Kerekasztal-beszélgetés a Domokos Géza Egyesület szervezésében Ipszilonosok és a valóság

2024. november 13., szerda, Közélet

A nagyvárosi egyetemekre került fiatalok képe szülővárosuk erősségeiről és gyenge pontjairól, az önkéntesmozgalom, a közösségi összefogás, összetartozás megléte, igénye, működése, a fiatalok részvétele a lakhelyüket érintő döntéshozatalban, a külföldről való hazatérés motivációja – többek között ezekre a kérdésekre keresett választ a Domokos Géza Egyesület szervezte Ipszilonosok és a valóság – Gyorsuló nemzedékek a változó világnak című kerekasztal-beszélgetés Sepsiszentgyörgyön.

  • Domokos Péter, Karácsony Zsolt, Kelemen Szilárd, Oltean Csongor. Fotó: Gáspár Antónia
    Domokos Péter, Karácsony Zsolt, Kelemen Szilárd, Oltean Csongor. Fotó: Gáspár Antónia

A fórum meghívottai voltak Oltean Csongor, a Magyar Ifjúsági Értekezlet volt elnöke (2017–2023), Kelemen Szilárd, a Háromszéki Ífjúsági Tanács 2017 és 2024 közötti elnöke, akik vezető tisztségeiket megelőzően is aktívan részt vettek különböző ifjúsági szervezetek munkájában, valamint Karácsony Zsolt, a fiatal vállalkozók támogatására megalakult Junior Business Club elnöke, aki tizenöt éve dolgozik e téren. A beszélgetést e sorok írója, a sepsiszentgyörgyi Domokos Géza Egyesület elnöke vezette.

Kelemen Szilárd szerint Sepsiszentgyörgy családias, biztonságos település, ugyanakkor gazdasági vonzereje növelése érdekében folyamatosan kell nyitottságán javítania a helyi munkaerőnek, egyénnek, munkaadónak egyaránt. Szerinte a város egyik gyenge pontja, hogy a magas fogyasztói árakhoz képest ötvenezres lakosságának vásárlóereje alacsony. Oltean Csongor meglátásában Szentgyörgy „jól kinéző város”, családbarát település, gyengeségei közé sorolható, hogy kevés vállalkozó hoz gazdasági értéket a városnak, hiányoznak a gazdaságot fellendítő programok. A város, de Székelyföld szintjén is akadályt jelent a fejlődés útjában a ragaszkodás az öröklött szokásokhoz, gondolkodásmódhoz. A fiatalok nem látják az anyagi jólét mögött álló munka mennyiségét, és a könnyen megszerzett pénzről álmodnak. 

Karácsony Zsolt úgy véli, kiváló, biztonságos, mozgalmas városban él, csak az a kérdés, hogy vajon mindenki számára élhető-e anyagi szempontból Sepsiszentgyörgy, legalábbis a művelődési események látogatása vonatkozásában. Azt tapasztalta a statisztikák alapján, hogy a város rengeteg értelmiségi fiatalt veszített, akiket vissza lehetne hozni programok, lehetőségek biztosítása révén. Szerinte erős gazdaságot kell felépíteni, illetve a fiatal vállalkozókat helyben megtartani.

Közösségi munkának tekinthető a kezdeményező abbéli igyekezete, hogy társakat találjon az általa támogatott ügyhöz – véli Kelemen Szilárd. Meglátásában a kinyilvánított publikus vélemény mellett meg kell nyerni a döntéshozót is az ügynek. Oltean Csongor szerint a vezetőknek sokkal nyitottabbaknak kellene lenniük, és nem vetélytársakat látniuk a fiatalokban. Úgy véli, hogy egy-egy ügyet a nálunk elvétve működő lobbizással lehetne támogatni. Karácsony Zsolt úgy gondolja, hogy sok vezető kerüli a párbeszédet a nyilvánossággal, a szakemberekkel. Hiányzik a vitakultúra, és nincsenek e célra vita­platformok sem. 

Kelemen Szilárd szerint ki kellene jelölni Háromszék számára az elkövetkező húsz évben követendő célt, például a mezőgazdaságot, erdő- és vagy vízgazdálkodást, és nem a mindenben a legjobbnak lenni elv megvalósítását kellene követni. Példaként említette: Dubajban létezik a Jövő Minisztériuma, amely arról szól, hogy száz év múlva hol tart majd, milyen technológiák, életszínvonal jellemzi a közösséget. Oltean Csongor azt szeretné, ha száz év múlva nem csak egyesek, hanem mindenki jól élne Sepsiszentgyörgyön, Háromszéken, Székelyföldön. Karácsony Zsolt úgy véli, hogy 2124-ben Szentgyörgy egyaránt lehetne Brassó egyik lakónegyede, ahogyan egy erős, önálló térségi központ is, annak függvényében, hogy mit és hogyan terveznek a döntéshozók. 

Domokos Péter

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1111
szavazógép
2024-11-13: Közélet - :

A pedagógus is holtáig tanul (Fenntartható iskolák – lépésről lépésre)

A 21. században a fenntarthatóságra való odafigyelésnek állandó fókuszponttá kellene válnia az életvitelünkben. Az általános és a középiskolai oktatásban is elengedhetetlen, hogy pedagógusokként, intézményvezetőkként megtanuljuk, hogyan építhetjük be a fenntarthatóság dimenzióit – a környezeti, társadalmi és gazdasági szempontokat és azok kölcsönös összefüggését – az iskoláinkba és az egész iskolarendszerünkbe.
2024-11-13: Jegyzet - Pálmai Tamás:

Még egy (Békési levelek)

Igen, még egy utolsó egészségügyi témájú írás következne, hiszen megígértem a folytatást. Ám egyben az utolsó is, hiszen nem igazán ez a célja ennek a rovatnak. Ugyanakkor mégis szólni kell az ilyen témákról is, hiszen zavaros jelenünknek épp a jövőnket lényegesen befolyásoló dolgairól van szó. Térjünk hát vissza a baktériumölő szerekhez, az antibiotikumokhoz.