Közel kétezer támogató aláírást gyűjtött össze és tegnap benyújtotta független képviselőjelölti iratcsomóját a Kovászna Megyei Választási Bizottsághoz Mihai Tîrnoveanu. A bizottság elfogadta az úzvölgyi megmozdulásokról, illetve több sepsiszentgyörgyi provokatív akciójáról ismert, a Nemzet Útja (Calea Neamului) Egyesület elnökeként is tevékenykedő Tîrnoveanu indulását. Tîrnoveanu korábban kimerítő sajtóértekezleten fejtette ki, miért méretkezik meg Háromszéken, több meredek, hajmeresztő elképzelését is felvázolva és egyben közölve: 10 ezer szavazatot szeretne megszerezni Kovászna megyében.
A támogatási aláírásokat is tartalmazó jelölti dossziéja leadását megelőzően Tîrnoveanu tíz támogatója társaságában jelentette be, hogy függetlenként méretkezik meg a képviselőházi helyekért folytatott decemberi versenyen. A felvételen az egyesületi elnök a legfontosabbnak azt a kétezer (szám szerint 1957) aláírást tekinti, amelyeket a „Kovászna megyei románoktól” kapott. Meglátása szerint az aláírások legitimmé teszik azt a több mint egy évtizedes harcot, amelyet az általa vezetett egyesület és csodálatos román emberek Háromszékről és az egész országból folytatnak a románok nemzeti identitásáért. A román keresztény ortodox hitért, a nemzeti identitásért, az anyanyelvért és a hagyomány megőrzéséért Kovászna megyében, és nem csak: Hargita, Maros megyékben és egész Erdélyben. Zárásként elismételte a korábbi akcióiról jól ismert jelszót: Istennel előre a román nemzet diadaláért, és köszönetet mondott azoknak, akik segítették az aláírások összegyűjtésében.
Amint arról beszámoltunk, Tîrnoveanu múlt hónap közepén sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy bejutása esetén a három székely megyében élő mintegy százezer román helyzetére szándékszik ráirányítani a közvélemény figyelmét, és ezáltal nyomást gyakorolni a politikai pártokra, hogy az „ország szívében élő” közösség többé ne legyen magára hagyott. Elképzelései szerint a székely megyékben élő román diákoknak ösztöndíjat hozna létre, a helyi román vállalkozásokat és termelőket Bukarestben és az ország többi vidékén népszerűsítené, a román pedagógushiányt ellensúlyozandó tanárokat vonzana a székely megyékbe a karhatalmi szervekéhez hasonló anyagi ösztönzéssel (pótlékok, lakhatási támogatás), de a „szándékosan elhanyagolt” háromszéki ortodox templomok rendbetételéért is tenne.