Nálunk még csak most kezdődött el az elnökválasztási kampány, de az Egyesült Államokban már utolsókat rúgják (a jelöltek egymásba, no meg az őket támogatók).
Trump egyik kampánygyűlésén egy humorista a Puerto Ricó-iakkal (akikből sok bevándorló él ott) viccelődött, és olyasmit mondott, hogy Puerto Rico egy szemétsziget. Erre aztán a jelenlegi elnök, Joe Biden azt sugallta, hogy a Trumpra szavazók szemetek. Trump meg fogta magát, szemetesnek öltözött, beült egy szemétszállító autóba, és azt mondta: „Azzal kezdem, hogy 250 millió amerikai nem szemét”. Biden tagadta, hogy Trump támogatóit nevezte volna szemétnek, csak a szemétszigetet emlegető komikust szándékozott kritizálni. Trump a Joe bácsi által támogatott Kamala Harrist, „alacsony IQ-jú (intelligenciájú) egyénnek” titulálta. Trump különben nemrég egy philadelphiai McDonald’s étteremben is kampányolt, ahol szalmapityókát sütött. (A mi elnökjelöltjeink is végezhetnének valami kétkezi munkát, ami az országnak is haszon lenne, nem mint a korteskedés.)
Korábban Kamala Harris sem fukarkodott a Donald Trumpot „dicsérő” jelzőkkel, akit fasisztának nevezett, mert szerinte korlátlan hatalmat akar és többször is hangoztatta Hitler iránti csodálatát. Azt is mondta volt, hogy Trump egyre inkább zavart és instabil elmeállapotban van, és ezért kellenek olyan emberek, akik megfékezik az indulatait.
Az lenne a legjobb, ha mindkettőjüket alávetnék IQ-teszt elvégzésének és pszichológiai vizsgálatnak, nehogy a világ leghatalmasabb vezetője szellemileg elmaradott vagy zavart elmeállapotú legyen, mert akkor Isten mentsen minket és a világot. Ezt minden egyes államfő-, és államelnökségre ácsingózó esetében jó lenne megejteni, hogy ne kerüljenek hatalomra Hitler- vagy Sztálin-szerű alakok.
Az Egyesült Államokban annyira kiélezett a választási harc, hogy Washington állam kormányzója pénteken azt mondta: a Nemzeti Gárdát készültségbe helyezi, mert vannak olyan információk, melyek szerint még erőszakos cselekmények is lehetségesek. A közvélemény-kutatások alapján Washington államban, ahol állítólag könnyen győz Kamala Harris, a kormányzó szerint több száz szavazólapot megrongáltak vagy megsemmisítettek úgy, hogy a szavazóurnákba gyújtószerkezeteket tettek. Jó lesz megelőzni a zavargások kitörését, mert a választók egyik fele Donald Trumpra, másik Kamala Harrisra szándékszik szavazni, és nem lesz nagy különbség a két jelölt eredménye közt. A vesztes gondolhatja, hogy a másik fél csak csalással nyerhetett, és ha utcára hívja híveit, fennáll akár egy polgárháború veszélye is, amit nem csoda, hogy a washingtoni kormányzó el akar kerülni.
Nálunk, mivel sokkal több jelölt jelentkezett az elnökségre, sokkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy mindegyik a többi ellen halál- és ellenfélmegvető bátorsággal harcoljon, így szurkolóik is sok „szépet és jót” mondanak az ellenfelekről és azok támogatóiról.
A választási harc csak egy hete kezdődött el, és máris sok épületes véleményt hallottunk. Az Antena 3 csatornán csak négy elnökjelölt támogatói vettek részt. (Mi lesz, ha egyszerre nem négy, hanem 14 jelölt támogatói esnek egymásnak?) Ott is elhangzott egy nácizás (mint Amerikában), miközben a temesvári polgármester, Dominic Fritz (az USR-es Elena Lasconi támogatója) egy kérdésre válaszolt. Az általunk is jól ismert PSD-s, a székelyakasztós Mihai Tudose azt mondta nemes egyszerűséggel a velük együtt kormányzó liberális kollégának, Robert Sighiartăunak, hogy „huligán”, miután a „huligán” azt állította a PSD-s elnökjelölt Marcel Ciolacuról, hogy ő a legmérgezőbb (toxikusabb) jelölt az indulók között. Erre viszont Dominic Fritz azt kérdezte a liberálisoktól, „hogyha annyira toxikusak, miért nem állnak ki a kormányzásból?” Tudose egy másik résztvevőt egy képzeletbeli távirányító nyomogatásával akart megállítani. A híres költő, Mircea Dinescu, a liberálisok támogatója, Klaus Iohannist „fiók nélküli szász szekrénynek” nevezte, és azt is mondta, „ha egy elnök nem ül le egy pohár bor mellé a miniszterelnökkel, az valami szörnyűséges”.
A műsorvezető megjegyezte, hogy a jelölteket támogatók jobbak, mint maguk a jelöltek. Ilyenformán a „drukkerek” is jelentkezhettek volna elnökjelöltnek, és akkor a mostani jelöltek támogathatták volna őket.
Fotó: Facebook / Donald J. Trump