, azután a Vigadó Művelődési Központban állítják ki Sárosi Csaba grafikus „játékaival” együtt. Az ottani megnyitón ismét levetítik a filmet, Tóth László Sárosiról készített dokumentumfilmjével együtt.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1298
szavazógép
2024-10-15: Jegyzet - Hecser László:

Betű helyett mosolygó rajz

A kislányok minden körülmények közt kislányok maradnak.
2024-10-15: Máról holnapra - Demeter J. Ildikó:

Lassítani kell a népességfogyást

Hónapról hónapra ezrekkel csökken Románia lakossága csak a negatív szaporulat miatt, és évente több tízezrével hagyják el az országot az aktív korúak, főleg a fiatalok. A két jelenség együtt az ország legnagyobb problémája lesz, mégpedig belátható időn belül, mégsem foglalkozik vele jóformán senki.