Ebben az időszakban a tavalyinál jóval több a légúti fertőzések száma Romániában, ugyanakkor egy rendkívül fertőző vírus veszélyeire is figyelmeztetett a Román Pneumológiai Társaság.
77 689 akut légúti fertőzéses esetet (influenza, felső légúti fertőzés, tüdőgyulladás) jegyeztek Romániában október 28. és november 3. között, ami 18,7 százalékos növekedést jelent a tavalyi év hasonló időszakában jegyzett 65 458 esethez képest, de 20,6 százalékkal kisebb az előző heti 94 590-es esetszámnál – közölte az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
A vizsgált időszakban 165 influenzás esetet diagnosztizáltak a tünetek alapján, míg az előző héten 101-et, egy évvel korábban pedig 105-öt. Romániában november 3-áig 803 756 személy kapott influenza elleni oltást. A veszélyeztetett kategóriákhoz tartozók közül 791 096 személyt oltottak be influenza ellen az egészségügyi minisztérium által biztosított védőoltással.
A Román Pneumológiai Társaság november 6-ai közleményében a Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire hívta fel a figyelmet. Mint hangsúlyozták, a cseppfertőzéssel terjedő RSV rendkívül fertőző, a betegség főszezonja az őszi és a téli hónapokra tehető. A vírus a két éven aluli gyerekeknél kialakuló tüdőgyulladás és alsó légúti fertőzés első számú oka.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint az RSV világviszonylatban több mint 33 millió alsó légúti megbetegedést okoz, amelyek közül mintegy 3,2 millió igényel kórházi kezelést. A betegség évente legalább 100 ezer, többnyire a kisgyermekek körében bekövetkező halálesetért tehető felelőssé.
Az RSV legtöbbször a megfázáshoz vagy az influenzához hasonló tünetekkel jár, de a csecsemőkre, az idősekre és a legyengült immunrendszerű személyekre veszélyes lehet, súlyosbíthatja a meglévő betegségeket, esetenként szívinfarktushoz, stroke-hoz vagy az asztma súlyosbodásához vezethet.
A Román Pneumológiai Társaság arra is felhívta a figyelmet, hogy az RSV-fertőzés terjedése megelőzhető a személyi higiénia szabályainak betartásával, valamint a betegek és a zsúfolt helyek elkerülésével. A veszélyeztetett kategóriákba tartozóknak az RSV elleni oltás beadatását javasolják a súlyos szövődmények elkerülése érdekében. (Agerpres)