Fenntartható iskolák – lépésről lépésreA pedagógus is holtáig tanul

2024. november 13., szerda, Közélet

A 21. században a fenntarthatóságra való odafigyelésnek állandó fókuszponttá kellene válnia az életvitelünkben. Az általános és a középiskolai oktatásban is elengedhetetlen, hogy pedagógusokként, intézményvezetőkként megtanuljuk, hogyan építhetjük be a fenntarthatóság dimenzióit – a környezeti, társadalmi és gazdasági szempontokat és azok kölcsönös összefüggését – az iskoláinkba és az egész iskolarendszerünkbe.

  • Fotó: a szervezők fotótárából
    Fotó: a szervezők fotótárából

A Csutak Vilmos Pedagógusok Háza Erasmus+ konzorciuma tagjaiként a Kőrösi Csoma Sándor Líceum (Kovászna), Gaál Mózes Általános Iskola (Barót), Dr. Gelei József Általános Iskola (Árkos), Kálnoky Ludmilla Általános Iskola (Sepsikőröspatak) vezetői október 28. és november 1. között Zágrábban részt vettünk a Fenntartható iskolák – lépésről lépésre című képzési programon. 

A tanfolyam a fenntarthatóságra, a tanulásra, az életmódra és azokra a tevékenységekre össz­pontosított, amelyek hozzájárulnak a fenntartható fejlődéshez, valamint az olyan iskolai tervezetek, tantervek kidolgozására, amelyek ökológiai és zöld projekteket, valamint a fenntartható fejlődés témájában végzett szabadidős, választott tevékenységeket és terepgyakorlatokat is tartalmaznak. A cél, hogy hatékonyan ösztönözzük oktatási környezetünket és ezáltal a szélesebb közésségeinket is arra, hogy olyan módon viselkedjenek, éljenek, ami a természeti erőforrások és energia felelős használatához, felelős ökológiai magatartáshoz, életvitelhez vezet. Mi is megosztottuk eddigi projektjeink kapcsán szerzett tapasztalatainkat az erdei iskolai táborok szervezéséről, tanösvények kialakításáról, iskolai zöld sarkokról, növény- és állatismereti gyakorlatokról, közterületeken történő takarításról, a vízforrások tisztán tartásáról, vízvizsgálati gyakorlatokról.

Hasznos tapasztalatcsere volt, számos jól működő gyakorlattal gazdagodhattunk, amelyek beépíthetőek, újragondolhatóak, alkalmazhatóak a mi iskoláinkban is.

Benedek-Huszár Erika

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1216
szavazógép
2024-11-13: Riport - Hecser László:

Felszántani a nézők lelkét (Tókos Attila szülőfalujában, Bardocon is fellépett)

Tókos Attila a Magyar Nemzeti Táncegyüttes tagjaként a 34. Népzene- és Néptánctalálkozón Sepsiszentgyörgyön és Bardocon is színpadra lépett a hétvégén. Az Évad Legjobb Férfi Táncművésze, Junior Príma díjjal, a Magyar Köztársaság Bronz Érdemkeresztjével, Harangozó Gyula- és Magyarország Érdemes Művésze díjjal kitüntetett kiváló táncos számára a bardoci fellépés jutalomjáték volt: szülőfalujában, a rokonság és barátok előtt szerepelhetett. Egyszer már megadatott, hogy otthoni közönség előtt lépjen fel, de a mostani sokkal másabb volt – vallja. Negyed évszázaddal ezelőtt még gyerek volt, azt sem lehetett tudni, lesz-e táncos előadóként mérhető pályája, ma, annyi év múltán viszont szakmailag kiteljesedetten tud élményt vinni annak a közösségnek, amelyet nagyon szeret.
2024-11-13: Közélet - :

Ipszilonosok és a valóság (Kerekasztal-beszélgetés a Domokos Géza Egyesület szervezésében )

A nagyvárosi egyetemekre került fiatalok képe szülővárosuk erősségeiről és gyenge pontjairól, az önkéntesmozgalom, a közösségi összefogás, összetartozás megléte, igénye, működése, a fiatalok részvétele a lakhelyüket érintő döntéshozatalban, a külföldről való hazatérés motivációja – többek között ezekre a kérdésekre keresett választ a Domokos Géza Egyesület szervezte Ipszilonosok és a valóság – Gyorsuló nemzedékek a változó világnak című kerekasztal-beszélgetés Sepsiszentgyörgyön.