A 21. században a fenntarthatóságra való odafigyelésnek állandó fókuszponttá kellene válnia az életvitelünkben. Az általános és a középiskolai oktatásban is elengedhetetlen, hogy pedagógusokként, intézményvezetőkként megtanuljuk, hogyan építhetjük be a fenntarthatóság dimenzióit – a környezeti, társadalmi és gazdasági szempontokat és azok kölcsönös összefüggését – az iskoláinkba és az egész iskolarendszerünkbe.
A Csutak Vilmos Pedagógusok Háza Erasmus+ konzorciuma tagjaiként a Kőrösi Csoma Sándor Líceum (Kovászna), Gaál Mózes Általános Iskola (Barót), Dr. Gelei József Általános Iskola (Árkos), Kálnoky Ludmilla Általános Iskola (Sepsikőröspatak) vezetői október 28. és november 1. között Zágrábban részt vettünk a Fenntartható iskolák – lépésről lépésre című képzési programon.
A tanfolyam a fenntarthatóságra, a tanulásra, az életmódra és azokra a tevékenységekre összpontosított, amelyek hozzájárulnak a fenntartható fejlődéshez, valamint az olyan iskolai tervezetek, tantervek kidolgozására, amelyek ökológiai és zöld projekteket, valamint a fenntartható fejlődés témájában végzett szabadidős, választott tevékenységeket és terepgyakorlatokat is tartalmaznak. A cél, hogy hatékonyan ösztönözzük oktatási környezetünket és ezáltal a szélesebb közésségeinket is arra, hogy olyan módon viselkedjenek, éljenek, ami a természeti erőforrások és energia felelős használatához, felelős ökológiai magatartáshoz, életvitelhez vezet. Mi is megosztottuk eddigi projektjeink kapcsán szerzett tapasztalatainkat az erdei iskolai táborok szervezéséről, tanösvények kialakításáról, iskolai zöld sarkokról, növény- és állatismereti gyakorlatokról, közterületeken történő takarításról, a vízforrások tisztán tartásáról, vízvizsgálati gyakorlatokról.
Hasznos tapasztalatcsere volt, számos jól működő gyakorlattal gazdagodhattunk, amelyek beépíthetőek, újragondolhatóak, alkalmazhatóak a mi iskoláinkban is.
Benedek-Huszár Erika