Megemlékezés az Állambiztonsági SzolgálatokTörténeti levéltárában 1956 története azt mutatja, hogy a magyarok összefognak a bajban

2024. október 23., szerda, Világfigyelő

Ahogy Antall József is mondta, 1956 története a magyar mitológia fontos része, amely megmutatja azt is, hogy komoly baj esetén a magyarok képesek összefogni – hangsúlyozta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára tegnap Budapesten.

  • Vincze Máté (jobbról) az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában emlékezett 1956-ra. Fotó: Facebook / Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára
    Vincze Máté (jobbról) az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában emlékezett 1956-ra. Fotó: Facebook / Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára

Vincze Máté az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában (ÁBTL) tartott beszédében rámutatott: ez az összefogás képes volt olyan hatalmakat is megingatni, mint a Szovjetunió. „Egy maroknyi bátor magyar hős összefogott, szembeszállt és megfutamította a világ akkor legnagyobb és legerősebb hadseregét. És bár a forradalmat vérbe fojtották, 1956 története nem állt meg november 4-én, hanem mind a mai napig kifejti hatását Magyarországra” – fűzte hozzá.

Vincze Máté elmondta, hogy a levéltárból kikérte a saját családjára vonatkozó adatokat. Hozzátette, hogy az egyéni kérelmek elbírálása és kutatása hatvan napot vesz igénybe, majd a kérelmezőre és egyenes ági leszármazottjaira vonatkozó dokumentumokat személyesen vagy postai úton lehet átvenni. A helyettes államtitkár kiemelte: „maga az épület is azt mutatja, hogy egy szabad, demokratikus világban élünk, hiszen ma Magyarországon az állambiztonsági múlt egy kutatási terület, amelynek elsődleges forrása a levéltár”. A levéltárban megtekinthető az az új kamarakiállítás is, amely bemutatja, hogyan figyelte meg az embereket a kommunista, szocialista titkosszolgálat, és „hogyan züllesztették szét azokat az ellenzéki csoportokat, amelyek egy szabad Magyarországért harcoltak” – mondta Vincze Máté, majd kiemelte: „Magyarország nemzeti mitológiájának ez része, hiszen ahol a hősöket nem felejtik, ott mindig születnek újak.”

Az ÁBTL az egykori állambiztonság iratanyagait őrzi és kezeli, valamint a mai titkosszolgálatok iratkezelését felügyeli. Az itt őrzött dokumentumok nagy része a kommunista diktatúra, a szocialista korszak titkosan megfigyelt személyeire, áldozataira (internáltakra, kitelepítettekre, a rendőrségi vizsgálatok gyanúsítottjaira vagy politikai okból elítéltekre), a rendszert működtető erőszakszervezetekre, valamint azok alkalmazottaira vonatkozik. A levéltár őrzi emellett az egykori ügynökökre és hálózati személyekre vonatkozó iratanyagokat is.

A levéltári dokumentumokból bárki megismerheti, hogy 1990 előtt az állambiztonság milyen információkat gyűjtött róla, felmenőiről és családtagjairól. A tényleges kutatómunkát a kérelmező által megadott adatok alapján a rendelkezésre álló nyilvántartások segítségével a levéltár munkatársai végzik el, majd annak eredményéről tájékoztatják a kérelem beadóját. A levéltár családtörténeti szolgáltatása mindenki számára ingyenes.

Állami szaklevéltárként az itt őrzött iratanyag ma Magyarország egyik legkutatottabb forrásegyüttese, évente több száz kutató több millió oldalnyi iratanyagot tanulmányoz át. A levéltár kiemelt feladata az iratok megőrzése és azok megismerhetővé tétele, adatbázisok készítése. Ilyen többek közt a levéltár központi adatbázisa, a több tízezer tételes fotóadatbázis, az egykori politikai rendőrség működését bemutató parancsgyűjtemény, valamint egy, a hivatásos tisztek életútját ismertető adatbázis is. A gyakran sérült, töredezett, veszélyeztetett állapotú iratanyagokat komplex állományvédelmi program keretében restaurálják.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1312
szavazógép
2024-10-23: Világfigyelő - :

Megőrizni a magyarok szabadságvágyát (Ötvenhatos megemlékezések)

Közös felelősségünk a magyarok szabadságvágyának megőrzése, hogy az ne vesszen ki a következő generációkból sem – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára tegnap a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME), a Rákóczi Szövetség Gloria Victis 1956-os emlékünnepségén.
2024-10-23: Közélet - :

Okoskukákkal gazdagodott Kézdivásárhely

Huszonöt olyan hulladékbegyűjtő berendezéshez jutott Kézdivásárhely, amelyek révén remélhetőleg javul a városnak a szemétgyűjtő pontok körüli képe: az új, ún. okoskukákat csak kártyával lehet kinyitni, turkálni ezekben (elviekben legalábbis) lehetetlen.